Fotochromy. Warto? Jakie?

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
30Paulo30

Fotochromy. Warto? Jakie?

Postautor: 30Paulo30 » 17 sie 2017, 15:26

Witam. Stoję przed zakupem nowych soczewek do okularów. Stare mi się porysowały w polu widzenia (i mocno to irytuje) i dodatkowo powłoka typu blue blocker (soczewki mam z JZO) też nie do końca mi odpowiada (lekkie zażółcenie, ale przede wszystkim dużo niebieskich refleksów).
Najpierw myślałem o jakichś podstawowych szkłach z antyrefleksem, ale zdarzają mi się problemy, że światło słoneczne bardzo mnie razi, oczy zaczynają łzawić i trzeba sporo czasu bym to opanował i mógł normalnie widzieć. Stąd pomysł fotochromów. Czy takie okulary nadadzą się do codziennego użytku, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz?
Moja wada to tylko astygmatyzm, w najnowszym badaniu:
OP: cylinder -0,75 oś 170, OL: cylinder -0,75 oś 180
co ciekawe, w obecnych okularach lewe oko jest takie same, ale prawe ma cylidner -1,5. Optometrysta twierdził jednak, że próbował dawać mocniejszą korektę, ale odrzucałem ją i wyszło mu w badaniu, że najlepiej zmniejszyć cylinder do -0,75.

Jeśli więc fotochromy były by dobrym rozwiązaniem dla mnie to jakimi się zainteresować? Na pewno zależało by mi na jak najmniejszym zabarwieniu wewnątrz pomieszczeń.
Z tego co na ten moment widzę to można by pomyśleć o transitions signature VII, xtractive lub Hoya Sensity. Który z nich był by najlepszy? A może jeszcze coś innego warto rozważyć?
Awatar użytkownika
LEMUR
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Fotochromy. Warto? Jakie?

Postautor: LEMUR » 17 sie 2017, 17:26

Troszkę dziwne, że na codzień używał pan okularów z powłoką typu BlueBlocker, one rozjaśniają - tak więc słoneczne dni czy duże oświetlenie powoduje, że... no i jak widać teraz
że światło słoneczne bardzo mnie razi, oczy zaczynają łzawić i trzeba sporo czasu bym to opanował i mógł normalnie widzieć

Z wymienionych Transitions i Sensity nie działają w samochodzie (tzn. szyba blokuje UV i będą jak w pomieszczeniu), XTRActive - barwią się, ale też muszą być spełnione określone czynniki aby uzyskały około 50% przyciemnienia, więc.. powiedzmy, że po wnikliwej analizie pozostawiam panu do oceny.
O Xtractive znajdzie pan informację np. tutaj http://www.jzo.com.pl/okulary/ochrona-p ... xtractive/

Dodatkową korzyścią jest ich zdolność do zaciemniania za szybą samochodu nawet do 50% w temperaturze 27ºC*.

temperatura 27C oczywiście wewnątrz ;-) gdzie przy jeździe na włączonej klimatyzacji temperatury są znacznie niższe, tym samym ich zabarwienie w samochodzie.

Może warto zapoznać się z fotochromem a do samochodu dodatkowo nakładkę lub drugie okulary przeciwsłoneczne z korekcją.

Optyk do którego się pan uda, zapewne pokaże i zademonstruje różne możliwe rozwiązania
30Paulo30

Postautor: 30Paulo30 » 17 sie 2017, 17:49

Poczytałem trochę więcej o xtractive i chyba sobie je daruję. Widzę, że są polecane bardziej dla osób przebywających więcej na zewnątrz, a ja jednak więcej czasu spędzam w pomieszczeniach. Do tego podobno zawsze są trochę przyciemnione i nawet sztuczne światło je przyciemnia, a to mi nie odpowiada. Chciał bym mieć maksymalną przejrzystość wewnątrz i w nocy.
Więc na ten moment bliżej mi do signature VII i sensity. Miał ktoś możliwość porównania ich? Który wewnątrz będzie jaśniejszy? Jak wygląda porównanie czasów przyciemniania i rozjaśniania?
Szkła raczej zamówię przez neta, bo widzę, że u okolicznych optyków jest o wiele drożej (np Hoya Sensity long life: 580zł vs 350zł).
Hoya była polecana przez optometrystę u którego robiłem badanie (ale nie pytałem o porównanie do signature vii), sam je używa i pokazywał na przykładzie swoich okularów ich działanie. O dziwo twierdził, że w samochodzie też się trochę przyciemniają...
30Paulo30

Postautor: 30Paulo30 » 25 sie 2017, 10:09

Po rozmowie z optykiem zdecydowałem się na zakup Hoya Sensity Long Life. Stwierdził on, że Hoya w stosunku do Transition 30% szybciej się odbarwia, nie ma kolorów przejściowych podczas zabarwiania i lepiej działa w wysokich temperaturach. Do tego powłoka Long Life jest najtwardszą powłoką na rynku. Mam nadzieję, że fotochromy sprawdzą się w moim przypadku, niedługo powinienem się o tym przekonać.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”