Okulary Chromagenowe - pytanie

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
jarzyna82

Okulary Chromagenowe - pytanie

Postautor: jarzyna82 » 22 lut 2013, 13:12

Witam zastanawiam się nad kupnem takich okularów i moje główne pytanie, czy kotś takie nosi i czy widzi realną poprawę - proszę o sprawdzone opinie.

Mam plusy więc szkła nie sa zalecane, jako tako widze ogólne kolory, mam duże problemy z ich nazywaniem (choć jestem dość inteligentny ;-) a ową zakleta książeczkę z ukrytymi znakami rozpoznaję w 1/3.
Moje dodatkowe pytania to:
- czy ktoś wie gdzie można przejść zaawansowane badanie w zakresie daltonizmu (nie tylko na podstawie tej książeczki)
- teraz nosze okulary fotohromowe rozumię że przy przejściu na chromagenowe o fotochromie mogę zapomnieć
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Re: Okulary Chromagenowe - pytanie

Postautor: Tomczakos » 22 lut 2013, 21:43

Był temat niedawno poruszany. Są to okulary z filtrami barwnymi, mogą być z dowolną mocą. Proszę poszukać publikacji naukowych w wyszukiwarce scholar.google.pl, firma nazywa się chromagen. Dystrybutorem w polsce jest firma www.wens.pl
To nie jest terapia, działa tylko w czasie noszenia okularów. Nie ma żadnych potwierdzających badań klinicznych na temat pozytywnych działań tego typu filtrów. Co więcej FDA zabroniła firmie chromagen stosowania stwierdzenia: "okulary korygujące daltonizm".

http://www.forum.gazeta-optyka.pl/viewt ... f=8&t=6303
jarzyna82

Postautor: jarzyna82 » 22 lut 2013, 22:09

Dzwoniłem do zakładu optycznego współpracujacego z "wens" bo wens to tylko hurtowania . Pani optyk mówiła że miała pacjenta ktory wczesniej stosował soczewki colorline czy jakos tak i po załozeniu chromoganowych stwierdzil ze jest duzo lepiej ale ze to ocena poniekad sprzedawcy to chcilem kogos innego zapytac.
Osobiscie pracowałem i w sumie chce powrocic do pracy w drukarni wiec oprocz glebszego dostrzegania barw tj np ożnic miedzy wzorem a probka nie za bardzo moge sobie pozwolic eby obraz stracil na jakosci, a co za tym idzie jak z podanego watku wynika niekoniecznie moze to byc dla mnie najlepsze rozwiazanie
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Postautor: Tomczakos » 22 lut 2013, 23:28

Dokładnie. Osoba która dobiera takie okulary: http://daltonizm.com.pl/, jeszcze oprócz niej 2 osoby w polsce się tym zajmują. W tym tygodniu próbowałem dobrać soczewki kontaktowe z filtrem dla swojego pacjenta. I faktycznie przy jednym z filtrów przeczytał całą tablicę Ishihary, bez żadnego błędu. Soczewki są zamówione i zobaczymy jak sprawdzi się to w praktyce.
jarzyna82

Postautor: jarzyna82 » 23 lut 2013, 10:01

Ale to będzie Paan dobierał soczewki wlasnie typu colorit czy jakos tak takie jak rozprowadza np firma zeiss?? - spytam o ile można o cenę takich soczewek, bo Pani wlasnie z katowic za soczewki chrom... powiedziała cenę 2 tys na pół roku a za okulary okolo 1,9 tys.
Ja mogę tylko powtórzyć to co Pani z Katowic przez tel mówiła że miała pacjenta który wczesniej nosił kolorowe soczewki i po pzymierzeniu chroma... stwierdził że w tych ostatnich dużo lepiej ale jak mowie powtwrzam tylko to co usłyszałem.
I w sumie jako zwykły uzytkownik nie bardzo rozumiem czy się różnią tak naprawde soczewki chromagenowe od normalnych kolorowych, rozumiem że przy chromagenowych mozemy miec rozne kolory na kazde oko jesli z badania tak bedzie wynikało, a kolorowych takie same na oba oczach czy to po prostu technicznie całkiem innego rodzaju filtry??

