Wybór soczewek- sferyczne/asferyczne

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
american_dream

Wybór soczewek- sferyczne/asferyczne

Postautor: american_dream » 16 maja 2018, 19:47

Witam.
Aktualnie wada mojego wzroku wynosi:
Sfera/Cylinder/oś
OP:-5.0/-4.0/25
OL:-2,75/-4,75/160

Zastanawiam się czy lepszym wyborem dla mnie będą soczewki sferyczne czy asferyczne ? Przeczytałam wiele opinii, ale nadal nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Dotychczasowe okulary kupowałam dosyć dawno temu i nie pamiętam jakiego rodzaju były moje obecne soczewki. Czy jest jakaś szansa, żeby sprawdzić ich rodzaj(sferyczne/asferyczne)?
duetopticalwm

Re: Wybór soczewek- sferyczne/asferyczne

Postautor: duetopticalwm » 21 maja 2018, 18:57

Wysoko indeksowe soczewki asferyczne.
Awatar użytkownika
rafter
Aktywny
Aktywny

Postautor: rafter » 23 maja 2018, 10:46

american_dream pisze:
Dotychczasowe okulary kupowałam dosyć dawno temu i nie pamiętam jakiego rodzaju były moje obecne soczewki. Czy jest jakaś szansa, żeby sprawdzić ich rodzaj(sferyczne/asferyczne)?

Wykwalifikowany optyk nie powinien mieć z tym problemu .
Awatar użytkownika
lukaszk

Postautor: lukaszk » 19 cze 2018, 11:40

Tak jak napisał kolega wyżej dobry optyk bez problemu odpowie na to pytanie. Co do wyboru soczewki ja także polecam wybrać asferyczne.
Denial
Aktywny
Aktywny

Postautor: Denial » 21 cze 2018, 14:22

A mogą Panowie napisać jak to optyk ma odróżnić soczewki sferyczne od asferycznych patrząc tylko na same "szkła" ? Szczególnie w przypadku soczewek ujemnych. Ewentualnie jakieś źródła w których mógłbym o tym poczytać ?
Awatar użytkownika
rafter
Aktywny
Aktywny

Postautor: rafter » 21 cze 2018, 17:28

Denial pisze:A mogą Panowie napisać jak to optyk ma odróżnić soczewki sferyczne od asferycznych patrząc tylko na same "szkła" ? Szczególnie w przypadku soczewek ujemnych. Ewentualnie jakieś źródła w których mógłbym o tym poczytać ?

Przepraszam za nie najlepszą jakość zdjęć zrobiłem na szybko telefonem co miałem akurat na warsztacie ale myślę , że różnice wprawne oko wyłapie :

Soczewka minusowa sferyczna
Obrazek

Soczewka minusowa asferyczna
Obrazek
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 23 cze 2018, 10:26

Gdyby nie były opisane, to chyba nie wiedziałbym która jest sferyczna, a która asferyczna. Ta opisana jako sferyczna ma jakby bardziej wypukłą pierwszą powierzchnię, ale czy to jest ta różnica?
Awatar użytkownika
rafter
Aktywny
Aktywny

Postautor: rafter » 23 cze 2018, 10:52

pentox pisze:Gdyby nie były opisane, to chyba nie wiedziałbym która jest sferyczna, a która asferyczna. Ta opisana jako sferyczna ma jakby bardziej wypukłą pierwszą powierzchnię, ale czy to jest ta różnica?

Oczywiście , że tak , asfera jest bardziej płaska , zdjęcie nie jest idealne ale na żywo zdecydowanie łatwiej tę różnicę zobaczyć czy nawet wyczuć pod palcami .
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 23 cze 2018, 13:13

Sądząc po podkreśleniu „Szczególnie w przypadku soczewek ujemnych.”, myślę, że Denial wie dużo więcej niż by to wynikało z jego pytania. To nie tak panowie. Jeżeli asferyczna jest w tych soczewkach pierwsza powierzchnia, to raczej spodziewałbym się, że bardziej wypukła będzie asferyczna. W ten sposób nie da się określić czy soczewka jest sferyczna, czy asferyczna.
W sprawie wyboru soczewki, to przede wszystkim należałoby określić indeks starych soczewek, wybrać raczej konstrukcję sferyczną (o grubości krawędzi decyduje bardziej indeks niż asferyczność) i pełną oprawę z dużym wymiarem różnicowym. Wówczas największe grubości będą w przekroju poziomym i może nawet będzie akceptowalny indeks 1,5, co byłoby najlepszym rozwiązaniem.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”