Okulary asferyczne ile czasu trzeba sie przyzwyczajać

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
bosch_127

Okulary asferyczne ile czasu trzeba sie przyzwyczajać

Postautor: bosch_127 » 15 wrz 2015, 17:35

Witam mam zapytanie odnośnie okularów z soczewkami asferycznymi.
Odebrałem okulary od optyka z soczewkami asferycznymi indeks 1.67 szajna robione z recepty.
Już wcześniej miałem okulary w tym indeksie ale chyba nie asferyczne no i tak nie zbyt komfortowo mi się w nich chodzi.
Widzę w miarę ostro tylko na środku soczewki drobna korekta zrenicy w lewo lub prawo obraz staje się rozmyty i niezbyt ostry, lekko litery zaczynają się zlewać ale nie ma tragedii ale nigdy w nowych okularach tak nie miałem.
Poinformowałem o tym okulistkę powiedziała że to normalne przy soczewkach asferycznych i mozna sie do tego przyzwyczajać nawet do 3 tygodni.

Czy to prawda że długo trzeba się do nich przyzwyczajać?
Boję się że jeśli nie to mogę sobie bardziej popsuć wzrok dla tego chciał bym wysluchac kilku wypowiedzi.
VE
Aktywny
Aktywny

Re: Okulary asferyczne ile czasu trzeba sie przyzwyczajać

Postautor: VE » 15 wrz 2015, 23:20

Popsuc to sie nie popsuje tylko komfort spada.Z czasem mozna sie przyzwyczaic.A jaka wada wzroku,ze trzeba asfere stosowac?
bosch_127

Postautor: bosch_127 » 16 wrz 2015, 08:49

Nie po prostu mam olbrzymią wadę sfera +5.0 cylinder 1 dlatego taki indeks a podobno asferyczne są jeszcze cieńsze no i racja!
Chciałem ukryć trochę te denka żeby nie być pośmiewiskiem!
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 16 wrz 2015, 20:35

Spokojnie,to jeszcze nie jest duzo........+10.00 to jest dzuza wada;)
bosch_127

Postautor: bosch_127 » 17 wrz 2015, 10:38

U mnie stwierdzono wadę wzroku jak miałem 2 lata.Jak miałem 4 tygodnie miałem zapalenie płuc i dostawałem penicylinę praktycznie nie dawali mi szansy na przeżycie i ponoć penicylina pomogła zwalczyć chorobę ale uszkodziła wzrok na prawe oko prawie nic nie widzę nawet w okularach nie mogę czytać prawym okiem.
Rodzice chcieli mnie szybko ochrzcić na wypadek jak bym umarł od razu po chrzcie do szpitala ale przeżyłem!
Taką historię usłyszałem od mamy prawie po 20 latach.
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 17 wrz 2015, 21:03

Z jedym okiem tez mozna byc szczesliwym;)
bul
Aktywny
Aktywny

Postautor: bul » 17 wrz 2015, 22:03

Myślę, że tu jest coś nie tak.
Widzę w miarę ostro tylko na środku soczewki drobna korekta zrenicy w lewo lub prawo obraz staje się rozmyty

Wynikałoby z tego, że moc soczewek jest prawdopodobnie dobra, a więc dlaczego trzeba się przyzwyczajać?
Poinformowałem o tym okulistkę powiedziała że to normalne przy soczewkach asferycznych