Zastanawiam się nad takim badaniem wtedy mozna to przymierzyć itp, jeśli bym się wybrał to oczywiśie podzielę się wynikami.
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Postautor: Tomczakos » 23 lut 2013, 10:47

Tak właśnie jestem w trakcie doboru takich soczewek kontaktowych u swojego pacjenta. Soczewek z filtrami a nie barwionych. Dobieram soczewki miesięczne, koszt pary to około 120-150zł. Zawsze można spróbować niewielkim kosztem. Ja również przed rozpoczęciem tego typu badania rozpamwiałem z Panią Patrycją żeby się dowiedzieć czy jest sens. Napiszę na forum jak przyjdą soczewki i założymy na oczy. Sam jestem ciekawy efektów.
jarzyna82

Postautor: jarzyna82 » 06 mar 2013, 20:39

Chciałem dopytac czy może dostał Pan te soczewki dla swojego pacjenta i jak to sie ma w praktyce? i chciałem dopytac czego tyczy sie cena około 150 zł czy soczewek chromagenowych miesiecznych?? bo pani Patrycja fakt ze za polroczne ale podala cene 2 tys wiec to mega roznica i skąd ona wynika??
jarzyna82

Postautor: jarzyna82 » 18 lis 2013, 23:19

Hej, troszke czasu mineło wiec odświeze temat bo mnie nadal interesuje, może ktoś od ostatniej rozmowy czegos sie dowiedzaiał bądź może posiada takie okulary lub szkła???
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Postautor: Tomczakos » 19 lis 2013, 11:08

Tak dostałem. Faktycznie widzenie barwne było super w soczewkach. Sam byłem zaskoczony. Pacjent był również bardzo zadowolony. Ale poszedł na testy, zdał i więcej soczewek nie kupuje. Co do samego produktu nie będę się wypowiadać... Ale daje pozytywne efekty.

Soczewki kontaktowe firmy Chromagen (zresztą tak jak i te które dobierałem u swojego pacjenta) są soczewkami starej generacji. Są to soczewki hydrożelowe przepuszczające bardzo mało tlenu do oka. W dodatku jeśli dodamy do nich barwienie to przepustowość tlenu spada prawie do zera...
Druga sprawa używać jedną soczewkę miękką przez rok? Jeśli korzyści dla pacjenta przewyższają ryzyko to ok, ale muszą być konkretne wskazania co do tego. Zauważ że firmy wycofały ze sprzedaży soczewki 3-y miesięczne. Roczne to same starocie...

A skąd taka cena? Chromagen był przez długi czas jedynym, który oferował takie soczewki, więc mógł ustalać cenę jaką chciał.

Myślę, że zdecydowanie lepiej zrobić okulary z filtrami barwnymi niż używać barwionych soczewek kontaktowych.
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 19 lis 2013, 14:48

Ale poszedł na testy, zdał i więcej soczewek nie kupuje.

Ano właśnie. Soczewki chromagenowe niczego nie leczą. Filtry zmieniają tylko długości fali ułatwiając rozróżnienie barw. Inaczej, pozwalają „oszukać” testy widzenia barwnego i je zaliczyć. Niektórzy twierdzą, że niestety, ale często tylko do tego służą.
jarzyna82

Postautor: jarzyna82 » 19 lis 2013, 21:34

Na początku wielki dzięki za odpowieź dla Tomczakos bo albo prawie nikt inny nie miał doczynienia z tematem albo nikomu sie nie chce ale do rzeczy...

