Krótkowzroczność + astygmatyzm - jaka konstrukcja i indeks?

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
Al_Bundy

Krótkowzroczność + astygmatyzm - jaka konstrukcja i indeks?

Postautor: Al_Bundy » 19 cze 2015, 22:59

Witam.
Od dziecka jestem krótkowidzem i "jestem skazany" na korekcję wzroku.
Aktualna korekcja wygląda tak:
OP: sfera -2,50 cyl. -0,75 oś 178
OL: j/w, bo oko lewe jest niedowidzące więc i tak nie ma znaczenia wartość korekcji i wychodzę z założenia że daję takie same szkła nie powodując ryzyka, że jedno oko będzie większe od drugiego :lol:

Teraz tak, soczewki na pewno będą "plastikowe". Natomiast nasuwa się pytanie jaką konstrukcję wybrać - sferyczną czy asferyczną? Jak dotąd używałem sferycznych. Czy przy takiej korekcji przejście na asferyczne szkła może podnieść mój komfort patrzenia (czy spowoduje to dobre widzenie przez większą część soczewki niż tylko przez jej środek) ? Domyślam się, że to indywidualna kwestia, natomiast wertując wątki po forach zetknąłem się z postami, że można to w jakiś sposób oszacować, która konstrukcja przy danej korekcji da lepsze rezultaty, prawda to czy fałsz? Naczytałem się też, że niby asferyczne szkła pomagają przy astygmatyzmie, prawda to?

Soczewki będą z dobrym antyrefleksem(tylko i wyłącznie), w żadne barwione czy fotochromowe nie będę się bawić.
Teraz pytanie, które soczewki będą najlepszym wyborem (uporządkowane wg cen; indeks 1,50, sferyczne, magazynowe)?:
1. Szajna Diament AR (wariant najtańszy ok. 240 zł/para)
2. JZO Ideal MAX UV (ok. 340 zł/para)
3. Hoya Hi-Vision LongLife (ceny podobne co JZO, ale w salonach kuszą 3 letnią gwarancją :D )
4. Essilor Crizal Forte UV (wariant najdroższy ok. 400 zł/para)

Z racji, że nie lubię wywalać aż nadto kasy to najpewniej będę rozstrzygał między JZO a Hoyą. Który producent i powłoka jest lepsza?

Z tego co wiem, materiał w indeksie 1,50 nie blokuje w 100% promieniowania UVA. Widziałem na stronie JZO jakąś dodatkową(?) powłokę UV-400? Czy to jest może standardowo z antyrefleksem Ideal MAX UV?
Pojawiły się też soczewki LED Control, BlueControl , Ideal MAX Blue UV. Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale czy przypadkiem tego typu soczewki zażółcają widziany obraz? Warto w ogóle się nimi interesować? Jak większość ludzi mam styczność z ekranami komputerów, TV, telefonów, itp. ale czy to rzeczywiście aż tak pomaga? W dodatku jeśli faktycznie zażółcają to raczej średnio wygodne będzie "eksploatowanie" tych soczewek jadąc nocą samochodem? To samo chyba tyczy się powłoki BlueBlocker dla kierowców?

Wiem, że indeks 1,50 daje najlepsze właściwości optyczne, natomiast nie chciałbym też żeby soczewki w oprawkach były grube jak denka od słoików.
Czy dysponuje ktoś z forumowiczów informacją jaką grubość ma soczewka nieoszlifowana 70 czy tam 75 mm w mojej mocy w indeksach 1,5 oraz 1,53 oraz 1,6?
No chyba, że ktoś ma nawet dostęp do programów wizualizacji szkieł w oprawce(bo i z takimi postami się na forum spotykałem) i byłby mi w stanie z grubsza sprawdzić grubość szkieł w powyższych indeksach?
Wybrana przeze mnie oprawka(wiem, że parametry w dużym uproszczeniu, ale to chyba wystarcza do poglądowej wizualizacji ?):
szer. soczewki - 52 mm
wys. soczewki - 31 mm
rost. mostka - 16 mm
rozstaw źrenic - 70 mm
moce obu szkieł - sfera -2,50 cyl. -0,75 oś 178
Z góry dziękuję za zainteresowanie moim tematem i ewentualną pomoc.
VE
Aktywny
Aktywny

Re: Krótkowzroczność + astygmatyzm - jaka konstrukcja i inde

Postautor: VE » 19 cze 2015, 23:08

Oprawa wydaje sie oki i dlatego wstawilbym indeks 1,5 i nic wiecej.Do tego AR i dobra powloka oleofobowa i hydrofobowa,utwardzajaca i bedzie Pan zadowolony.Do tego jezeli to oprawa plastikowa to tym bardziej odpuscic sobie indeksy.Przy tej mocy nie da to za wiele,a jak Pan wie pogorszy wlasciwosci optyczne soczewki,a do tego takze Pana komfort patrzenia.Przy tych mocach nie ma co przesadzac i kombinowac.
Co do konkretnych soczewek niech sie inni wypowiedza.Ja uwazam Hoya za najlepsza.
Al_Bundy