Czyżby? Czy to ma znaczyć, ze soczewki asferyczne są zawsze jakieś gorsze od sferycznych? Może mają zawsze większe aberracje, zniekształcenia w obszarach pozaosiowych i w ogóle są do kitu? Moim zdaniem, nie ma żadnego powodu, aby do soczewek asferycznych należało się przyzwyczajać. Chyba, że są źle zamontowane lub rzeczywiście mają kiepską konstrukcję.
W tym przypadku, gdy funkcjonalnie jest pan jednooczny, to raczej nie ma problemu efektów pryzmatycznych, tym bardziej, że moc soczewek jest równa. Oko widzące poszuka sobie środka optycznego i tak jest u pana- patrząc prosto jest dobrze. Dla soczewek w indeksie 1,67 i takiej mocy aberracje mogą pojawić się już w odległości rzędu 5-6 mm od środka, jeżeli konstrukcja przy tym jest kiepska to jeszcze wcześniej. Moim zdaniem nie ma się co przyzwyczajać (bo do czego? Do gorszego?), tylko wejść do optyka i niech spróbuje poregulować kąty. Jeżeli to nie pomoże –wymienić soczewki i chyba lepiej na indeks 1,6. Grubość niemal taka sama, a jakość lepsza.
bosch_127

Postautor: bosch_127 » 18 wrz 2015, 13:16

Dzięki za wypowiedzi naprawdę nie wiem co mam robić czy czekać te 2 tygodnie i przyzwyczajać się.
Oprawki zostały zrobione zgodnie z receptą wiec co ja mogę zrobić okulary na zamówienie więc oddać nie mogę bo co optyk z tym zrobi.
Soczewki mają podobną moc co w starych okularach tam miałem sterfa +5.0 i cylinder 1.0 a w tych strefa +5.5 i cylinder 0.5 oś taka sama.Ale kąty widzenia w nowych są zupełnie inne.W starych w każdym miejscu na soczewce widziałem tak samo a w tych nowych na środku obraz jest najostrzejszy a czym bliżej krawędzi lewo prawo jak ostrość się zamazywała.
Zrobiłem fotki na krateczkowym tle to sami zobaczycie ale wrzucę pod wieczór bo telefon mi się rozładował.
Okulary miałem robione z recepty na zamówienie ale wysyłałem oprawki a pani optyk mi wprawiała zgodnie z wysłaną receptą.
Dlaczego tak bo soczewki na allegro kosztowały 200zł a u optyka takie stacjonarnego 500zł.
To nie pierwszy raz jak tak kupuję ale jak do tej pory nie musiałem się przyzwyczajać zawsze od razu dobrze i ostro widziałem ale nigdy nie miałem asfery.
Wieczorem wrzucę fotki i dam link to sami zobaczycie o co chodzi.
bul
Aktywny
Aktywny

Postautor: bul » 18 wrz 2015, 14:38

No i wygląda na to, że jeszcze się pośpieszyłem. Proszę pamiętać na przyszłość: chcąc się czegoś dowiedzieć o okularach trzeba podać wszystkie informacje, moc soczewek, osie, moce w starych okularach, powód zmiany i inne. Wszystko co pan wie. To, co pan teraz napisał dużo zmienia. Jest zmiana mocy soczewek, co może być przyczyna dyskomfortu. Do tego okulary robione "na odległość". Jeżeli recepta była od okulisty, to jest prawie pewne, że na recepcie nie było wszystkich informacji niezbędnych do wykonania okularów z soczewkami asferycznymi, a więc optyk w ogóle nie powinien przyjąć takiego zlecenia. Jeżeli mam rację, to montaż soczewek tylko przypadkowo może być prawidłowy.
W tej sytuacji pozostaje pomęczyć się do tych 3 tygodni, bo być może jest to sprawa adaptacji do nowych mocy, a jeżeli nic się nie zmieni, to reklamować okulary. Optykiem niech się pan nie przejmuje. Jeżeli to błąd montażu, lub kiepskie soczewki, to jego zmartwienie, a nie pana. Pan ma w okularach dobrze widzieć i tyle. Jak znam życie to nie jest wykluczone, że optyk powie, że moc soczewek jest zmieniona i jest zła, a okulista, że okulary są źle zrobione i zostanie pan z tymi okularami. To następna rada na przyszłość: oprawki może pan sobie kupić na Allegro, ale badanie i wykonanie okularów należy robić w tym samym, stacjonarnym zakładzie. Nie będzie wówczas problemu z ewentualnymi reklamacjami, czy choćby z drobnymi poprawkami, których teraz nie bardzo ma kto zrobić.
bosch_127

