Interpretacja wyników badania wzroku.

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
huragan1971

Interpretacja wyników badania wzroku.

Postautor: huragan1971 » 19 wrz 2017, 15:01

Witam. Już od kilu lat leczę się oraz chodzę w okularach. Mieszkam w Anglii i właściwie co rok chodzę na badania kontrolne. Choruje też na "stożek rogówki" 3 lata temu przeszedłem operacje.
Tu w UK nie bardzo chcą mi powiedzieć jaka jest dokładna interpretacja wyników badań,więc dlatego proszę o pomoc

RIGHT Sph +1.50 Cyl - 2.75 Axis 100 (Distance)
LEFT Sph +4.50 Cyl -7.50 Axis 77 (Distance)

RIGHT Sph +3.25 Cyl -2.75 Axis 100 (Near)
LEFT Sph +6.25 Cyl -7.50 Axis 77 (Near)
Mrówka
Aktywny
Aktywny

Re: Interpretacja wyników badania wzroku.

Postautor: Mrówka » 23 wrz 2017, 10:58

Pierwsza to korekcja potrzebna do dobrego widzenia z daleka, druga do dobrego widzenia z bliska.

Czyli do dali dla oka prawego mamy moc +1,50 z cylindrem -2,75 ustawionym w osi 100 stopni, a dla oka lewego +4,50 z cylindrem -7,50 w osi 77 stopni. W korekcji do bliży moc dla każdego oka zwiększa się o +1,75 dioptrii.

Na lewym oku jest bardzo duży cylinder i szczerze mówiąc nie bardzo wyobrażam sobie możliwość dobrego skorygowania takiej wady okularami. Czy są przeciwwskazania do korekcji soczewkami kontaktowymi?
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 23 wrz 2017, 14:09

Trochę jest, ale jaka jest moc w przekrojach 100 i 77 stopni i odpowiednio w prostopadłych? Może nie będzie aż tak źle.
huragan1971

Postautor: huragan1971 » 25 wrz 2017, 14:10

Dziękuję za odpowiedź. Niestety są przeciwwskazania do korekcji soczewkami kontaktowymi. Miałem już na "próbę" i niestety nie zdało to egzaminu,bo po pierwsze mam chorobę genetyczna zwaną "stożek rogówki" i jestem już po jednej operacji(lewego oka)-cross linking. Tak na prawdę nie wiem co robić dalej,bo co rok mam zmieniane okulary i szkła oczywiście też,ale nadal źle widzę szczególnie na lewe oko.
Wpływa też to na moją psychikę wiadomo też,że nadwyrężam prawe oko. Ma tez okulary do czytania i jest w nich trochę lepiej tylko co z tego gdy nie mogę w nich chodzić z kolei z tych których chodze nie widzę dobrze ani z daleka ani z bliska jest tylko jakaś przestrzeń w której widzę.
Proszę o podpowiedź co robić? I czy wg da radę coś jeszcze zrobić byłem u okulisty to przepisała mi krople,bo oczy mi tez łzawią i szczypią.
Zaznaczam,ze mieszkam w Angli i oczywiście każde badanie czy nawet okulary mam za darmo,ale co z tego skoro nikt nie umie mi pomóc.
MZ
Aktywny
Aktywny
Kontaktowanie:

Postautor: MZ » 25 wrz 2017, 14:38

Stożek rogówki polega na silnym zniekształceniu rogówki co powoduje oczywiście znaczne pogorszenie widzenia. To zniekształcenie rogówki jest znacznie bardziej dokuczliwe niż klasyczny astygmatyzm i bardzo trudno je skorygować okularami. Jest niestety chorobą postępującą, dlatego trzeba było stale zmieniać korekcję, a i tak efekty mogą być niezadawalające. "Cross linking" jest zabiegiem zatrzymującym postępowanie zmian - polega z grubsza rzecz biorąc na "utwardzeniu" rogówki i "zamrożeniu" jej w stanie takim jakim jest - nie powinno się więc już nic pogarszać, ale też zabieg ten nie powoduje polepszenia widzenia. Wydaje się, że trudno będzie dobrać właściwe okulary. Zwykle proponuje się w takiej sytuacji twarde (sztywne) soczewki kontaktowe (RGP - Rigid Gas Permeable). Może to będzie właściwe rozwiązanie dla Pana?
huragan1971