- skoro pomagają przejść testy i magiczną książeczke tzn że ogólnie dzięki nim zauważamy różnice miedzy kolaroami gdzie wcześniej tego nie widzieliśmy i o ile zwykłemu zjadaczowi chleba który z grubsza odróżnia bawy nic więcej nie potrzeba w normalnym życiu o tyle np w pracy w drukarni musimy być w stanie zauważyć różnicę między wzorem a próbnym wydrukiem w celu zrobienia korekt i każde wzmocnienie widoczności takich różnic będzie atutem i na to licze.

Rzeczywiście docelowo ze względu na ceny lepiej wybrać okulay lecz chyba na samym początku zapodać np miesięczne soczewki pochodzic i wtedy deecydować ja bynajmniej z grubsza mam taki plan i jesli go zrealizuję oczywiscie napisze tutaj o efektach bo pewnie niejeden szuka takich informacji.

Ale mam jeszcze kilka pytań technicznych do Tomczakos:

1. Rozumiem, że te soczewki w lutym dobierał Pan firmy ChromaGen a czy teraz stosuje Pan jakieś inne bo tak wnioskuje skoro Pan pisze że to starocie jeśli tak co to za firma?
2. W jakim mieście Pan działa bo może bym się wybrał?
3. Intersuje mnie cena badania i orientacyjne aktualne ceny soczewek jak i okularów u Pana.
4. jak długo trwa badanie?
5. Obecnie nosze okulary fotochromowe i czy np na początek można założyć miesieczne soczewki "zerowe" i nosić okulary a w razie pozytywnych efektów dopiero okulary bo chyba soczewki w moim przypadku na "plusach" chyba nie wskazane bynajmniej ktoś mi tak kiedyś mówił.

Jeśli któreś z odpowiedzi nei chce Pan na forum to mój email: jarzyna82@o2.pl coć chyba lepiej na forum aby kiedys inni mogli z tego skorzystać, z góry dziekuje

A moja wada to :
prawe: +2,0
lewe: + 4,0 ale nawet w okularach widze tylko 3 liniki od góry, oko lekko ucieka i brak widzenia stereoskopowego
co do kolorów ogólnie zawsze mi sie wydawało że większość odróżniam ale na książeczce Ish... padam po kilku stronach, przy kolorach podobnych czesto nie widze różnicy może głupia sprawa ale za bardoz nazwać bardziej złożonych kolorów nie potrafię bo zawsze uciekałem od tematu kolorów choc jak mówie niby na pierwszy rzut oka wydawało mi się że wszystko było wmiare oki ;-)
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Postautor: Tomczakos » 20 lis 2013, 12:14

Ad 1. Były to soczewki innej firmy. ChromaGen ma w ofercie tylko roczne za 2000zł jak Pan pisał.
Ad 2. Napisałem na mail.
Ad 3. Badanie z dopasowaniem soczewek 80zł + 150zł para soczewek
Ad 4. Pierwsze badanie około godziny. (refrakcja, dobór filtrów barwnych, badanie w lampie szczelinowej, wstępne dopasowanie soczewki) dopiero później zamawiamy soczewki i jeszcze w cenie jest 2 wizyta odbiór, 3 wizyta kontrola
Ad 5. Ktoś nie miał racji. Soczewki z filtrami barwnymi, jako że są barwione, przyciemniają obraz, zmieniają jego kontrast. Żeby w pełni sprawdzić efekt najlepiej zamówić soczewki kontaktowe z Pana wadą.

