Moc szkieł a akomodacja

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
Robert.pm

Moc szkieł a akomodacja

Postautor: Robert.pm » 01 wrz 2017, 23:03

Przez rok nosiłem swoje pierwsze okulary, +1,25 sfera (indeks 1.5). Okulista zapisał mi ciut słabsze. Niedawno byłem u optometrysty i zostały mi przepisane +1,75 sfera (indeks 1.6). Problem jaki miałem w 1,25 był taki, że skupiając wzrok do bliży i następnie przenosząc go w dal widziałem minimalnie jak oczy mi akomodują. Natomiast w 1,75 czas akomodacji zwiększył mi się do ponad 2-4s i jest to uciążliwe, bo po krótkim skupieniu wzroku do bliży i przeniesieniu go w dal - widzę nieostro i dopiero po czasie jest lepiej. Czy to jest normalne? Co więcej, odkopałem okulary +1.5 z dzieciństwa, których nigdy nie nosiłem - w nich takiego długiego efektu akomodacji nie mam. Badanie wzroku było robione przez blisko 1h przy użyciu różnych testów. Czy moc szkieł została poprawnie dobrana?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2017, 23:03 przez Robert.pm, łącznie zmieniany 1 raz.
Mrówka
Aktywny
Aktywny

Re: Moc szkieł a akomodacja

Postautor: Mrówka » 02 wrz 2017, 18:19

Myślę, że to nie problem z mocą szkieł, a z samą akomodacją. Zwiększenie mocy uwidoczniło problem. Ogólnie jest tak, że podczas patrzenia w dal akomodacja powinna być maksymalnie rozluźniona. Jeśli wcześniejsza korekcja była mniejsza niż faktyczna wada wzroku to oczy zawsze musiały trochę akomodować podczas patrzenia w dal. Przydałyby się ćwiczenia na usprawnienie akomodacji.
Robert.pm

Postautor: Robert.pm » 02 wrz 2017, 22:36

Czyli przypuszczasz skurcz akomodacji? Bez okularów w ogóle nie mam tego efektu - wszystko widzę ostro. Kilka pytań na koniec:
1. Polecasz jakieś konkretne artykuły ukierunkowane w ćwiczenia akomodacji? Szybkie googlanie dało mi taki efekt: http://www.mojeoczy.pl/jak-dbac-o-oczy/ ... oko-w-oko/
2. Czy odpowiednio dobrana moc szkieł + ćwiczenia powinny cofnąć skurcz?
3. Czy efekt skurczu może się utrwalić?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Mrówka
Aktywny
Aktywny

Postautor: Mrówka » 03 wrz 2017, 13:20

1. Przede wszystkim to polecam wizytę u specjalisty, który zajmuje się terapią widzenia żeby dokładniej zbadał problem i zalecił konkretne ćwiczenia, które w tym konkretnym przypadku będą najlepsze. Przez internet ciężko doradzać nie wiedząc dokładnie co i jak bardzo jest nie tak. Ale ćwiczenia z linku nie zaszkodzą :)
2. Tak.
3. Sam skurcz raczej się nie utrwali, ale to często jest bardziej złożony problem niż sam skurcz mięśnia odpowiadającego za akomodację - z akomodacją silnie związana jest konwergencja (czyli to, że gdy patrzymy blisko to oczy ustawiają się zbieżnie, a gdy patrzymy w dal ustawiają się równolegle. Im bliżej jest przedmiot, na który patrzymy, tym bardziej zbieżne jest ustawienie oczu). Może być nieodpowiedni stosunek konwergencji i akomodacji (oczy będą za słabo lub za mocno akomodować w stosunku do tego jak bardzo zbieżnie są ustawione). Oczywiście ćwiczenia tutaj też pomagają.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”