Powłoka do "komputera" BlueControl/Preventica/LED Protector?

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
Pawel80

Powłoka do "komputera" BlueControl/Preventica/LED Protector?

Postautor: Pawel80 » 19 lis 2013, 22:40

Witam

Czy soczewki firmy:
-Hoya z powłoką Hi-Vision LongLife BlueControl
-Essilor z powłoką Crizal Prevencia
-AVM Lens z powłoką LED Protect
-JZO z powłoką BLUE BLOCKER
są w jakiś sposób zabarwione czy są po prostu bezbarwne?
Czym się one rożnią między sobą i czy miał ktoś z nimi kontakt osobiście?, bo chciałbym się dowiedzieć czy to nie przypadkiem jakiś chwyt marketingowy tak jak powłoka EMI...
A pytam, bo jeśli tylko ceną, to nie mam zamiaru przeplacać za droższe zagraniczne odpowiedniki, tylko po prostu wybiorę Polski produkt.

Pozdrawiam
maddog
Specjalista
Specjalista

Re: Powłoka do "komputera" BlueControl/Preventica/LED Protec

Postautor: maddog » 20 lis 2013, 10:40

Blue Blocker z JZO to produkt służący do zupełnie czego innego niż reszta, którą Pan wymienił. Pozostałe przyjmuje się że są bezbarwne, choć jak się je położy na białej kartce, widać, że mają lekko żółtawe zabarwienie. Na oczach jest to jednak niewidoczne.
NOWYOPTYK
Specjalista
Specjalista

Postautor: NOWYOPTYK » 20 lis 2013, 12:30

Soczewka z powłoka BlueControl z Hoya jest bezbarwna ale nie zauważyłem tam żadnej żółtej barwy tylko jak popatrzymy pod katem na soczewkę to widać niebieską barwę na soczewce tak jak antyrefleks, tylko tutaj jest to wyrazisty niebieski kolor.
Ostatnio zmieniony 20 lis 2013, 12:40 przez NOWYOPTYK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
LEMUR
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: LEMUR » 20 lis 2013, 12:37

Hoya z tego co pamietam nie ma w ofercie BlueBlockera tylko BlueControl, pewnie pomylka w nazwie
Pawel80

Postautor: Pawel80 » 25 lis 2013, 22:05

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Chciałbym teraz poznać cenę tych 3 powłok do komputera z różnych firm na materiale CR-39 (sferyczne).
Znalazlem tylko cenę soczewki firmy Hoya z powłoką Hi-Vision LongLife BlueControl, która kosztuje w okolicach 400-500zł.
Brak natomiast jest ceny soczewki firmy Essilor z powłoką Crizal Prevencia oraz soczewki firmy AVM Lens z powłoką LED Protect, a przynajmniej nie zdołałem znaleźć w wyszukiwarce.
Może jakis optyk lub sprzedawca soczewek lub okularów mial styczność z tymi 2 ostatnymi powłokami i zna ich cenę w porownaniu do tej pierwszej wyżej wymienionej?
rob14

Postautor: rob14 » 28 lis 2013, 16:05

Witam, chciałem podzielić się moją opinią na temat powłoki Hoya "BlueControl". Zamówiłem ten rodzaj powłoki mając świadomość, że powinna ona cześciowo filtrować niekorzystne dla oczu pasmo światła niebieskiego - nie tyle przy przez monitory (dzisiejsze monitory generuja b.małe ilości światła niebieskiego) co ilość swiatła niebieskiego generowaną przez żarowki energooszczedne oraz LED-owe, jak również powszechnie stosowane w biurach swietlówki. Otoż okazuje się, że przy sztucznym świetle punktowym (standardowe żarowki oraz świetlowki energooszczedne, punktowe oświetlenie domowe, uliczne lampy, swiatla samochodów z przeciwka itd.) w mroku oraz półmroku zauważam - nie wiem jak to fachowo nazwac - niebieskie "refleksy" lub "poświaty" obok punktow sztucznego światła przypominające niedoskonałosci powłoki antyrefleksowej, ktorą miałem w okularach przed ponad 20-tu laty. Być może to moja subiektywna ocena, gdyż posiadam cylindry, ale co ciekawe podobne "niedociągnięcia" tejże powłoki zauważył rownież jeden ze znanych krakowskich optyków, który również zamowił szkła z powłoka "BlueControl" a z tego, co wspominał, na ich reklamacje dostał odpowiedż od Hoya Polska, iż oni nie stwierdzają żadnych wad tej powłoki i nie uznają takiej reklamacji, i że ponoć jeszcze nikt nie zgłaszał im takiej reklamacji :-(