A jaki będzie efekt? Trzeba założyć, pochodzić, posprawdzać w własnym środowisku (praca, dom, itp...). W przypadku wzroku najistotniejsze są odczucia Pacjenta :)

W okularach na pewno będzie inaczej niż w soczewkach. Czy lepiej czy gorzej sam musi Pan ocenić. Spróbować najpierw przez 1m-c w soczewkach i pójść na dopasowanie okularów z filtrami barwnymi. Na pewno przed podjęciem decyzji i zamówieniem okularów warto poprosić osobę badającą, aby wypuściła Pana z gabinetu pa parę minut w założonych okularach próbnych. Sam Pan oceni po salonie, ulicy czy jest lepiej czy gorzej niż w soczewkach. Będzie łatwiej podjąć decyzję. W końcu okulary firmy ChromaGen kosztują sporo kasy i dobrze jest mieć pewność swojej decyzji jakakolwiek ona by nie była.
benek125

Postautor: benek125 » 22 lis 2013, 15:38

Mam pytanie w sprawie okularów chromagenowych. Czy jak ktoś zakupi je i będzie rozpoznawał wszystkie tablice barwne i pójdzie do okulisty, to on pozwoli mu na test w tych okularach, czy każe mu je zdjąć przed badaniem? Bo nie wiem, czy ma to być badanie wzroku, czy okularów? Może przed badaniem okulista każe je zdjąć? Bo może się okazać, że wielu kupujących je jest w błędzie. Z kolei soczewki są barwne i jak ktoś nałoży je sobie i pójdzie na badanie wzroku, a okulista to zauważy, może być to odebrane jako próba oszustwa i grozi za to jakaś kara? Czy są jakieś przepisy (jakie?), które to określają?
jarzyna82

Postautor: jarzyna82 » 22 lis 2013, 20:22

Łatwiej by było gdybys jeszcze powiedział do jakiej konkretnej pracy bedziesz te testy zdawał bo zakładam że to testy na prawo jazdy - więc jak je zdasz to okulary możesz schowac do szafki bo pewnie bez nich przeżyjesz, ja osobiście jeśli się zdecyduje to mam zamiar je wyokorzystywac w pracy jako drukarz więc przejście testów dla mnie nie jest ważne a wykorzystanie w codziennym życiu tudiez pracy.

Ale do rzeczy ... myślę, że np do prawo jazdy lekarz powinien Ci wystawić zaświadczenie, iz do puszcza Cie do zawodu wyłącznie w okularach chromagenowych, jak niektórzy mieli wpisane w starym prawo jazdy że moga prowadzić tylko w okularach, a soczewki hmm raz że lekarz może zauważyć i bedzie tak jak z okularami a jak nie to pewnie Ci sie uda ale to tylko przy załozeniu że nie masz innej wady wzroku oprócz problemu z kolorami, ale ja bym normalnie szedł i brał zaświadczenie że dopuszcza mnei w okularach, a podpieram sie tym ze przechodząc badania z medycyny pracy okulista jak ie czytałem tej książeczki dał mi jakies badziewne okulary kolorowe ale i tak nic nie dały ale skoro je dawał to pewnie żeby ewentualnie wpisac to co napisałem na początku.

Tylko dopowiem bo widze że użyłeś określenia "soczewki barwione" a tu mowa o chromagenowych czyli z filtrami a te pierwsze takiego efektu oga Ci nie dawać więc żebyś sie nie nabrał w pierwszym lepszym optyku bo jest to różnica choć dokładnie jaka w budowie to pewnie by musiał sie wypowiedziec tomcza.....
benek125

Postautor: benek125 » 24 lis 2013, 15:25

jarzyna82. Dzięki. To już coś wiem. Tak na prawo jazdy - kierowca. Dzisiaj pracodawcy wymagają wszelkich uprawnień i dodatkowo - kierowca, więc dochodzą badania. Nawet jeśli wpiszą że trzeba w okularach, to już coś i nie trzeba szukać sobie nowej pracy. Oczywiście w tym wypadku najlepiej okulary. Po co kupować sobie soczewki, za które trzeba zapłacić 2000 zł. a z tego co zrozumiałem, za trzy miesiące trzeba kupić sobie nowe? Widziałem zdjęcia oczu w soczewkach. Wyglądają jak u wampira. A te chromagenowe też tak barwią tęczówki? A okulary są bezterminowe, czy też po jakimś czasie tracą właściwości? No i jeszcze jedno. Okularów chromagenowych nie można wrzucić do szafki. Jak się spowoduje wypadek bez tych okularów, to można mieć potem przechlapane. Nie wiem czy już policja zwraca na to uwagę. Może będzie jakiś wpis w prawku. Daltonista, jak ktoś słusznie zauważył może nie mieć problemów z rozróżnieniem barw na sygnalizacji świetlnej, ale tu nie tylko o to chodzi. Może pomylić światła stop lub kierunkowskaz ze światłem cofania i ,,bum''. A samochody teraz to mają tak to wszystko porozmieszczane, że już na pamięć tego się nie zapamięta.
benek125

