dużo mniejsza wada po atropinie?

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
mino123

dużo mniejsza wada po atropinie?

Postautor: mino123 » 09 mar 2015, 18:22

witam, od kilkunastu lat moja wada wzroku praktycznie się nie zmieniała, ostatnie 5 lat OP -4.25, OL -4.0. Wcześniej kilkanaście lat wada -4.0 na obu oczach. Systematycznie oczy były kontrolowane przez różnych okulistów, również przy okazji badań do pracy. Soczewki noszę sporadycznie, o 0.25 słabsze.

Na ostatniej kontrolnej wizycie u okulisty (znana polecana pani doktor) miałam zakropione oczy atropiną. Komputerowe badanie wykazało wadę -3.0 w obu oczach. Pani doktor stwierdziła, że od dawna noszę za mocne okulary. Pojawiłam się na ponownej wizycie po tygodniu, dałam radę przeczytać tablicę w szkłach -3.5 (choć nie było idealnie, nad niektórymi literami się zastanawiałam). Ostatecznie dostałam receptę na szkła -3.5 (czyli 0.5 słabsze na lewe oko, 0.75 słabsze na prawe).

Przed podjęciem decyzji o zamówieniu słabszych okularów zaczęłam nosić testowo soczewki -3.25 (odpowiednik okularów -3.5), nosze je już 2 tygodnie codziennie. Powiem tak, przy komputerze i na bliskie odległości jest ok, telewizja - przeczytam napisy, logo programu, ale nie widzę ich idealnie. Przy większych odległościach obraz nie jest całkiem wyraźny i nie czuję się z tym komfortowo.

Czy w mojej sytuacji wierzyć atropinie i założyć, że oczy po prostu potrzebują czasu, aby przystosować się do słabszych mocy??? Ile czasu potrzeba na adaptację? Czy możliwe jest, że szkła -3.5 będą tylko na jakiś czas, później konieczna będzie zmiana na słabsze moce?
Zastanawiam się, czy udać się ponownie do okulisty (innego lekarza) na kolejne badanie...
W tej chwili mam wrażenie, że jeśli zmienić na słabsze, to nie -3.5 ale spróbować -3.75 na obu oczach albo OL-3.75 i OP -4.0...

Mam 42 lata. Nie mam jeszcze żadnych problemów z czytaniem z bliska (widzę bardzo drobne literki). Pracuję przy komputerze 8 godzin dziennie. Nie miałam i nie mam zawrotów głowy i innych skutków ubocznych podczas noszenia dotychczasowych szkieł OL -4.0/OP -4.25.
Proszę o poradę.
mino123

Re: dużo mniejsza wada po atropinie?

Postautor: mino123 » 12 mar 2015, 15:06

Dziś byłam u innego okulisty, ale z tego samego centrum medycznego LUXMED (tam mam abonament).
Usłyszałam, że badanie z atropiną jest bardzo wiarygodne i może mieć maksymalnie błąd kalibracji urządzenia 0.25 dioptrii.
W moim wieku ponoć wada będzie się cofać a oczy wymagają dłuższego czasu min. 3 tygodnie na przyzwyczajenie się do słabszych szkieł (to komentarz na moje 2tygodniowe noszenie soczewek -3.25 i odczucie, ze są za słabe, szczególnie podczas jazdy samochodem).
Jeśli w badaniu wyszło -3.0, okulary powinnam mieć -3.25 a recepta którą otrzymałam na -3.5 to już i tak więcej. Tyle informacji od lekarki.
Nie miałam robionego ponownego dopasowania szkieł, bo akurat mam jęczmień na prawym oku i muszę to wyleczyć maścią Maxitrol.
Mam się pojawić na kolejnej wizycie po wyleczeniu powieki. Najlepiej gdybym zaprzestała noszenia obecnych okularów i zaczeła nosić słabsze wg recepty.