Bedę więc 2-gą osobą ktorą znam - w przyszłym tygodniu mam zamiar reklamować powłokę Hoya LongLife "BlueControl" z moich szkieł i ciekaw jestem, co tym razem powie Hoya.

Być może inne osoby nie zauważą opisanych przeze mnie "niedociągnięć" tak reklamowanej przez f-mę Hoya powłoki "BlueControl", ja natomiast jestem z niej niezadowolony i nie polecam jej! Najbardziej przeszkadza mi, gdy wracając po ciemku z pracy samochodem, widzę przesuwające mi się przed oczyma błękitne słupki przy przydrożnych lampach oświetlających jezdnię (jakby nie było, mamy w końcu XXI wiek).

Poniżej link do ciekawego artykułu opisującego wyniki badań robionych przez f-mę Nikon na temat żrodel światła niebieskiego oraz powłoki Nikon SeeCoat-Blue:
http://www.2020mag.com/ce/TTViewTest.as ... nId=108654
Pawel80

Postautor: Pawel80 » 28 lis 2013, 23:16

Bardzo dziękuję za odpowiedz i podzielenie się swoimi odczuciami oraz spostrzeżeniami!

Jako iż soczewki firmy Essilor z powłoką Crizal Prevencia nie są jeszcze dostępne w Polsce (a przynajmniej u tego optyka u którego robiłem okulary i u innych u których się dowiadywałem w okolicy), nie wiem w ogóle czy gdzieś na świecie są dostępne, bo informacji znaleźć nie moge w internecie o cenie czy nawet w sklepach oraz że podobno soczewki firmy AVM Lens z powłoką LED Protect nie są produkcji tejże firmy (pewnie dlatego że ta firma jest hurtownią), tylko sprowadzane prawdopodobnie z Chin o nieznanej jakości (wiadomość niepewna i niepotwierdzona) mój wybór padł więc na soczewki z firmy Hoya z powłoką Hi-Vision LongLife BlueControl.

Zauważyłem identyczny problem jak rob14, podzielę się z Wami moimi zdjęciami by Wam to unaocznić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co do reklamacji, to na pewno ten fakt zgłoszę swojemu okuliście by przekazał to firmie Hoya, albo nawet sam pokuszę się o napisanie pisma w tej sprawie.
Wada ta nie jest dla mnie jakoś mocno uciążliwa, jak na razie przynajmniej, jako iż pracuje bardzo dużo czasu przy komputerze, to sądzę, że wybór był najlepszy. A pewnie po jakimś czasie nie będę tego zauważał nawet, tak jak kiedyś refleksów czy odbicia włosów w okularach z soczewkami bez antyrefleksów.
Dodam też, że występuje to tylko pod niektórym kątem na soczewce, głównie na krańcach oraz kiedy źródło światła jest w dość bliskiej odległości. Punkty dalekie czy patrzenie przez środek soczewki nie tworzą refleksów jak zauważyłem.
Faktem jest natomiast refleks, którego nie powinno w ogóle być, jako iż bez BlueControl go nie ma.
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 28 lis 2013, 23:52

