daltoniści - specjaliści?

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
lewonka

daltoniści - specjaliści?

Postautor: lewonka » 25 mar 2015, 19:37

Szanowni Państwo,
jestem zdecydowanie spoza branży okulistycznej. Piszę pracę dyplomową z archeologii i w ramach badań chciałabym podjąć próbę rekonstrukcji kolorów pewnych przedmiotów znanych współcześnie tylko z czarno-białych fotografii. Usłyszałam gdzieś, że daltoniści mają zmysł czytania kolorów z czarno-białych zdjęć. Czy jest to możliwe? Nieważne jak bardzo absurdalne wyda się Państwu to pytanie bardzo proszę o jakąś odpowiedź. Nigdy nie miałam do czynienia z kimś, kto cierpiałby na tę przypadłość zatem nie potrafię się odnieść do te informacji.
Z góry dziękuję za pomoc.
Z poważaniem,
Iwona Lewoc
Awatar użytkownika
Frącz
Aktywny
Aktywny

Re: daltoniści - specjaliści?

Postautor: Frącz » 27 mar 2015, 08:59

Wg mnie nie poszukuje pani daltonisty (który tylko nie rozpoznaje barwy zielonej), ale raczej osoby z monochromatyzmem (która nie rozpoznaje żadnych barw).
Frącz
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Postautor: Tomczakos » 27 mar 2015, 19:24

http://daltonizm.com.pl/ zadzwonić zapytać, jak znam Patrycję i pacjent się zgodzi chętnie pomoże
lewonka

Postautor: lewonka » 29 mar 2015, 23:25

Zadzwonię! Dziękuję! :)
Mam takie techniczne (chyba) pytanie. Jeśli ktoś cierpi na przypadłość w wyniku, której nie rozpoznaje barw to czy potrafi sobie wyobrazić jak wyglądają poszczególne kolory? W sumie nigdy nie myślałam o takich rzeczach, a to całkiem ciekawa sprawa.
Awatar użytkownika
@ndrew
Specjalista
Specjalista

Postautor: @ndrew » 08 kwie 2015, 22:10

Pani Iwono.

Skoro ktoś nie rozpoznaje barw, to nie wie jak dana barwa wygląda, więc nie może jej rozpoznać.
Na zdjęciu czarno-białym (w skali szarości) mamy tylko zmiany jasności, która nie jest cechą tylko jednego odcienia koloru. Stąd nie istnieje możliwość odzyskania palety barw. Niestety.
lewonka

Postautor: lewonka » 12 kwie 2015, 20:31

Szkoda. Wolałam się jednak upewnić. Dziękuję za pomoc:)

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”