Czy kontynuować wizyty w LUXMED, czy udać się do niezależnego okulisty/optometrysty? Proszę o polecenie fachowca, najchętniej południowa Warszawa, rejon Ursynowa.
Nie chciałabym wydać niepotrzebnie pieniędzy na okulary, które mogą się okazać za słabe. Zakup promocyjnych okularów za 99zł w VisionExpress to chyba też niewłaściwe rozwiązanie...
mino123

i jeszcze proszę o pomoc w wyborze producenta szkieł

Postautor: mino123 » 12 mar 2015, 23:30

Dotychczas miałam szkła Hoya HL Eynoa 1.67 HV Long Life (OL-4.0 i OP -4.25 bez cylindrów).

Oprawka plastik, cała zabudowana, szukam zwykle mniejszych np. 53mm-15mm, rozstaw źrenic 60mm.

Czy szkła Hoya Eyas 1.6 HV Long Life będą wystarczająco cienkie do słabszych mocy -3.5 lub -3.75?
Czy szkła Essilor Ormix 1.6 Crizal Forte UV będą równie dobre?
Które wypadną lepiej cenowo?
Chyba jest jakaś promocja Essilora do końca marca -20%, widziałam na kilku stronach internetowych optyków. Czy to jakaś ogólnopolska akcja?
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 13 mar 2015, 08:43

To ,ze wynik po atropinie wyszedl taki,a nie inny to super.Jednak schodzenie z minusow trzeba robic sukcesywnie.Czasem oczy przyjma mniejsze moce bez uszczrbku na komforcie ostrosci w zyciu codziennym,ale nie zawsze tak jest.Moim zdaniem praca przy kompie tyle godzin nie pomaga.I takie pytanie.Skad te dane ,ze 3.25 w kontaktach to odpowiednik 3.50?Nie mam tabeli kolo siebie,ale nawet tam nie ma takiej informacji.Zawsze nalezy dopasowac soczewki kontaktowe,a nie z marszu dawac cwiartke mniejsze.Kazdy ma inne podejscie wynikajace z praktyki.Na odleglosc ciezko Pania przebadac,ja jednak sprawdzilbym przy jakich mocach obuocznie jestem w stanie Pani utrzymac miarowe widzenie i powoli schodzic z minusow.A w jakim jest Pani wieku?
mino123

Postautor: mino123 » 13 mar 2015, 10:07

Wiek 42 lata, nie mam problemów z widzeniem bliży, drobne literki nadal widzę bardzo dobrze w okularach i bez, z nawlekaniem igły nie mam problemów :)

Soczewki Johnson Oasys 8.4, zalecenie okulisty aby nosić słabsze soczewki o 0.25 gdy wada powyżej -3.0.
Przy obecnych szkłach -4.0 i -4.25 również miałam słabsze o 0.25 soczewki, widzenie w okularach i soczewkach porównywalnie dobre.

Zdaję sobie sprawę, że problemy z widzeniem bliży zaczną się kiedyś u mnie pojawiać. Czy wtedy powinnam mieć dwie pary okularów minusowych? Słabsze minusy np. do pracy przy komputerze, mocniejsze minusy do jazdy samochodem?

W przyszłym tygodniu odwiedzę kolejnego okulistę, tym razem dr Bzinkowski (niestety to samo centrum medyczne, bo tam mam abonament, mam nadzieję na niezależną opinię tego lekarza), poproszę o dokładniejsze dopasowanie szkieł, pomęczę pytaniami o możliwość stopniowego schodzenia z mocy. Niestety wizyta trwa tylko 15 minut.
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Postautor: Tomczakos » 13 mar 2015, 13:38

W całym szacunkiem ale była Pani u dwóch konowałów, jak moja babcia mawiała... Proszę się udać do dobrego optometrysty, który poświęci 40-60minut, sprawdzi widzenie obuoczne, stan akomodacji. Mogę podać namiary na kogoś z Pani okolic. Proszę tylko powiedzieć gdzie jest wygodnie udać się na badanie.
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 13 mar 2015, 14:15