Postautor: benek125 » 29 lis 2013, 00:22

Mam jeszcze jedno pytanie. Mam w rodzinie siostrzeńca, też nie rozróżnia barw. No cóż geny rodzinne się udzielają. Chciał iść do technikum elektrycznego. Daltonizm go wykluczał. Czy jest szansa że by go dopuścili jakoś? Na przykład w tych okularach? Czy ktoś zna taki przykład?
benek125

Postautor: benek125 » 06 gru 2013, 11:13

Widzę że nikt nie miał z tym doczynienia. Byłem na badaniu i zamówiłem takie okulary chromagenowe. 1800zł. Opiszę jak wygląda takie badanie. Zapewne zainteresuje ono wielu innych. Bada się każde oko oddzielnie i na każde zakłada się odpowiednie filtry. A przebiega to tak. Najpierw zakłada się takie urządzenie, przypominające rozbudowane okulary, chyba ze statywem umieszczonym na ziemi. Jedno oko zostaje zasłonięte całkowicie, a w drugim widzimy dwa prostokąty. Jeden w kolorze czerwonym a drugi zielonym. W tych prostokątach znajdują się dwa czarne litery A i B. Każda w innym. Optyk specjalista przysłania oko filtrami o odpowiedniej długości fali. Jest ich niestety chyba tylko trzy lub cztery i pyta kiedy te litery stają się razem najostrzejsze. A przebiega to tak. Na początku litera B w prostokącie zielonym jest zamglona a w czerwonym A wyraźna. Po zmianie filtra Litera B staje się wyraźniejsza. Po założeniu kolejnego filtra obie są tak samo wyraźne. Gdy zakłada kolejny filtr, litera B zaczyna się rozmywać a litera A jest jeszcze ostrzejsza. Mają być tak samo ostre, choć z reguły tak nie jest. Często jest tak, że najlepsza ostrość jest pomiędzy dwoma filtrami. Filtrami to ja je nazywam, choć może to jest coś innego. Powiedzmy zwykłe szkła barwne. Powiedzmy widzimy dwa kwadraty, czerwony i zielony i przysłaniamy oba czerwonym szkłem. Tak też może być. To tak na prosty rozum. Łatwiej już nie mogę.
Chodzi o to, że widzimy trzy kolory. Czerwony, zielony i niebieski. Każdy kolor ma swoją długość fali. Problem jest w tym, że kolor czerwony i zielony mają zbyt blisko siebie długości fali i wielu je ze sobą myli, szczególnie ci którzy mają jakieś słabo wykształcone czopki. Kolor niebieski jest oddalony od tamtych nieco dalej i rzadko kto ma problemy z jego odbiorem. Dlatego cała filozofia polega na odsunięciu (przesunięciu) długości fali. Przynajmniej jednego z nich. Ja tak to wszystko rozumiem. No dobrze lecę dalej, jak i co z tego wyszło. Po tym badaniu jednego oka, następuje badanie drugiego. Wtedy optyk wie już które kolory (odcienie) odbieram lepiej a które gorzej. Teraz sprawdza na tablicy Ishihary. Wybiera jakąś cyfrę. Ja jej nie rozpoznaje. Daje mi szkło, powiedzmy seledynowe i karze przysłonić prawe oko. Opada mi szczęka z wrażenia. Cyferka staje się wyraźna. Potem daje mi jeszcze inne szkło na drugie oko i jeszcze lepiej. Czytam wszystkie tablice. Lub prawie wszystkie, to zależy. Podobno po założeniu okularów chromagenowy dopiero po dwóch tygodniach osiągnie się odpowiednio najwyższą zdolność rozróżniania kolorów. Ale ważna uwaga. Okulary te nie czynią cudów. Podobno poprawiają zdolność rozróżniania barw dwu do trzykrotnie lepiej. I nie leczą tylko korygują w czasie noszenia. To taka moja wiedza na ten temat, bo jak dotond nikt tego nie opisał. Mówię o przebiegu badania. Może komuś pomoże. I teraz mam pytanie. Jak przysłaniam oczy zielonym kolorem i widzę lepiej cyferki na tablicy Ishihary, a czerwonym to bez zmian (czyli nic się nie polepsza), to oznacza że moje oczy nie widzą czerwonego, czy zielonego? Z reguły przysłania się odcieniami tych kolorów.
lokor