Poniżej link do ciekawego artykułu

Jest ciekawy – moim zdaniem - o tyle, że budzi ciekawość i rodzi wątpliwości co do sensu stosowania tego rodzaju powłok.
W zasadzie jest to powłoka refleksyjno – antyrefleksyjna, ponieważ zmniejszenie ilości niebieskiego światła o długości fali 440-455 nm (zbliżonej do podobno najbardziej szkodliwego zakresu 435 – 440 nm) uzyskuje się przez zwiększenie odbicia tego światła. Powłoki antyrefleksyjne likwidują odbicie światła od powierzchni soczewki, aby zlikwidować – podobno przeszkadzające – refleksy od powierzchni, a tutaj to odbicie jest zwiększane. Może właśnie to odbicie tak przeszkadza użytkownikom soczewek z taką powłoką? Trochę też jest dziwne, że podkreślają iż należy bardzo uważać, aby nie ograniczać światła o długości fali 410-430 nm, które jest istotne dla regulacji rytmu biologicznego, a tymczasem z wykresu wynika, że zmniejszenie transmitancji dla tego zakresu jest w granicach ok. 27 – 12%, a więc znacznie większe niż te 10% dla zakresu uznawanego za ryzykowne dla wzroku. Odnoszę wrażenie, że jest to szukanie czegoś, aby się wyróżnić i pozyskać nowych klientów, ale tak naprawdę to jest to już trochę przerost formy nad treścią.
rob14

Postautor: rob14 » 29 lis 2013, 02:09

Dziękuję za oddźwięk!

pentox pisze:... tymczasem z wykresu wynika, że zmniejszenie transmitancji dla tego zakresu jest w granicach ok. 27 – 12%, a więc znacznie większe niż te 10% dla zakresu uznawanego za ryzykowne dla wzroku.

Faktycznie jeśli chodzi o te 10% to w artykule z podanego linku jest pewna nieścisłość między wykresami z rysunku 5-tego i 6-go, ale na tym ostatnim - http://www.2020mag.com/ce/2020Exams/108654/fig6.jpg - widać, że Nikon SeeCoat-Blue powinien redukować światło z przedziału 410-430nm jedynie w zakresie 7-9%.

Zamieszczenie przeze mnie linku do tegoż artykułu miało na celu poinformowanie innych, iż wg. f-my Nikon w rzeczywistości najwięcej światła niebieskiego generują nie dzisiejsze monitory ale energooszczędne żarówki LED oraz świetlówki !! - tak wynika z rysunku nr. 4 tego artykułu: http://www.2020mag.com/ce/2020Exams/108654/fig4.jpg

Zapraszam innych do dzielenia się spostrzeżeniami o powłoce Hoya "BlueControl". Być może komuś już udało się skutecznie reklamować jej "niedociągniecia", o których Hoya niestety nic nie wspomina w opisie swojego produktu :-( a jako jedną z zalet wymienia: "Ogranicza powstawanie refleksów, oferując bardziej komfortowe i zrelaksowane widzenie"[*]

[*] cytat z listy korzyści podanych przez f-mę Hoya, jakie otrzymujemy stosując powłokę "BlueConnect" - http://hoya.pl/index.php?SID=5297ebe2c2 ... e_id=27070 oraz http://m.hoya.eu/bluecontrol_polish.php
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 29 lis 2013, 08:52

Małe uzupełnienie..
na tym ostatnim - http://www.2020mag.com/ce/2020Exams/108654/fig6.jpg - widać, że Nikon SeeCoat-Blue powinien redukować światło z przedziału 410-430nm jedynie w zakresie 7-9%.

Na rysunku 6 pokazane jest odbicie od powierzchni, a nie przepuszczalność. Tu rzeczywiście, w tym przedziale jest ono na poziomie od ok. 6% dla 400 nm do ok. 9% dla 430. Warto zauważyć, że normalna powłoka antyrefleksyjna ma odbicie resztkowe w tym przedziale długości fali na poziomie poniżej 2%. Widać to również na rysunku 5. Przepuszczalność dla zwykłego AR jest ok. 98-99 %. Natomiast w nowej powłoce ta przepuszczalność (a to decyduje) jest na poziomie właśnie o ok. 27% niższa dla 412 nm i ok. 12% dla 430 nm.
Awatar użytkownika
@ndrew
Specjalista
Specjalista

Postautor: @ndrew » 30 lis 2013, 02:14

Soczewka z powłoką BlueControl wpływa na percepcję kolorów. Po założeniu okularów zauważyłem niewielkie zażółcenie, co jest zgodne z charakterystyką transmitancji tejże powłoki.

