pomocy

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
stankius

pomocy

Postautor: stankius » 19 kwie 2018, 01:01

Witam,
zachodzę w głowę dlaczego kiedy powiedziałem w salonie optycznym, że do moich nowych oprawek chciałbym jak najcieńsze szkła (bo wiadomo, przecież każdy chciałby mieć cienkie), to bez problemu, nie patrząc jaką mam oprawkę ani zbytnio nie interesując się wadą, bezrefleksyjnie zaproponowano indeks 1.74. I gdyby nie to, że miałem czas bo chciałem porównać ceny z innym salonem oraz poszperać w internecie to już zamówienie byłoby złożone, a tymczasem poczytałem sobie o aberracji trochę i teraz już nie wiem co robić.

Tak więc dwa pytania:
OP -5,5 cylinder -0,5 oś 80
OL -5,75 cylinder -0,75 oś 160
1) czy zasadnym jest indeks chociaż 1,67, czy zjawisko o którym wszyscy piszą, tzn. rozmazane niewyraźne widzenie na bokach oraz w dole, czy też poświata błękitna i żółta będą nieodzowne czy jednak zaryzykować ten 1,67? Ze względu na kształt oprawki zależało mi na cienkich ale czy to nie będzie błąd i znacznie obniżony komfort widzenia? Bo jak rozumiem 1,74 to w ogóle odpada.

2)czy optyk ma możliwość ustalenia jaki jest indeks w moich aktualnie noszonych okularach, które są bez zarzutu? ("ekspedientka" w salonie powiedziała, że nie można ale chodziło jej chyba o takie urządzenie, które ustala moc okularów).

Przepraszam, że takie zapytanie skieruje także na innym forum, na zasadzie kopiuj i wklej ale nie wiem gdzie otrzymam odpowiedź, a bardzo zależy mi na czasie. Z góry dziękuję.
jac92

Re: pomocy

Postautor: jac92 » 30 kwie 2018, 10:36

Indeksy 1,67 i 1,74 mają bardzo zbliżoną liczbę Abbego, co przekłada się na porównywalną aberrację chromatyczną. Bardziej opłaca się 1,74, bo uzyskamy mniejszą grubość i ciężar. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że niewielu klientów zauważa przy zmianie soczewek zmniejszenie liczby Abbego, ale kilku takich było. Przy wyższych indeksach ważna jest dobra powłoka uszlachetniająca, bo zmniejsza ona możliwość wystąpienia wymienionych zjawisk.

Co do sprawdzenia indeksu w okularach to najlepiej pokazać torebki po zamontowanych soczewkach, ewentualnie spróbować uzyskać taką informację w miejscu, gdzie były wyrabiane okulary.

Moce nie są jeszcze olbrzymie - przy mniejszej oprawie z grubym brzegiem, podwójnie asferyczna 1,6 mogłaby wyglądać estetycznie. Warto znaleźć salon gdzie mają możliwość symulacji grubości zamawianej soczewki.
pentox
Aktywny
Aktywny

Re: pomocy

Postautor: pentox » 30 kwie 2018, 12:46

To już chyba jest po balu, bo klient już pewnie zdecydował co zrobić po dość wyczerpującej odpowiedzi tutaj
Różnice grubości pomiędzy soczewkami w indeksie 1,6, 1,67 i 1,74 m są na poziomie 0,5 mm, dla średnicy ok. 60 mm, więc większy indeks niż 1,6 jest dyskusyjny. Tym bardziej, że gdy cena soczewek w indeksie 1,6 będzie np. 700 zł za parę, to w indeksie 1,67 już ok. 950, a 1,74 aż ok. 1300 zł, Jednocześnie jakość optyczna pogarsza się z większym indeksem.
Przy wyższych indeksach ważna jest dobra powłoka uszlachetniająca, bo zmniejsza ona możliwość wystąpienia wymienionych zjawisk.

Przyznam, że nie bardzo potrafię powiązać powlokę AR z efektami związanymi z liczbą Abbe’go.
Oczywiście indeks materiału soczewki, w tych przedziałach wartości, optyk może określić bez problemu. Tym bardziej, że chodzi o soczewki ujemne.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”