Postautor: lokor » 30 sty 2014, 19:13

benek125, możesz podzielić się wrażeniami z użytkowania Chromagenów ?
oczko21

Postautor: oczko21 » 27 lut 2014, 20:43

benek125 pisze:Widzę że nikt nie miał z tym doczynienia. Byłem na badaniu i zamówiłem takie okulary chromagenowe. 1800zł. Opiszę jak wygląda takie badanie. Zapewne zainteresuje ono wielu innych. Bada się każde oko oddzielnie i na każde zakłada się odpowiednie filtry. A przebiega to tak. Najpierw zakłada się takie urządzenie, przypominające rozbudowane okulary, chyba ze statywem umieszczonym na ziemi. Jedno oko zostaje zasłonięte całkowicie, a w drugim widzimy dwa prostokąty. Jeden w kolorze czerwonym a drugi zielonym. W tych prostokątach znajdują się dwa czarne litery A i B. Każda w innym. Optyk specjalista przysłania oko filtrami o odpowiedniej długości fali. Jest ich niestety chyba tylko trzy lub cztery i pyta kiedy te litery stają się razem najostrzejsze. A przebiega to tak. Na początku litera B w prostokącie zielonym jest zamglona a w czerwonym A wyraźna. Po zmianie filtra Litera B staje się wyraźniejsza. Po założeniu kolejnego filtra obie są tak samo wyraźne. Gdy zakłada kolejny filtr, litera B zaczyna się rozmywać a litera A jest jeszcze ostrzejsza. Mają być tak samo ostre, choć z reguły tak nie jest. Często jest tak, że najlepsza ostrość jest pomiędzy dwoma filtrami. Filtrami to ja je nazywam, choć może to jest coś innego. Powiedzmy zwykłe szkła barwne. Powiedzmy widzimy dwa kwadraty, czerwony i zielony i przysłaniamy oba czerwonym szkłem. Tak też może być. To tak na prosty rozum. Łatwiej już nie mogę.
Chodzi o to, że widzimy trzy kolory. Czerwony, zielony i niebieski. Każdy kolor ma swoją długość fali. Problem jest w tym, że kolor czerwony i zielony mają zbyt blisko siebie długości fali i wielu je ze sobą myli, szczególnie ci którzy mają jakieś słabo wykształcone czopki. Kolor niebieski jest oddalony od tamtych nieco dalej i rzadko kto ma problemy z jego odbiorem. Dlatego cała filozofia polega na odsunięciu (przesunięciu) długości fali. Przynajmniej jednego z nich. Ja tak to wszystko rozumiem. No dobrze lecę dalej, jak i co z tego wyszło. Po tym badaniu jednego oka, następuje badanie drugiego. Wtedy optyk wie już które kolory (odcienie) odbieram lepiej a które gorzej. Teraz sprawdza na tablicy Ishihary. Wybiera jakąś cyfrę. Ja jej nie rozpoznaje. Daje mi szkło, powiedzmy seledynowe i karze przysłonić prawe oko. Opada mi szczęka z wrażenia. Cyferka staje się wyraźna. Potem daje mi jeszcze inne szkło na drugie oko i jeszcze lepiej. Czytam wszystkie tablice. Lub prawie wszystkie, to zależy. Podobno po założeniu okularów chromagenowy dopiero po dwóch tygodniach osiągnie się odpowiednio najwyższą zdolność rozróżniania kolorów. Ale ważna uwaga. Okulary te nie czynią cudów. Podobno poprawiają zdolność rozróżniania barw dwu do trzykrotnie lepiej. I nie leczą tylko korygują w czasie noszenia. To taka moja wiedza na ten temat, bo jak dotond nikt tego nie opisał. Mówię o przebiegu badania. Może komuś pomoże. I teraz mam pytanie. Jak przysłaniam oczy zielonym kolorem i widzę lepiej cyferki na tablicy Ishihary, a czerwonym to bez zmian (czyli nic się nie polepsza), to oznacza że moje oczy nie widzą czerwonego, czy zielonego? Z reguły przysłania się odcieniami tych kolorów.