Postautor: bosch_127 » 18 wrz 2015, 16:06

Proszę tu jest galeria!
http://tufotki.pl/tVdp5

Masz racje jak wszystko było by robione u jednej osoby to nie mogła by zrzucić winny na kogoś innego!
Ale myślę że to kwestia czasu a nawet jak i nie to nie ma tragedii w soczewkach kontaktowych widziałem wiele gorzej.
bul
Aktywny
Aktywny

Postautor: bul » 18 wrz 2015, 17:08

To dziwne. Można by sądzić, że ma pan pecha do specjalistów. W soczewkach kontaktowych nie ma tych wszystkich ujemnych skutków centrowania soczewek, więc obraz powinien być lepszy, pomimo mniejszego powiększenia obrazu. Mniej wysiłku powinno być też przy czytaniu. Wygląda na to, że miał pan źle dobrane soczewki. Chyba dobrze byłoby poszukać dobrego specjalistę, który chciałby się pobawić i porządnie dobrać i wykonać korekcję.
Fotki ładne i ciekawe. Czy mogę je wykorzystać podczas szkoleń dla optyków?
bosch_127

Postautor: bosch_127 » 18 wrz 2015, 17:34

Oczywiście nie mam nic przeciwko!
bosch_127

Postautor: bosch_127 » 19 wrz 2015, 11:14

Jeśli chodzi o soczewki to były dobierane w salonie vision express na początku dobrał mi takie że oczy łzawiły mi przez cały czas i na kolejnej wizycie powiedziałem mu o tym to zmienił mi coś z 8.70 i 14.50 na 8.60 in 14.00 coś takiego to oczy przestały mi łzawic ale małe literki nie mogłem przeczytać a w okularach czytałem więc zostałem przy okularach.
Tłumaczył mi że w moim przypadku nie da się już nic zrobić jeśli chodzi o soczewki kontaktowe bo musiał bym mieć cylinder ćwiartkę a w soczewkach są od połówki a w okularach jest bardzo duże pole do popisu i nigdy w soczewkach nie będę tak dobrze widział jak w okularach.Wydałem 270zł i nie dość że nie byłem zadowolony z dobranych soczewek to jeszcze rozczarowany bo kolega mnie namówił który sobie chwali ale on nie ma takiej wady jak ja!Więc zostałem przy okularach!
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 20 wrz 2015, 20:48

Cos z tym cylindrem to sklamal czlowiek w gabinecie bo w soczewkach torycznych cylinder zaczyna sie od -0,75.Biorac pod uwage poprzednie moce z pewnoscia zaczalbym od soczewek torycznych i sprawdzil ostrosc widzenia oraz komfort.Prosze nie rezygnowac z soczewek tylko znalezc dobrego specjaliste.Czy soczewki kontaktowe pierwsze i drugie mialy cylinder?
Awatar użytkownika
@ndrew
Specjalista
Specjalista

Postautor: @ndrew » 14 lis 2015, 18:06

bul pisze:W soczewkach kontaktowych nie ma tych wszystkich ujemnych skutków centrowania soczewek ...

Ręce opadają ...
bul
Aktywny
Aktywny

Postautor: bul » 14 lis 2015, 21:34

Coś nie tak z mięśniami?
Awatar użytkownika
@ndrew
Specjalista
Specjalista

Postautor: @ndrew » 14 lis 2015, 23:05

Rozumiem, że wg Pana soczewki jakimś dziwnym trafem leżą tak, jakby pełniły wartę honorową na pogrzebie Bieruta ? Proszę w takim razie zdradzić jaka to firma takie sprzedaje ? Chętnie kupię ;)

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”