Postautor: huragan1971 » 25 wrz 2017, 21:50

Bardzo Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź a raczej podpowiedź. Muszę to zasugerować lekarzowi przy następnej wizycie choć raczej niechętnie mnie posłucha. Przez ostatnie kilka lat chodzę na wizyty a raczej chodziłem do kliniki przy szpitalnej w moim mieście,ale od pół roku nie mam listu z wezwaniem na wizytę. Próbowano mi już kilka razy zastosować szkła kontaktowe,ale po kilku próbach nawet i to odpuszczono,ponieważ wytłumaczono mi,że stożek postępuje i za często trzeba wymieniać szkła kontaktowe,bo rogówka nie ma takiego kształtu jak powinna mieć i szkła kontaktowe po prostu "odstają" od rogówki czyli jakby nie dolegały do całej powierzchni rogówki nie wiem czy to prawda czy nie. Gdy w Polsce robiono mi operacje "cross linking"( w warszawie Centrum Oka laser przy ul.Grzybowskiej) to rzeczywiście powiedziano mi,że nie poprawi mi to widzenia,ale spowoduje tylko zatrzymanie choroby a raczej jej opóźnienie i tak się dzieje z roku na rok widzę coraz gorzej co niestety jest dla mnie bardzo niekomfortowe zaczynam mieć problemy z prowadzeniem samochodu nocą i ogólnie z normalnym poruszaniem się.
Nawet nie sądziłem,ze ta choroba jest tak bardzo uciążliwa..
Może jeszcze da się zrobić coś innego.
Pozdrawiam
Mrówka
Aktywny
Aktywny

Postautor: Mrówka » 28 wrz 2017, 08:34

Tylko soczewkami kontaktowymi (twardymi/sztywnymi) daje się skorygować nieregularny kształt rogówki, więc trochę mnie dziwi, że zostały odradzone. Na początku choroby można korygować wadę okularami, ale gdy rogówka zostanie już dosyć mocno zniekształcona to okulary nie zapewnią już dobrej ostrości widzenia i jedynym działającym sposobem korekcji są właśnie soczewki. Fakt, że stożek postępuje i co jakiś czas trzeba soczewki dobierać na nowo nie powinien być powodem do odmowy pacjentowi możliwości dobrego widzenia...
huragan1971

Postautor: huragan1971 » 28 wrz 2017, 11:17

Też się bardzo zdziwiłem niestety mam wrażenie jakby szpital czy nawet okulista chcieli mnie się pozbyć...tak czasami się czuje w tym kraju czuje się niechęć do imigrantów,ale to już zupełnie inny temat..Mieszkam w Anglii od prawie 11 lat i trochę już się nachodziłem i do różnych lekarzy czy szpitali..leczę sie też na "tężyczkę" oraz oczekuję na operację kręgosłupa 3 kręgów szyjnych już od roku. Robią różne badania a potem każą czekać.
Jeśli chodzi o moje widzenie to rzeczywiście jest coraz gorzej a wpływa to nie tylko na dyskomfort fizyczny,ale i psychiczny. Mam kilkanaście par okularów,bo jak już pisałem wcześniej co rok mam możliwość i z tego korzystam chodzenia do okulisty i badania wzroku oraz z przepisywania następnych okularów jednak zauważyłem,ze nic z tego nie wynika i myślę,że rzeczywiście soczewki twarde są jedynym i najlepszym rozwiązaniem,ale ja osobiście nie mogę raczej tego zasugerować lekarzowi...zresztą mam już złe doświadczenia z tym związane i właśnie chodziło o operacje "cross linking" kilka lat temu była ona niestety odpłatna tu w UK powiedzieli mi,że mam się szykować na wydanie około 2tyś funtów a w Warszawie znalazłem klinikę Centrum Oka Laser na ul.Grzybowskiej,że bardzo profesjonalnie wykonano mi operacje za ...2 tyś a,le złotych. Od jakiegoś czasu i w Pl i w UK operacja jest bezpłatna. Powiedziałem o tym lekarzowi tu na miejscu,ze operację wykonano mi w Polsce a on niestety strasznie się oburzył i myślę,że może to miało jakiś wpływ na moje dalsze leczenie..
Mrówka
Aktywny
Aktywny

Postautor: Mrówka » 28 wrz 2017, 12:30

Chyba jedyne co mogę zasugerować to wizyta prywatna...
huragan1971

Postautor: huragan1971 » 29 wrz 2017, 18:02

Na pewno tak muszę zrobić bo innego wyjścia nie mam a żyć normalnie tak dalej się nie da. Bardzo dziękuję za podpowiedzi

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”