Witam,
Pozwolę się dołączyć do wątku swoją opinią. Badanie przebiegło dokładnie jak opisał benek125 Wg mnie te okulary to nic innego jak droga zabawka. Posiadam je już od około 3 lat ( soczewki colorlite ) i co mogę stwierdzić... Nosić ich nie noszę bo się po prostu nie da cały czas bo świat w nich jest taki jaskrawy, taki inny do którego zdążyłem się przyzwyczaić.Czy poprawią widzenie barwne ? Na pewno wyostrzają i pozwalają odczytać wszystkie liczby na testach Ishihary....ale nic poza tym ... W badaniach do pracy też nie pomogą bo przed każdymi badaniami trzeba zdjąć okulary/soczewki. My daltoniści niestety musimy się pogodzić, iż niektórych zawodów nie możemy wykonywać. Natomiast jako ciekawostkę powiem iż nie ma przeciwwskazań do prowadzania służbowego samochodu kat B ( o ile oczywiście zdamy pozytywnie psychotesty i nie mamy innych problemów z oczami ) bo sam zajmuje kierownicze stanowisko i nigdy nie było z tym problemu. Wg mojej skromnej opinii warto poważnie się zastanowić na kupnem czy to okularów/soczewek. Pozdrawiam
benek125

Postautor: benek125 » 05 mar 2014, 17:38

Szczerze mówiąc to myślałem że okulista na badaniach nie karze zdejmować okularów. Przecież są ludzie którzy chodzą w okularach jak denka od butelek, a jednak pracują. Bez okularów to chyba prawie nic nie widzą? Myślałem, że dla okulisty nie ma znaczenia czy w okularach. Ważne aby widzieć i w badaniu wpisuje np., że rozróżnia barwy w okularach a lekarz z medycyny pracy zdecyduje czy może pracować. No skoro tak, to rzeczywiście, jak ktoś chce po to aby zdać to nie ma sensu. Swoją drogą to zauważyłem, że w okularach chromagenowych nastąpiła zmiana widma. Kolor ciemnoczerwony jest postrzegany jako czerwony. Czerwony jako jasnoczerwony. Jasnoczerwony, jako pomarańczowy, itd. Zapewne stąd ta jaskrawość. Tak na prawdę to przesunięcie widma. Taki filtr jak w aparacie fotograficznym, czy coś. Ale odcienie niebieskiego wyraźnie się poprawiły. Z moich informacji wynika, że 90% osób ma problemy z kolorem różowym. To chyba wina wspólnego przodka.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”