Ostrość widzenia zależy od pozycji okularów.

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
Bumbulelep

Ostrość widzenia zależy od pozycji okularów.

Postautor: Bumbulelep » 04 lut 2014, 20:23

Witam- jestem nowym użytkownikiem forum, jednak zastanawia mnie rzeczy, której nikt inny mi zapewne nie wyjaśni. Od kilku lat noszę okulary. Poza tym mam wadę wzroku, której nie da się skorygować do końca ( blizna po toksoplazmozie z okresu zapewne niemowlęcego w okolicy plamki żółtej). Widzenie oka prawego ok. 0,6 (po korekcji- czasem nieco lepiej, czasem ciut gorzej, zależy od badania, oświetlenia itd.). Obuocznego widzenia pełnego nie mam- tylko częściowe (np. efekt 3d zauważam w badaniu motyla) W tej chwili mam 25 lat, jednak kilka lat temu widziałem dobrze (nawet bdb) bez korekcji, dziś noszę okulary (coraz częściej zastanawiam się nad laserem). OP: sfera: -1,0, cylinder -2,0, oś:5. OL: cylinder -1,5, oś: 180. Od pewnego czasu zauważyłem dziwną i trochę niepokojącą mnie rzecz. Otóż cały czas sądzę, że widzę normalnie, ale po pochyleniu okularów o ok.30 stopni (podniesienie zauszników) obraz gwałtownie się wyostrza, a ja widzę ostrzej ( chodzi o lewe oko). I bez tego, tym okiem czytam dolny rządek, ale wyostrzenie jest wyraźne. Okulistka twierdzi, że wszystko jest ok, ale sam nie wiem co myśleć. Mam też dziwne wrażenie, że efekt jest bardziej wyraźny przy sztucznym oświetleniu. PS. Przepraszam, za rejestrację jako "Specjalista" ale inaczej nie chciało iść.
jankojan

Re: Ostrość widzenia zależy od pozycji okularów.

Postautor: jankojan » 18 lut 2014, 10:09

ja mam dokładnie to samo
okulary mam
0 -1 170st
0 -1 10st
i jak założe je normalnie to widze tak samo jak bez nich a jak zauszniki podniosę tak żę okulary będą pod kątem ok 45st widzę idealnie ostro i wyraźnie, ale przeciez tak chodzić nie będę. Co jest nie tak?
CookieMonster

Postautor: CookieMonster » 13 paź 2014, 20:48

Sorry, że odgrzeję kotleta, ale może komuś się przyda moja "pseudomądrość". Oczywiście specjalista pewnie wyjaśni to lepiej, itp.

Natomiast ja jako laik powiem, że to może być kwestia doboru cylindra, jego osi i poprawnego montażu szkła w oprawce. W starych okularach bez cylindra jak tak robię(okulary pod kątem) to obraz się właśnie wyostrza i widzę jak w próbnych okularach u optyka o tej samej mocy sferycznej, ale już z cylindrem i poprawnie ustawioną osią.
CookieMonster

Postautor: CookieMonster » 14 paź 2014, 18:15

Nie mogę edytować postu a widzę, że zapomniałem w trakcie pisania dodać jednego o zabiegu laserowej korekcji wzorku poruszonej w tym temacie.

Co do powyższego dodam tylko, że ustawienie szkła pod kątem powoduje jakby zwiększenie przekroju samego szkła(nie patrzymy przez szkło prostopadle tylko po skosie więc minimalna różnica jest) poza tym szkło pod kątem inaczej kieruje wiązką światła stąd może pojawiać się lepsze widzenie.

W przypadku autora, kiedy jedno oko jest niedowidzące, nikt nie podejmie się korekty laserowej oka "zdrowego"(w cudzysłowie, bo jednak oko z wadą, aczkolwiek po korekcji szkłami w pełni sprawne - "zdrowe"). Ponieważ zabieg laserowej korekcji wzroku jak każdy zabieg niesie za sobą ryzyko, dlatego żaden rozsądny lekarz nie podejmie się dłubania w tym dobrym oku, bo w razie czego pacjent pozostaje z parą oczu niesprawnych/niedowidzących/itp. Tak samo nikt normalny nie dokonuje zabiegu jednego dnia na jednym i drugim oku, zawsze trzeba odczekać po zabiegu jednego oka, żeby móc zrobić laser na drugim. Dlatego o laserze można zapomnieć w tym przypadku, no chyba że autor postu przeprowadziłby laser na oku niedowidzącym, czyli prawym. Lewego oka żaden rozsądny i normalny lekarz nie ruszy, za duże ryzyko.
Kamil Inspektor

Postautor: Kamil Inspektor » 17 sty 2017, 15:22

Piszę odnośnie poprawy ostrości przy noszeniu okularów pod kątem. Rok temu zaważyłem to samo u siebie. Przez kilka miesięcy robiłem tak przy pracy z komputerem. Niestety coraz mniej pomaga i widzę coraz gorzej. Wybrałem się do okulisty na badanie komputerowe, i co? Wada pozostaje praktycznie bez zmian. O co chodzi? Dlaczego gorzej widzę? Mocniejsze szkła już nic nie pomagają. Jak to skończyło się u Pana? Co zalecił okulista itp? Na jednej ze stron pisali, że takie noszenie pogłębia wadę, ale dlaczego nie wykazuje to badanie?
Bumbulelep

