krótkowidz - zmiana na szkła progresywne

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
Jacenty

krótkowidz - zmiana na szkła progresywne

Postautor: Jacenty » 20 paź 2015, 15:08

Witam serdecznie,
Proszę o poradę.
Mam 45 lat i od 13 roku życia nosze okulary, jako krótkowidz. Pracuję przy komputerze, duuużo ;-)
Obecnie mam szkła o takich parametrach (ostanie 5 lat):
Do dali:
Op/ Sfera: -6,0 Cylinder: -1,0 oś: 165
Ol/ Sfera: -6,0 Cylinder: -1,0 oś: 165
Dodatkowo do czytania i pracy przy komputerze używam słabszych szkieł sfera: -3,0

Ze względu na ostatnie pogorszenie wzroku, po badaniach u okulisty uzyskałem dwie recepty na nowe okulary.

1. Korekcja dwuogniskowe lub progresywne.

Do dali:
OP. Sfera: -5,0, cylinder: -1,5 , Axial: 160
OL. Sfera: -5,25, cylinder: -1,75, Axial: 160

Do bliży:
OP. Sfera: -3,5, cylinder: 1,5, Axial: 160
OL. Sfera: -3,75, cylinder: -1,75, Axial : 160

2. Korekcja sferyczne

OP. Sfera: -6,25, cylinder: 1,5, Axial: 160
OL. Sfera: -6,25, cylinder: 1,5, Axial: 160

Optyk stwierdził, że nie ma sensu stosować dwóch takich par okularów i wystarczą jedne progresywne do wszystkiego lub progresywne, tzw. biurowe, tj. do czytania + komputer i drugie zwykłe sferyczne (prowadzenie auta, kino itp.)

Dwuogniskowe raczej odpadają ze względu na niskie walory i mały komfort?

Zupełnie nie wiem, czy będę się mógł przyzwyczaić do szkieł progresywnych, ale chyba nie mam wyjścia…
Martwi mnie też trochę, znaczna różnica w cylindrach, względem moich starych szkieł.

Czy przy mojej wadzie wzroku, nie wystarczą zwykłe, dwie pary okularów (mocniejsze i słabsze), bez progresywnych?

Zastanawia mnie też ta różnica pomiędzy progresywnymi: -5 i -5,25 a zwykłymi: -6,25 i -6,25,
Czy to normalne ?

No i czy lepiej zdecydować się na „pełne” szkła progresywne, czy faktycznie zastosować dwie pary okularów. Zupełnie mi nie przeszkadzają dwie pary okularów.

Jak krótkowidze przestawiają się na szkła progresywne, podobno lepiej tolerują dwuogniskowe?

Proszę o wskazówki.
MZ
Aktywny
Aktywny
Kontaktowanie:

Re: krótkowidz - zmiana na szkła progresywne

Postautor: MZ » 20 paź 2015, 20:05

1. Przepisując receptę proszę bardzo pilnować znaków. Zakładam, ze w każdym zapisie przy cylindrze jest minus. Wtedy moce cylindryczne starych i nowych okularów nie różnią się aż tak bardzo.
2. Też mnie zastanawia różnica między receptą na soczewki progresywne (-5,00 i -5,25) a "zwykłe" (-6,25 i -6,25) i nie rozumiem tego. Czy okulary progresywne mają być słabsze niż obecnie przez Pana noszone? Dlaczego? Nie wystarczą do dali i trzeba będzie i tak mieć drugą parę co nie ma sensu. Istota okularów progresywnych jest by mec jedną parę do wszystkich odległości.
3. Ja osobiście mam podobną korekcję i noszę okulary progresywne, które mi wystarczają zarówno do dali jak i do pracy przy komputerze. Może pracuję trochę mniej niż Pan, ale też sporo. Trzeba tylko wybrać odpowiednia konstrukcję soczewek progresywnych i wyważyć proporcje pomiędzy obszarem do dali, obszarem do bliży i obszarem pośrednim. Proszę zapytać optyka - wytłumaczy i pomoże dobrać soczewki. Przyzwyczajenie nie jest takie trudne.
4. Krótkowzroczność jest dość duża, więc może być pewien problem z adaptacją do soczewek progresywnych. Trochę zależy od wielkości monitora (czyli wymaganego pola widzenia) trochę zależy od konstrukcji soczewek (bo będą niestety już dość grube) trochę od Pana indywidualnych cech. Warto jednak spróbować.
5. Ja mam w domu dodatkowe okulary jednoogniskowe do dali i do bliży (z tańszymi soczewkami i oprawkami) trochę "na wszelki wypadek", ale ich w zasadzie nie potrzebuję i w pracy używam tylko progresywnych. Te jednoogniskowe zakładam czasami w domu gdy siedzę w fotelu przy piecu i czytam książkę. Radzę też tak zrobić.

