Soczewki - problem z ostrością.

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
Hebi

Soczewki - problem z ostrością.

Postautor: Hebi » 22 lip 2015, 12:42

Witam, mam 16 lat i od niedawna zacząłem nosić soczewki. Niestety od samego początku dotyka mnie problem a dokładnie to kiepska ostrość lub też "mgiełka" pojawiająca się gdy patrzę przez prawe oko. Mam astygmatyzm, moje wady to -5,75 na lewe oko i -6,25 na prawem natomiast okulistka przepisała mi soczewkę -6,50. Problem nasila się gdy wchodzę do jakiś pomieszczeń, im mniej światła tym gorzej (na dworze to w zasadzie nie odczuwam żadnego dyskomfortu). Z lewym okiem wszystko w porządku, a przynajmniej tak mi się wydaje. I tutaj zaczyna się moje pytanie, czy ta mgiełka to efekt lekko za mocnej soczewki czy też oko musi się przyzwyczaić? Samo noszenie soczewek nie sprawia mi problemów a lewym okiem widzę już wyraźnie. Dziękuję za odpowiedzi :)
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Re: Soczewki - problem z ostrością.

Postautor: Tomczakos » 22 lip 2015, 14:02

Zaburzenia widzenia mogą mieć wiele powodów. Wspomniała Pan o astygmatyzmie, jakiej jest wartości? Dlaczego nie zostały dopasowane soczewki do korekcji astygmatyzmu? Gorsze widzenie w słabszych warunkach oświetleniowych może być właśnie spowodowane brakiem jego korekcji.
Proszę podać dokładne wartości okularów oraz soczewek kontaktowych osobno na OP i OL, postaram się coś więcej podpowiedzieć. Jakiej firmy i jakie soczewki Pan nosi?
Hebi

Postautor: Hebi » 22 lip 2015, 18:15

No niestety nie posiadam takich danych bo soczewki dostałem na miejscu bez opakowania na którym by coś pisało ;/ Wygląda na to że znowu muszę udać się do okulisty.
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 22 lip 2015, 20:44

Po dopasowaniu soczewek powinien byc wydany jakis dokument.Recepta...rachunek.Czyli co.....przyszedl Pan,sprawdzono wade,dopasowano soczewki kontaktowe...Pan nic nie zakupil,zaplacil za badanie i wyszedl?
A mgielka na prawym oku to...przypuszczam,ze brak cylindra.Skoro lekarz zwiekszyl sfere to mozna przypuszczac,ze cylinder na tym oku jest okolo -1.00.Duza jest roznica w ostrosci widzenia miedzy lewym i prawym okiem w obecnych soczewkach?
Tak trzeba isc znowu do okulisty...najlepiej tego samego i zglosic problem.
W okularach ajkie sa moce,czy w okularach widzi sie rowno lewe i prawe oko?
Hebi

Postautor: Hebi » 23 lip 2015, 10:48

W okularach o ile się nie mylę to na lewe oko -5,75 a prawe -6,00. Dodam jedynie że w soczewkach widzę lepiej w oddali niż w okularach. zakupiłem soczewki na miejscu ale dostałem tylko po jednej na oko, w malutkim opakowaniu na którym pisał tylko producent i wada wzroku.
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 23 lip 2015, 14:34

Jak widac w okularach nie ma cylindra.Skad Pan wie ,ze ma astygmatyzm?Wczesniej sie Pan dowiedzial i mimo to nikt go nie zaaplikowal?Czy teraz sie Pan dowiedzial i tez nikt go nie zaaplikowal?
Skoro soczewki zaaplikowano -6,50 to jak juz pisalem mozna sie spodziewac astygmatyzmu na lewym i prawym oku.Mozna sie takze spodziewac,ze wada wzroku jest przynajmniej okolo -7.00,ale wtedy roznica w ostrosci widzenia miedzy soczewkami ,a okularami byla by spora.Czy w okularach widzi Pan an lewe i prawe oko tak samo ostro?Czy w nowych soczewkach widzi Pan rowno lewe prawe?.Czyli po zakupie zalozyl Pan soczewki,zalozyl,a "pojemniczki" po soczewkach zostaly wyrzucone?Jakis paragon?
Dobrze rade isc do specjalisty.Jezeli Pana wada wzroku jest na poziomie okularow ,a lekarz zapisal ww wartosci soczewek to lepiej ich nie nosic bo jest Pan przeminusowany.Wada wzroku moze sie poglebiac.Jezeli lekarz zastapil cylindry "minusami" powinien o tym poinformowac i powiedziec czym to moze grozic.Pana oczy Pan decyduje.Jezeli ma Pan cylinder,astygmatyzm,a ktos tego w soczewkach ani w okularach nie uwzglednil bedzie Pan gorzej widzial niz moglby widziec.Jestem przeciwnikiem zastepowania cylindrow minusami.Chyba,ze naprawde jest to nieuniknione....i wskazane.
Hebi

Postautor: Hebi » 23 lip 2015, 23:23

Dziękuję za odpowiedź, zrobię tak jak mi państwo radzicie :>

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”