Kolor odbicia resztkowego jest niebieski, a należy pamiętać, że warunkach widzenia zmierzchowego i nocnego czułość oka przesuwa się w kierunku światła o krótszej długości fali czyli w kierunku światła niebieskiego. Dlatego w tychże warunkach może Pan być szczególnie wrażliwy na kolor odbicia resztkowego powłoki. Odblaski lub poświata to zjawisko normalne i w prawie zawsze nie przeszkadzające człowiekowi zwłaszcza, że obraz dzięki takim powłokom jest lepszy niż bez.

Trudno wskazać czy ktokolwiek zawinił. Być może firma Hoya mogłaby w celach wizerunkowych zaoferować inne soczewki, chociaż nie do końca można ją winić, bowiem nie da się przewidzieć każdego człowieka.
Pawel80

Postautor: Pawel80 » 30 lis 2013, 21:36

Bardzo dziękuję za fachową odpowiedz!

Na początku byłem bardzo sceptycznie nastawiony do pańskiej wypowiedzi jako, że normalne soczewki z antyrefleksem o odbiciu szczątkowym zielonym też maja tę wadę. Gdyż z mojego użytkowania nie zauważałem tego lub przyzwyczaiłem się do tego bardzo szybko i pamięć długotrwała nie zadziałała w tym przypadku. Ostatecznie po wykonanych testach, zaskoczony wynikami, muszę stwierdzić, że to jednak prawda.
Faktem natomiast jest, iż refleksy którym udało się przejść przez powłokę antyrefleksyjną są jakby to nazwać niefachowo "połowiczne" oraz bardzo słabe, jakby szczątkowe. Można to zaobserwować na fotografiach, że przy 4 źródłach światła są widzialne tylko 2 refleksy, zmiana kąta położenia okularów nie ma znaczenia. Wychodzi więc na to, że powłoka antyrefleksyjna bez BlueControl lepiej radzi sobie z eliminacją refleksów.
Ostatnie czwarte zdjęcie jest dość ciekawe, bo uchwyciłem na nim refleksy podwójne (zielone po lewej, niebieskie po prawej) z tego samego źródła światła. Jeśli niebieski refleks by był taki jak na tym zdjęciu to sądzę, że szybciej użytkownicy by się do tego przyzwyczaili, albo nawet tego nie zauważyli. A proszę też zobaczyć na mój trzeci post w tym temacie i na pierwsze zdjęcie. Natężenie niebieskiego refleksu jest strasznie wysokie w porównaniu do tego tutaj.

stare okulary - para pierwsza
Obrazek
Obrazek

stare okulary - para druga
Obrazek
Obrazek
kosi_

Postautor: kosi_ » 23 sty 2015, 21:39

Witam,
właśnie stałem się posiadaczem nowych soczewek Essilor Crizal Prevencia.
Wrażenia, no właśnie... Nie byłem świadom (a nigdzie w ulotkach na stronach itp. tej informacji nie ma), że soczewki te mają lekkie zabarwienie na żółto. Efekt? w zasadzie straciłem możliwość postrzegania bieli. Wszystko białe stało się po prostu delikatnie żółtawe. Co więcej, każdy kolor dostał żółtawy filtr i jest dla mnie nie naturalny. Jestem grafikiem, więc kwestia kolorów jest dla mnie bardzo istotna. W efekcie będę wymieniał te szkła na model niższe - bez tej powłoki.
Uważam, że brak jasnej informacji na ten temat jest zwykłym draństwem ze strony producenta, tym bardziej że szkła te są dedykowane do pracy z komputerem, a nie wszyscy są panią Zosią z ZUS'u której lata czy biały jest biały.
Klient powinien dostać rzetelną informację co zyskuje, ale też jakim kosztem i nie chodzi tylko o kasę.
Patrzyłem również na materiały reklamowe Hoya, w nich także brak jest takiej informacji.
Osobiście nie polecam tej powłoki osobom ceniącym sobie wiarygodność obrazu.
Ktysiu

Postautor: Ktysiu » 11 paź 2015, 15:14

Witam,

Mam pytanie co do tych soczewek, ponieważ jak w przedniej tak i w tylnej powłoce widać filetowe odbicia. I tu moje pytanie - Czy tak się powinno dziać również dla tylnej strony tzw. czy nie powinna przepuszczać, a więc nie odbijać fioletowo-niebieskiego światła? Czasami gdy światło pada w boku/tyłu pod pewnym kątem przy założonych okularach widzę filetowe plamki i zastanawiam się czy problemem może być np pomyła w produkcji.

