Zmiana szkieł prośba

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
wrw

Zmiana szkieł prośba

Postautor: wrw » 15 wrz 2017, 12:21

Dzień dobry, okulary noszę od urodzenia a mam 44 lata. W tym roku posypał mi się wzrok. Nosiłem zawsze ok. - 3 do -4 zarówno do czytania i do dali. Od stycznia miałem ostry ból lewego oka i zaczęły się wizyty u okulisty. Dał mi na lewe oko -3,5 a prawe pozostawił -4. Miało pomóc ale zero afektu. Poszedłem do optometrysty w Warszawie i zlecił 2 pary okularów do czytania i dali (OP -2.75 OL - 2,5 Cylinder -0,75 Os 125 oraz OP -4,00 OL -3,5 Cylinder -0,75 OS 125) Cylinder na lewe oko to, które boli.

Pracuję przy komputerze ok. 8 h dziennie w kilku miejscach i noszenie ze sobą stale 2 par okularów jest uciążliwe itp.

Teraz do sedna. Chcę kupić soczewki progresywne i zastanawiam się czy to będzie duże udogodnienie (często zapominam okulary do bliży i siedząc przy komputerze zaraz zaczyna mnie boleć lewe oko). Czy w moim przypadku przy takich różnicach to będzie dobry wybór?

Drugie pytanie: chcę zainwestować do 700 - 8000 zł max. Chciałbym w tym przedziale wybrać najlepsze szkła w indeksie 1.6 (antyrefleks i dobre widzenie to priorytet, inne niekoniecznie). Generalnie wspieram polskie produkty jak są tego warte dlatego zastanawiam się nad naszymi producentami ale jak w tej cenie otrzymam inne lepsze zagraniczne to też ok.

Proszę o pomoc. Nie chciałbym już 4 raz zmieniać szkieł w tym roku na darmo (dalej mając ból w lewym oku).

Dziękuję za rekomendacje fachowców.
Mrówka
Aktywny
Aktywny

Re: Zmiana szkieł prośba

Postautor: Mrówka » 15 wrz 2017, 19:48

Dobrze byłoby udać się jeszcze raz do okulisty, ale nie po receptę na okulary tylko na dokładne badanie pod kątem ewentualnych chorób żeby ustalić przyczynę bólu oka. Bo samo zmienianie okularów na to raczej nie pomoże jeśli do tej pory nie pomogło.
wrw

Postautor: wrw » 16 wrz 2017, 10:25

Mrówka pisze:Dobrze byłoby udać się jeszcze raz do okulisty, ale nie po receptę na okulary tylko na dokładne badanie pod kątem ewentualnych chorób żeby ustalić przyczynę bólu oka. Bo samo zmienianie okularów na to raczej nie pomoże jeśli do tej pory nie pomogło.

Dzięki za sugestię. Do okulisty chodzę regularnie na badania wszelakie i to raczej nie to. Mam w rodzinie jaskrę i badania mam stale. Okulista też mówił, że ten ból to związany z akomodacją oka jest.
Kozakraf

Postautor: Kozakraf » 18 wrz 2017, 09:50

700-8000 zł to trochę spory rozstrzał :) Jeśli chodzi o Polskich producentów to śmiało polecam Szajnę. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 18 wrz 2017, 17:13

Myślę, że doszło do pomyłki i chodzi o przedział 700-800 zł. Zero jak wiadomo to nic, więc specjalnie nie należy do niego przywiązywać wagi. Na razie nie ma natomiast pomocnej ręki, bo faktycznie niewiele można tu pomóc.
Nosiłem zawsze ok. - 3 do -4

To duża różnica i dobrze byłoby znać dokładne moce dotychczas i ostatnio noszonych soczewek, w których było dobrze.
Dał mi na lewe oko -3,5 a prawe pozostawił -4.

Czyli poprzednie miały na OP -4,00, a na lewe ?
Rozumiem, że:
- okulista wykluczył możliwość chorób, które mogłyby powodować ból oka
- do stycznia b.r. okulary do dali wystarczały również do bliży i nie było żadnych problemów zarówno do dali jak i z czytaniem.
- ból oka pojawia się tylko przy czytaniu.
- soczewki z cylindrem dla OL nigdy dotychczas nie było.
Jeżeli dotychczas nie był korygowany astygmatyzm i nie było problemów z widzeniem zarówno do dali jak i do czytania, to obecny problem raczej nie wynika z braku tego cylindra. Być może rzeczywiście wynika to z problemów z akomodacją, ale dlaczego optometrysta zdecydował się na różny dodatek do bliży? Moc soczewek do dali nie wskazuje na wymagającą korekcji różnicę wysiłku akomodacyjnego, a więc jaki powód?
Nikt nie „pali się” do pomocy, bo rzeczywiście – jak zwykle – nie można pomóc bez badania, a tego przez internet nie da się zrobić.
Wobec problemów z ustaleniem właściwej mocy soczewek i dość ograniczonym budżetem, można tylko poradzić, aby:
- wykonanie okularów zlecić w tym zakładzie, w którym zostanie wykonane badanie i ustalenie mocy soczewek. Nie będzie wówczas dyskusji kto zawinił jak coś będzie źle.
- nie dać się „nabrać” na jakieś „gwarancje adaptacji”. Jeżeli chce pan okulary progresywne to takie mają być, a jak będzie w nich źle, to kasa do zwrotu. To jedyna – moim zdaniem - gwarancja, że nie straci pan następnej kasy.
Pana budżet jest zbyt kiepski na soczewki z wysokiej półki. Chyba rzeczywiście pozostaje panu Szajna, jako polski producent. Dobrze się składa bo takiego chce pan wspierać, a ceny jego soczewek bardziej przystają do pana budżetu, niż innych firm. Co do jakości konstrukcji i powłok nie wypowiadam się, bo nie znam tych soczewek.
Czy progresy będą dobrym wyborem? Nie wiem. Trzeba liczyć się z tym, że szerokość pola ostrego widzenia będzie zdecydowanie mniejsza niż w dotychczas użytkowanych okularach jednoogniskowych. Jest to sprawa przyzwyczajenia i w codziennym użytkowaniu możliwość pracy na różne odległości bez zmiany okularów jest bardzo wygodna. Jednak osobiście do kilkugodzinnej ciągłej pracy z monitorem mam drugie okulary. Zwykłe jednoogniskowe, odpowiednio dobrane do odległości monitora i żadne specjalne do komputera, biurowe, czy inne do odległości pośrednich, nawet nie zbliżają się do nich z jakością obrazu i wygodą pracy.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”