Postautor: Bumbulelep » 17 sty 2017, 15:54

Witam,

U mnie problem się rozwiązał, jak zmniejszyłem stanowczo czas spędzany przed komputerem, w mocno grzanych pomieszczeniach (suche powietrze). Kolejna sprawa to okulary nie powinny "jeździć na nosie", ale być dobrze dopasowane i trzeba się do nich przyzwyczaić. I właśnie nie powinno się pochylać. W końcu powinno się ustawić i być ok- u mnie tak było. Ale może Pan jeszcze spróbuje iść do innego okulisty...albo jakieś badania dodatkowe?

Pozdrawiam i powodzenia :)
Bumbulelep

Postautor: Bumbulelep » 18 sty 2017, 12:51

PS. Może niech Pan jeszcze zrobi badania na wczesną jaskrę- dla świętego spokoju.
Kamil Inspektor

Postautor: Kamil Inspektor » 20 sty 2017, 18:24

Dziękuję za rady. Dam znać, gdy będę wiedział więcej.
Kamil Inspektor

Postautor: Kamil Inspektor » 15 lis 2017, 08:36

Witam po dłuższej nieobecności. Niestety u mnie bez zmian. Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej. oczywiście już nie stosuję tego tricku, ale nadal widzenie się pogarsza. Byłem z tym u kilku okulistów, którzy stwierdzili, że noszenie okularów pod kątem nie szkodzi. Miałem typowe badania wzroku i na papierze wada nie zwiększa się. Jednak ja odczuwam to całkiem inaczej. I to nie jest już takie zwykłe niewidzenie. Nad wszystkim (widać to najlepiej na jasnych obiektach) widzę poświatę na górze lub na dole. Co najgorsze, to ona ciągle się przemieszcza, aż wreszcie zupełnie tracę ostrość i muszę znów "naciągnąć oczy do siebie" (przy zamknięciu powiek). Miałem kwalifikację do laserowej korekcji wzroku, ale jest to niemożliwe z powodu - przede wszystkim - cienkiej rogówki. Jednak w samych oczach poza wadą, którą mam od dawna nie widać nic niepokojącego. Nic nie pękło, nic się nie odkleiło, więc skąd te objawy?
Chciałbym jeszcze dodać, że od dekady mam patologiczne łzawienie związane z niedrożnością dróg łzowych, przez co co jakiś czas muszę przecierać oczy, żeby zabrać nadmiar łez. Zauważyłem, że po "wyciśnięciu" oka przez kilka chwil efekt "pływania" nie objawia się tak bardzo, ale wtedy też oko piecze. Kiedyś ten ostatni objaw również nie występował.
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 15 lis 2017, 15:05

po pochyleniu okularów o ok.30 stopni (podniesienie zauszników) obraz gwałtownie się wyostrza

Byłem z tym u kilku okulistów, którzy stwierdzili, że noszenie okularów pod kątem nie szkodzi

Nie przywiązywałbym zbyt dużej wagi do opinii lekarzy w tej materii. Na ogół mają blade pojęcie o tym jak powinny być centrowane soczewki i jakie są skutki zmian położenia soczewek. Na pewno z powodu pochylenia okularów nie umiera się, ale dla jakości odwzorowania przestrzeni ma to znaczenie.
Uzyskanie tak wyraźnej poprawy widzenia przy pochyleniu soczewek sugeruje, że moc soczewek powinna być jeszcze raz starannie dobrana. Przy tak dużym pochyleniu soczewek i takiej ich mocy, w zależności od konstrukcji soczewek, montażu, błąd mocy może sięgać nawet 0,50 dptr.
Kamil Inspektor

Postautor: Kamil Inspektor » 16 lis 2017, 10:19

Skoro mam nie słuchać lekarzy, to w takim razie kogo? No i jak dowiedzieć się, co tam się "przemieszcza" i podjąć leczenie? Mam wrażenie jakby w środku po prostu coś pękło lub się odkleiło i widzę w zależności od tego jak "to coś" się ułoży. Jak niepoprawnie, to zaraz oko zaczyna piec, ale i tak przy dłuższym skupieniu drętwieje, bo muszę cały czas "to coś" łapać i utrzymywać. Jednak znów... Miałem robione badania (zestaw taki jak na laserową korekcję wzroku) i dokładnie wypytywałem właśnie o ww. kwestię. Oko jest w stanie dobrym (jak na krótkowzroczność+astygmatyzm, która od kilku lat NIE POGŁĘBIA SIĘ znacząco) i wszystko jest na swoim miejscu. Nic się nie odkleja i nie przemieszcza.
MZ
Aktywny
Aktywny
Kontaktowanie:

