soczewki relaksacyjne

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
dorvip32
Aktywny
Aktywny

soczewki relaksacyjne

Postautor: dorvip32 » 22 kwie 2015, 20:45

Co sądzicie o soczewkach relaksacyjnych , czy macie w tej kwestii jakies doświadczenia z pacjentami ktorym takie szoczewki zostały przepisane. Chodzi mi o opinie, czy istnieje ewentualne ryzyko nie przyzwyczajenia sie do tego rodzaju szkieł i braku adaptacji. Ostatnio miałam pacjenta któremu zmierzyłam refrakcje do dali na oba oczy -0,75. W wywiadzie pacjent skarżył się na zmęczenie oczu podczas pracy przy komputerze. Nie nosił wczesniej żadnych okularów. Przyszedł do gabinetu dlatego że odczuwał problem z ostrościa podczas patrzenia na dal, natomiast w pracy z bliska problemów z ostością nie miał. Kiedyś przepisano mu okulary o tej samej mocy -0,75, jednak podczas pracy z komputerem odczuwał bóle głowy więc odrzucił te okulary i wylądowały w szufladzie. Z wywiadu wywnioskowałam że to idealny klient na szkła relaksacyjne, ale nigdy wczesniej nie przepisywałm takich szkieł. Zastanawiam się czy pacjent będzie sie dobrze czuł. Zaznaczam ze pacjent ma 32 lata a szkła które poleciłam to Szajna "relaksacyjne" z antyrefleksem ze wsparciem 0,5D.
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Re: soczewki relaksacyjne

Postautor: Tomczakos » 22 kwie 2015, 22:22

Sprawdzić akomodację!! Mam bardzo pozytywne doświadczenia z tego typu soczewkami. Nigdy nie miałem problemu z adaptacją. Bardzo często polecam je swoim pacjentom. Świetnie sprawują się przy początkowej presbiopii. Ale podstawą jest dokładne sprawdzenie stanu akomodacji, 32 lata trochę za szybko....
dorvip32
Aktywny
Aktywny

Postautor: dorvip32 » 22 kwie 2015, 22:52

Z tego co wiem te soczewki są przeznaczone dla dwóch grup osób 20-35 rok życia oraz 35-45 rok zycia. Dla początkowych prezbyopów dobra jest wersja ze wsparciem 0,6-0,8 D. Moj pacjent jako osoba 32 letnia miałamiała wsparcie akomodacji 0,5 D. Jednak wiadomo, wiem to tylko z teorii,a jak jest w praktyce...jestem ciekawa.
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 23 kwie 2015, 10:40

Jezeli owa wade wzroku mial od dawna i nie korygowal wady to mogl w pewnym stopniu rozleniwic akomodacje.A moze juz z nia mial problemy,a nie czytanie z bliska bardziej to poglebilo.Co prawda maly minus i jej rozleniwienie nie powinno miec duzego znaczenia,ale co oczy to inny przypadek.Podstawa to zrobienie refrakcji jeszcze raz do dali,potem do blizy.SPrawdzenie konwergencji.Na marginesie...czy takie soczewki "wspomagajace" nie pakuja czlowieka w wieksze probemy?Nie lepiej zalecic ,zeby robil w miare czeste przerwy?Zeby uzywal okularow do blizy tyle czasu ile to jest mozliwe,ale jednak caly czas probowal?Niestety czesto jest tak,ze z zaniedbania ciezko oczy wyciagnac.
Zagubiona

Postautor: Zagubiona » 03 mar 2017, 22:25

mam identyczną sytuację, także -0,75 i 10 godzin dziennie przed komputerem, lat 47. Czu takie soczewki byłyby dla mnie dobre ?

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”