Z nawlekaniem igly moim zdaniem jeszcze dlugo dlugo nie bedzie Pani miala problemu bez okularow.
Z tym ,ze powyzej -3.00 maja soczewki byc slabsze to.....bzdura.Inni lekarzs wyznaja poglad,ze powyzej -4.00.Kazde oko inne i mimo ,soczewke okularowa mamy dalej niz soczewke kontaktowa to zawsze nalezy sprawdzic.
Jezeli wkroczy Pani bardziej w wiek presbiopijny to do czytania bedzie Pani miala mniejsze moce niz do patrzenia w dal.Jezeli rzeczywiscie sie minusy cofaja to to zjawisko moze nastapic ogolnie pozniej.
Z calym szacunkiem,ale moim zdaniem traci Pani czas.Nie sadze,ow doktor ppdwazy zdanie swojej kolezanki nawet jak zobaczy,ze cos jest nie tak.
Podzielam zdanie kolegi Tomczakosa.Dodam,od siebie jeszcze jedno.Zeby uniknac problemow prosze zrobic badanie tam ,gdzie bedzie Pani robic okulary.
mino123

Postautor: mino123 » 13 mar 2015, 14:34

najbliżej domu (Ursynów) mam optyków przy ul. Janowskiego i drugi Mega-Lens ul. Surowieckiego, ale mogę podjechać dalej, jeśli trzeba
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 14 mar 2015, 08:42

Prosze sprawdzic kto tam przyjmuje.Optyk to nie optometrysta.Choc czasem optyk ma wieksza wiedze co do refrakcji niz lekarz.......
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Postautor: Tomczakos » 14 mar 2015, 19:23

mino123

Postautor: mino123 » 16 mar 2015, 16:52

Dziś odwiedziłam kolejnego okulistę w LUXmedzie i całe szczęście. Niezależny wywiad, pytania o jakość widzenia w słabszych soczewkach.
Opinia lekarza taka jak wspomniana na forum opinia VE, że z minusów należy schodzić stopniowo i bardzo ostrożnie. Sam wynik badania po zakropieniu oczu nie może być jedynym wyznacznikiem. Oko pracuje, pracują mięśnie wokół oczu i to też wpływa na jakość widzenia, odczucia pacjenta są bardzo istotne. Za słabe okulary pacjent włoży do szuflady i będzie chodził w starych mocniejszych, a nie o to chodzi.

Bardzo długo i cierpliwie dopasowywał szkła dla obu oczu niezależnie. Raz widziałam gorzej, raz lepiej, czasami za mgłą, na pewno szkła były mieszane a nie z przyrastającą mocą, żebym się niczym nie sugerowała. Na końcu moce musiały być podobne, niewielka różnica w widzeniu i moja ostateczna decyzja. I ta sama procedura dla drugiego oka. Finalne sprawdzenie obuoczne dla wybranych szkieł.
Test ostrości wzroku do bliży zaliczyłam perfekcyjnie :)

Ostatecznie mam -4.0 na oko lewe i prawe, czyli zdjęte tylko z jednego oka 0.25 dioptrii.
Nie mam inwestować w mega drogie szkła, bo być może już przy kolejnej kontroli będzie konieczna zmiana szkieł na słabsze.
Ponowna wizyta najdalej za 12 miesięcy, lepiej wcześniej.

Bardzo dziękuję za wszystkie porady.
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 16 mar 2015, 17:38

Lekarz stanal na wysokosci zadania i brawa dla niego.Kazdy ma swoje procedury wynikajace z wiedzy i doswiadczenia.Ja bym chyba troche inaczej to zrobi;)Ale Pani komfort jest najwazniejszy:)I nalezy sie zgodzic z lekarzem,ze proces widzenia to nie tylko uklad optyczny oka,ale tez motoryka i miesnie.Czasem bywaja klopoty z pogodzeniem dwoch ukladow,jednak zawsze nalezy stawiac na komfort patrzenia......

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”