Postautor: MZ » 16 lis 2017, 10:57

Okulary dobiera OPTOMETRYSTA !
Okulista zajmuje się chorobami wzroku
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 16 lis 2017, 11:11

Skoro mam nie słuchać lekarzy,

Przeciwnie, słuchać, głównie w zakresie leczenia. Jeżeli chodzi o okulary, to raczej poszukałbym dobrego optometrysty. Z tego co pan pisze wynika, że badania lekarskie wykazały, że nie ma żadnych objawów, czy zmian chorobowych, więc przyczyn należy szukać jednak w korekcji. Wyraźna poprawa ostrości przy pochyleniu okularów sugeruje, że ten astygmatyzm może być jednak większy. Trzeba to sprawdzić wykonując pełne badanie optometryczne, opisać stan układu wzrokowego, jego możliwości i dobrać optymalną moc soczewek. W razie dalszego występowania dolegliwości, mając pewność, że dobrane soczewki są optymalne, wędrówkę trzeba będzie zacząć od nowa, tzn. wrócić do okulisty.
Kamil Inspektor

Postautor: Kamil Inspektor » 16 lis 2017, 12:12

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi w tym temacie. Odnosząc się do propozycji doboru okularów, ponownie muszę stwierdzić, że takowe próby były, ale w stanie obecnym nie potrafię określić, w jakich szkłach widzę lepiej. Wynika to z objawów, które przedstawiłem powyżej. Obraz rozmywa się, tworzy się poświata, oczy pieką i drętwieją przy dłuższym skupieniu na jednym punkcie. Robiłem badania, a mimo to nic nie wykazały. Błędne koło. Niezależnie od tego, jakie szkła dobieram, dynamiczna poświata zawsze występuje.
DiwadRkR

Postautor: DiwadRkR » 07 gru 2017, 17:54

Dzień dobry.
Mam podobny problem co autor tematu,więc nie będe zakładał nowego tematu.
Mam 25 lat. W ubiegłym tygodniu kupiłem nowe okulary w VE. Mam wadę stwierdzoną wd. komputera -4,50d. Dodatkowo w prawym oku również mam bliźne po toxo ( co za zbieg okoliczności z autorem). Jednak okulary które kupiłem mnie denerwują. Nie widzę ostro jeżeli mam je normalnie tylko jeżeli dam je pod kątem .Dodatkowo jeżeli nie patrze w środek soczewki,tylko po bokach to obraz nie jest wyraźny . W dzień jeszcze pół bidy,ale w nocy strach jeździć autem.
Co najlepsze , nosiłem często soczewki one day acuvue , widzę w nich fantastycznie w i nocy i w dzień. Jednak praca,gdzie czasami trafiają mi się delegację zmusiła mnie do powrotu do okularów.
Nie mogłem nosić starych,bo po I były one -4,25 w dodatku dość mocno się porysowały i miały fotochrom , który jest dobry(dla mnie) ale tylko w dzień.
Soczewki nosiłem również o mocy -4,50. Byłem zareklamować okulary z VE , jednak Pani optyk powiedziała mi że oczy musza się przyzwyczaić ( nigdy wcześniej czegos takiego nie miałem) .Przy zakupie dostałem receptę,co najlepsze nie ma na niej nic prócz mocy okularów. Znalazłem receptę od starych okularów które miały następujące parametry .
OP/OL -4,25 Cylinder +0,25(-0,25) oś:90(180) PD: 34,50. . Pani optyk zróbiła mi po raz kolejny komputerowe badanie, wyszło niby wszystko tak samo jak przy I badaniu, jedna na krześle gdy dodała mi 0,25d to widziałem fantastycznie ! Jednak odradziła mi zmiane soczewek na takie -4,75 mówiąc że nigdy nie robi się nad koreckji,ba że czasem daje się nawet mniej . Defakto okulary sprzed dówch lat też były mniejsze o -0,25 ale zacząłem w nich gorzej widzieć jak napisałem wyżej ( porysowane i fotochrom)

Nie mam żadnej jaskry,zaćmy. Ze względu na toxokpazmoze chodze do okulisty nawet 4 razy w ciągu roku gdzie mam pełne badanie wraz z badaniem dna oka.

Proszę o pomoc bo nie wiem jak ugryźć temat, dużo jeżdzę autem i naprawde odczuwam ogromny dyskomfort w tych okularach i strach przy jeździe nocnej a nie chcę wracać do soeczewek.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
tomi
Specjalista
Specjalista

Postautor: tomi » 12 gru 2017, 16:49

MZ pisze:Okulary dobiera OPTOMETRYSTA !
Okulista zajmuje się chorobami wzroku

czyżby każdy ...?
czyżby zawsze...?
czyżby tylko...?
są okuliści, którzy potrafią to robić tak samo doskonale jak optometryści, świetnie dają sobie radę z bardzo trudnymi przypadkami i wkładają mnóstwo serca w swoją pracę i nie należy ich od razy skreślać tylko dlatego, że są okulistami !
nie generalizujmy i ..no własnie nie będę kończył..
owoc żywota Twojego je Zus..

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”