FORUM DYSKUSYJNE BRANŻY OPTYCZNEJ

OPTYKA - BRANŻOWY SPECJALISTYCZNY DWUMIESIĘCZNIK
Teraz jest 24 lip 2014, 03:09
DobreWidzenie.pl - to bezpłatny katalog firm: optyk, okulista, ortoptysta, optometrysta - promocja za darmo!

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 paź 2012, 17:53 

Bardzo proszę o radę, już nie wiem co robić.
Miesiąc temu byłam u okulisty, który zlecił wymianę szkieł na mocniejsze. Kupiłam nowe oprawki i mocniejsze szkła. I od miesiąca ich nie noszę, bo jak je założę to po około 15 minutach zaczyna mi się kręcić w głowie. Po zdjęciu okularów np. po 3 godzinach noszenia jestem chora- zawroty głowy, ból głowy i nudności co utrzymuje się przez kilka godzin. Co się dzieje? Szkła są za mocne? Myślałam, że się przyzwyczaję, ale to nie do zniesienia i wcale się nie poprawia.

Okulary z 2007 roku
OL -2,75 cyl -0,75
OP -3,0 cyl -0,25

Okulary z 2012 roku
OL -3,0 cyl -0,5
OP -4,0 cyl -0,25

PostNapisane: 07 paź 2012, 18:44 

Proszę udać się na ponowne badanie, ale tym razem do optometrysty

PostNapisane: 07 paź 2012, 20:00 

Dlaczego?

PostNapisane: 08 paź 2012, 00:13 

Jeśli okulary są wykonane zgodnie z receptą to wg mnie powinna Pani najpierw wrócić do okulisty u którego się badała i u niego spróbować rozwiązać problem jaki ma Pani z okularami. Jeśli ta wizyta nie rozwiąże Pani problemu to wtedy rzeczywiście proszę pomyśleć o konsultacji u innego specjalisty (optometrysty lub okulisty).

pozdrawiam

optom jp

PostNapisane: 08 paź 2012, 08:44 
administrator forum

okulary to nie tylko moce. Wykonanie zgodnie z recepta - ciezko o tym mowic, gdyz na receptach zazwyczaj nie znajduje sie rozstaw zrenic. Trzeba sprawdzic wykonanie okularow (nie tylko moce) ale i przede wszystkim montaz, kat pantoskopowy, tzw panorame... optyk bedzie wiedzial co zrobic. A przede wszystkim porownalbym je montazowo z wczesniej noszonymi okularami. Jezeli tutaj nie ma zadnych ostepstw. Wtedy dopiero konsultacja z osoba, ktora to badanie przeprowadzala

PostNapisane: 08 paź 2012, 11:29 

faktycznie muszę poszukać specjalisty, bo coś nie gra, dziękuję za pomoc, pozdrawiam

PostNapisane: 08 paź 2012, 12:25 

a czy problemem może być cylinder tzn. w 2007 na lewym oku wynosił 0,75 a teraz wynosi 0,50. Czy astygmatyzm się zmniejszył? I czy to nie powoduje zawrotów głowy- bo na nowych okularach cylinder jest mniejszy?

PostNapisane: 08 paź 2012, 12:29 
administrator forum

nie koniecznie, brak podanych osi w zapisach, co moze miec znaczenie.
Ja bym skupil sie najpierw na sprawdzeniu poprawnosci wykonania okularow i porownaniu ich z dotychczas noszonymi (pd), bardziej zaburzenia zwiazane z "cylindrem" bralbym pod uwage gdyby go nie bylo, a teraz byla korekcja rzedu (+/-)0,75.

Soczewki okularowe jakie zostaly zamontowane? sferyczne / asferyczne. Ma Pani jakis odpis po zamontowanych soczewkach okularowych

PostNapisane: 08 paź 2012, 12:53 

niestety nie mam żadnego odpisu, na rachunku za okulary z 2007 nie ma PD, a na rachunku z 2012 jest to podane. Więc chyba nic nie da się zrobić.

PostNapisane: 08 paź 2012, 13:37 
administrator forum

napisalem ze z okularow. Sprawdzic jedne i drugie. Do tego nie potrzebne sa zadne "papierki"

A jak zamawiane byly te nowe, to jakie soczewki okularowe? asferyczne, sferyczne - cos Pani kojarzy? Czy koperty lub pelny odpis posiadanych / zamowionych okularow zostal Pani wydany?

Udac sie prosze do optyka zeby porownac obie pary okularow ze soba... - to co opisalem we wczesniejszej wypowiedzi

PostNapisane: 08 paź 2012, 14:00 

nie dam rady porównać, bo na okularach z 2007 nie jest nic napisane i raczej nie było napisane, nie były to okulary najtańsze ale na pewno nie takie jakie teraz się produkuje ;P
dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

PostNapisane: 18 paź 2012, 15:27 

Każdy optyk określi podstawowe parametry okularów bez problemu. Poza podanymi wyżej możliwymi przyczynami pani problemu, powodem MOŻE też być dużo większa zmiana mocy sferycznej na lewym oku. Można zrobić prosty test. Włożyć okulary i zasłaniając na przemian oko prawe i lewe sprawdzić czy jest zbliżona ostrość widzenia i czy nie ma dyskomfortu na lewym oku. Jeśli jest znaczna różnica, to po stwierdzeniu zgodności wykonania okularów z receptą, należy powtórzyć badanie.

PostNapisane: 26 paź 2012, 10:36 

Bardzo wazny jest rozstaw zrenic. Moze Pani sprawdzic u innego optyka jaki ma Pani rozstaw zrenic a jaki zrobiono w nowych okularach i w starych.

PostNapisane: 08 lis 2012, 14:11 

Powodów może być kilka: źle wykonane okulary albo źle wykonane badanie.

Strefa czasowa: UTC + 1