,
bul
Aktywny
Aktywny

Postautor: bul » 20 paź 2015, 20:09

Pomóc można niewiele, bo trzeba by zrobić badanie.
Każdy przypadek jest inny, ale w większości przypadków, w pana wieku, stosowanie soczewek -3,00 do czytania przy korekcji do dali na poziomie -6,5 wydaje się dużym i częstym błędem. Prawdopodobnie z monitora w odległości 60-65 cm niewiele pan odczyta. Pewnie trzeba się przybliżyć, a każde oddalanie powoduje zamazywanie się obrazu na monitorze. Podobnie z czytaniem. Przy próbie oddalania tekstu na odległość większą niż 30-35 cm, prawdopodobnie litery zaczynają się zamazywać.
W pana przypadku spodziewałbym się, że nie będzie pan miał problemu z czytaniem na monitorze w okularach do dali. Również do bliży, na odległości 40 cm jeszcze powinien pan sobie radzić w okularach do dali. Może krótko, szybko się męczyć, ale jednak. Jeżeli tak jest, to być może jeszcze, na jakiś czas, wystarczyłyby panu soczewki jednoogniskowe tzw. relaksacyjne np. HOYA Nulux Active 1,6 0,88.
Okulista prawdopodobnie nie bardzo wiedział jak zapisać okulary do bliży i odległości pośrednich i zapisał dwuogniskowe lub progresywne jako dwie pary okularów: do dali i do bliży, przy czym dal jest w tym przypadku na odległości do ok. 1,0 – 1,5 m. Stąd następna para okularów już tylko do dali. Moim zdaniem dodatek mocy o + 1,00 dptr. do odległości pośrednich jeszcze nie powinien być panu potrzebny, a sumaryczny +2,50 do bliży wydaje się dużo za duży. Chyba, że są powody, aby tak duże dodatki stosować, czego nie można wykluczyć bez badania.
Jeżeli mam rację i potrzebny dodatek mocy do bliży będzie niewielki, to raczej wybrałbym soczewki progresywne. Wygoda duża, bo nie trzeba szukać tych drugich do czytania, a przy małych dodatkach do bliży, adaptacja stosunkowo łatwa.
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 20 paź 2015, 20:55

Na odległość bez dotkniecia problemu ciezko jednoznacznie cos powiedziec.Wszystko to przypuszczenia.Jednak nie wiem czy uzywaniem tych -3.00 do czytania i komputera nie narobilo bigosu w oczach.Do 45 lat powinien Pan spokojnie czytac i pracowac przy komputerze w jednej parze okularow,a zmeczenie bardziej powinno wynikac ze zbyt dlugiej pracy w blizy niz z mocy.Mozliwe,ze rozleniwila sie Panu akomodacja i stad takie kwiatki.W Pana wieku,ze tak powiem statystycznie powinien Pan miec(zakladam,ze to optymalna i dobra korekacja) -6,00 w dal i maksymalnie add +0,75.....no moze +1.00.No chyba ,ze kiedys za dlugo Pan nosil za slabe okulary w dal i akomodacja szybciej sie rozleniwila,a teraz sa tego skutki.
Gdzies tutaj cos nie gra i radzilbym ponownie zrobic badanie,ale tam ,gdzie bedzie Pan robil okulary w razie problemow....
Co do okularow progresywnych to jezeli juz zachodzi potrzeba stosowania dwoch mocy to smialo sprobowac.Jednak wczesniej zapytac o gwarancje adaptacji i jej warunki.Moim zdaniem im wczesniej w progres tym lepiej.Mniejsze moce(u plusowcow)mniejsza roznica miedzy dala,a bliza,konwergnecja calkiem inna,czlowiek mlodszy lepiej sie adaptuje.POtem mzoe byc roznie.Powodzenia:)
bul
Aktywny
Aktywny

Postautor: bul » 20 paź 2015, 21:35

Mniejsze moce(u plusowcow)mniejsza roznica miedzy dala,a bliza,konwergnecja calkiem inna

Zgubiłem się i chyba czegoś nie kumam.
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 20 paź 2015, 22:51

Mniejsze moce w sensie,ze z czasem beda wieksze i przy standardowych soczewkach progresywnych pola moga byc bardziej zawezone.Addycja tez ma znaczenie,a i konwergencja z czasem jest gorsza....Przy lepszych soczewkach progresywnych nie ma to juz az takiego znaczenia,ale jak ktos zakupi z nizszego pulapu moga narobic sie problemy.
Jacenty

Postautor: Jacenty » 21 paź 2015, 13:10

Dziękuję wszystkim za merytoryczne odpowiedzi.
Utwierdziłem się, że muszę skorzystać z dobrego zakładu optycznego z doświadczonym optometrystą.
Znalazłem taki w moim mieście, fachowiec wpisany na listę Polskiego Towarzystwa Optometrii.
Raczej będę chciał zrobić jedne okulary, tzn. progresywne, ale to wyjdzie po konsultacji u optyka.
Oczywiście zwrócę uwagę na gwarancję adaptacji...

Czy powinien zwrócić uwagę na producenta szkieł, czy raczej nie będzie to miało znaczenia?
Rozpiętość cenowa jest znaczna (przykładowe ceny z jednej sieciówki).
Para soczewek progresywnych zaczyna się, od:
500 zł,
przez:
770 zł,
1300 zł,
2 tys, do:
3 tys.
Są jeszcze rabaty, tzw. kupon na dalsze zakupy o wartości od: 200 do 1200 zł.

Osobiście skłaniam się soczewek w cenie około 1.300 zł, czy znajdę dobre szkła za te pieniążki, czy lepiej dołożyć więcej do czegoś ekstra?
optom2lk
Specjalista
Specjalista
Kontaktowanie:

Postautor: optom2lk » 21 paź 2015, 15:33

Witam. Na Pana miejscu poszukał bym fachowca, który nie będzie "streszczał" cennika tylko dostosuję konstrkcję soczewek progresywnych do Pańskich potrzeb.Pozdrawiam.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”