Pozdrawiam
vladirimismo
Specjalista
Specjalista

Postautor: vladirimismo » 14 paź 2015, 00:25

średnio połowa ludzi (z obserwacji znajomych) która się zdecyduję na te powłoki, wraca z powodu nie do zaakceptowania "niebieskości" tych soczewek, plus to, że to trochę sztuka dla sztuka cała ta powłoka, nie sprzedałem ani jednej takiej ani sprzedać nie mam zamiaru, straszne wkręcanie kitu klientom.
Awatar użytkownika
rafter
Aktywny
Aktywny

Postautor: rafter » 14 paź 2015, 12:45

Ktysiu pisze:Witam,

Mam pytanie co do tych soczewek, ponieważ jak w przedniej tak i w tylnej powłoce widać filetowe odbicia. I tu moje pytanie - Czy tak się powinno dziać również dla tylnej strony tzw. czy nie powinna przepuszczać, a więc nie odbijać fioletowo-niebieskiego światła? Czasami gdy światło pada w boku/tyłu pod pewnym kątem przy założonych okularach widzę filetowe plamki i zastanawiam się czy problemem może być np pomyła w produkcji.

Pozdrawiam

Używam od 2 lat soczewek z powłoką Blue Control firmy HOYA , tzw. odbicia szczątkowe w kolorze niebieskim ( kolor może być różnie postrzegany w zależności jaki typ oświetlenia pada na soczewkę ) wystepują po obu stronach soczewki . Przeszkadzających mi odbić wewnętrznych/plamek przy założonych okularach nie zaobserwowałem . Jeśli ma pan jakieś obiekcje co do jakości produktu zawsze ma pan prawo wrócić do salonu gdzie zamawiał pan soczewki i poprosić o ekspertyzę producenta soczewek .
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 14 paź 2015, 21:30

Coz jak ze wszystkim,sa zadowoleni i nie,.Ja uwazam,ze takie rzeczy sa do bani i zle wplywaja na oczy.Lepiej przerwy robic niz w czyms im "pomagac"
krzysiek80r

Postautor: krzysiek80r » 29 paź 2015, 18:36

Dziś odebrałem okularki hoya longlife bluecontrol
Dodam że wcześniejsze okularki które użytkowałem to hoya longlife.

Komfort widzenia jest beznadziejny wrażenia po pierwszym dniu:
-podczas jazdy samochodem w nocy pojawiają się niebieskie linie i antyrefleksy
-podczas użytkowania w słoneczny dzień prawie cały czas widzę dwie niebieskie kropki
-gdy światło słoneczne pada z boku niebieski antyrefleksy pojawia się na połowie szkła
-w dzień gdy patrze na monitor a w oddali jest słońce widzę dwie niebieskie kropki
-w nocy przy świetle sztucznym led cały czas pojawiają się niebieskie antyrefleksy od żarówek led i notorycznie dwie niebieskie kropki

Czy ktokolwiek z powodzeniem reklamował takie wady i hoya potrafiła bez tych wad zrobić powłokę bluecontrol?
vladirimismo
Specjalista
Specjalista

Re: Powłoka do "komputera" BlueControl/Preventica/LED Protector?

Postautor: vladirimismo » 30 paź 2015, 01:02

tak działa bluecontrol i tego się nie da wyeliminować. po temacie.
krzysiek80r

Re: Powłoka do "komputera" BlueControl/Preventica/LED Protector?

Postautor: krzysiek80r » 30 paź 2015, 11:12

Siedzę w biurze przy monitorze przy świetlówkach i cały czas widzę te beznadziejne niebieskie antyrefleksy, oko się bardziej męczy niż bez tego.
To jaki sens jest jego stosowania?

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”