Postautor: Al_Bundy » 19 cze 2015, 23:24

Witam.
Tak, oprawka z tworzywa, pełna (żadne żyłki, czy wiercone). Natomiast nie jest przesadnie gruba (3mm) więc nie skryje przesadnie grubego szkła. Stąd moje wątpliwości i pytania.
Dzięki za szybki, pierwszy odzew. ;)
Awatar użytkownika
rafter
Aktywny
Aktywny

Postautor: rafter » 20 cze 2015, 09:36

Al_Bundy pisze:Witam.
Tak, oprawka z tworzywa, pełna (żadne żyłki, czy wiercone). Natomiast nie jest przesadnie gruba (3mm) więc nie skryje przesadnie grubego szkła. ;)

Soczewka o tej mocy nie będzie ,,przesadnie gruba '' jak to pan określił więc ja bym podobnie jak VE doradzałbym nie kombinować z indeksem . Gdyby jednak był pan osobą bardzo wrażliwą na punkcie estetyki i nawet oszlifowana soczewka o mocy -2.50 robi na panu niekorzystne wrażenie to proponowałbym zastanowić się nad sferyczną soczewką w indeksie 1.6 , np. w firmie HOYA to będzie produkt o nazwie HILUX 1.6 + powłoka LongLife .
bul
Aktywny
Aktywny

Postautor: bul » 20 cze 2015, 10:06

Nie znamy jeszcze kształtu oprawy, ale rozstaw oprawy i rozstaw źrenic są prawie takie same, więc grubości będą w przybliżeniu, skroń / góra-dół:
Indeks 1,5 – 4,4 / 3,0;
1,53 - 3,5 / 2,2;
1,6 – 3,3 / 2,1.
Grubości nie będą duże, a różnice są wynikiem głównie różnicy grubości środkowej soczewek, a nie indeksu. Darowałbym sobie wszelkie asferyczne i pozostał przy konstrukcji sferycznej w indeksie 1,5. Asferyczne często są nieco gorsze od sferycznych konstrukcji soczewek astygmatycznych, chociaż dla tak małego cylindra praktycznie nie będzie różnicy we właściwościach optycznych. Natomiast asferyczne są bardziej wrażliwe na ewentualne błędy montażowe. Czy lepsze soczewki JZO czy HOYA? Nie wiadomo, proszę poprosić optyka o podanie mocy powierzchni bazowych i grubości środkowej soczewek. Wówczas można będzie dokładnie porównać, która lepsza pod względem optycznym. Jak się na tym znam, to tego pan się nie dowie (obym się mylił) i pozostanie tylko różnica w jakości powłok, a te, moim zdaniem, są zbliżone. Pozostają – cena , warunki gwarancji, ewentualne bonusy, czy jakość obsługi i zaufanie do optyka
Al_Bundy

Postautor: Al_Bundy » 26 cze 2015, 03:19

Okej. Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Al_Bundy

Re: Krótkowzroczność + astygmatyzm - jaka konstrukcja i indeks?

Postautor: Al_Bundy » 16 gru 2015, 22:05

Witam ponownie.
Sprawa wygląda tak, że mam okulary ze sferycznymi soczewkami Hoya 1.6 hi-vision longlife. Zachodzi potrzeba zmiany mocy na prawe oko. No i teraz myślę zostać przy oprawie i wymienić samą soczewkę. Niestety przy okazji też chciałbym mieć naprawiony błąd montażowy, bo soczewki zamontowano w oparciu tylko o rozstaw źrenic i na przysłowiową "pałę" zostały wstawione bez uwzględniania kąta oprawy, itd. Odczuwam z tego powodu dyskomfort i przy okazji delikatnej zmiany korekcji chcę ten błąd naprawić.
Niestety nie mam demolensów, aby je wstawić i oznaczyć na nich środek obrotu gałki ocznej. Czy oznaczenie go w tej chwili markerem na soczewce korekcyjnej będzie miarodajne do poprawnego montażu nowej soczewki? Pytam, bo wiadomo szkło korekcyjne pomniejsza oko i nie wiem czy to nie stanowi problemu w poprawnym wyznaczeniu środka obrotu gałki ocznej.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
VE
Aktywny
Aktywny

Re: Krótkowzroczność + astygmatyzm - jaka konstrukcja i indeks?

Postautor: VE » 16 gru 2015, 22:17

W poprzednich takze byla pod uwage brana os obrotu oka?O co chodzi z tym błędem montażowym?Skąd Pan o nim wie?Źle Pan widzi,dyskomfort?Może to wina złej mocy soczewki prawej?

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”