wymiana szkieł na takie same-problem

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
Mariquita31467

wymiana szkieł na takie same-problem

Postautor: Mariquita31467 » 30 sie 2017, 18:09

Dzień dobry,

potrzebuję fachowej porady w kilku kwestiach:

1) na ile znana jest Państwu firma Target Brillengläser? Po roku od zakupu okularów popękał w nich antyrefleks, odrzucili moją reklamację z wynikiem ekspertyzy, że okulary były narażone za intensywne nasłonecznienie. Zawsze kiedy miały kontakt ze słońcem były na moim nosie, chyba w Polsce nie mamy aż tak wysokich temperatur, żeby pękał antyrefleks. Pani w salonie tłumaczyła mi, że być może indeks 1,67 ma na to wpływ, bo wtedy szkła są delikatniejsze. Czy to prawda?

2) kupiłam nowe szkła, bo jednak komfort widzenia jest dla mnie najważniejszy. Wsadzono mi nowe szkła, tej samej firmy o identycznych mocach w stare oprawki. Już od pierwszej chwili miałam wrażenie, że jakoś dziwnie widzę, ale to zignorowałam. Mija prawie miesiąc i wcale się nie polepsza. Na początku myślałam, że to kwestia rozregulowanych oprawek, poszłam dogiąć, nie pomogło. A pani w salonie powiedziała, że nie oprawa nie miała prawa się odkształcić, bo akurat w tej wstawia się szkła na zimno.
Poszłam do innego optyka sprawdzić moce, wydają się być ok z receptą. Co może mieć jeszcze wpływ na pogorszenie jakości widzenia?
Nie mogę skupić wzroku, prawym okiem widzę z daleka zamazane, a lewym zniekształcone. Cały czas mam wrażenie krzywych okularów, pomimo, że siedzą na nosie prosto.

Moce z recepty:
OP 6,75 cyl +1.75 oś 100
OL 5,75 cyl +1.25 oś 85

Wydruk od innego optyka
OP -5,00 cyl -1.75 oś 10
OL -4.50 cyl -1.25 oś 176

PD mierzyli mi w tym salonie rok temu i było ok, teraz też mieli te dane, więc zakładam, że dobrze.
OP 29.5
OL 30.5

Czy są jakieś parametry, które mogły zostać niedokładnie odtworzone z montażu poprzednich szkieł?

Z góry dziękuję za poświęcony czas nad moim problemem.

Pozdrawiam

M.
pentox
Aktywny
Aktywny

Re: wymiana szkieł na takie same-problem

Postautor: pentox » 30 sie 2017, 18:31

Wydruk od innego optyka
OP -5,00 cyl -1.75 oś 10
OL -4.50 cyl -1.25 oś 176

To są zupełnie inne soczewki niż te na recepcie.
Po pierwsze: czy tam jest -5,00 i - 4,50, czy + 5,00 i + 4,50? Jeżeli są plusy, a nie minusy to i tak jest źle. Albo ktoś nie umiał przeliczyć cylindrów, albo nie umiał pomierzyć mocy szkieł.
Soczewki z recepty, gdyby były zapisane z ujemnym cylindrem (to umowna forma zapisu-można z plusowym, można z minusowym), powinny mieć moc
+8,50 cyl -1,75 oś 10
+7,00 cyl -1,25 oś 175
Prawdopodobnie jest tak, że na recepcie jest -6,75 i - 5,75, czyli minusy, a nie plusy i wówczas odczyt innego optyka jest prawidłowy.
A jak jest? To podstawowa sprawa, gdyby ktoś chciał cos tu pomagać.
Mariquita31467

Postautor: Mariquita31467 » 30 sie 2017, 19:13

Tak, wartości z recepty są ujemne:

Moce z recepty:
OP -6,75 cyl +1.75 oś 100
OL -5,75 cyl +1.25 oś 85
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 30 sie 2017, 22:57

być może indeks 1,67 ma na to wpływ, bo wtedy szkła są delikatniejsze. Czy to prawda?
Nie. Trudno powiedzieć co było przyczyną uszkodzenia. Czasem nie tyle wysoka temperatura, co gwałtowna zmiana temperatury może być przyczyną pękania, odwarstwiania powłoki.

oprawa nie miała prawa się odkształcić, bo akurat w tej wstawia się szkła na zimno. /…../
Cały czas mam wrażenie krzywych okularów, pomimo, że siedzą na nosie prosto.

I tu może być powód. Ten sam producent, ta sama moc, a więc prawdopodobnie ta sama konstrukcja. Przyczyną problemów muszą więc być błędy montażu lub dopasowania. Problemy mogą też wynikać z różnicy odległości soczewek od oczu w starych i owych okularach. Wrażenie krzywych okularów może być prawidłowe, a fakt, że oprawa się nie odkształca oznacza, że nie daje się też modelować, a w każdym razie jest to bardzo trudne. Wystarczy np. że jedna soczewka jest bliżej oka, a druga dalej (tak będzie np. gdy odchylone zauszniki nie są do siebie równoległe). Przy tych mocach może to już powodować problemy. Jeżeli to również indeks 1,67, to być może soczewki są asferyczne, co związane jest z koniecznością zachowania szczególnej staranności montażu. Istotna jest sprawa położenia środków optycznych soczewek w okularach. Rozstaw źrenic to jedno, a położeniu środków to drugie (w tym również pionowe). Bywa, że rozstaw zmierzony jest dobrze, a środki optyczne, powiedzmy, tak sobie. Moim zdaniem trzeba sprawdzić montaż – położenia środków optycznych, wygięcia oprawy, kąta pochylenia oprawy i położenia zauszników. Najlepiej położyć oprawę z odchylonymi zausznikami „grzbietem” na stole i wówczas widać czy są równolegle i czy tak samo opierają się na blacie. Jak jeden „wisi” w powietrzu, to wiadomo, że jest źle (jeżeli uszy są na tej samej wysokości).
Mariquita31467

Postautor: Mariquita31467 » 31 sie 2017, 09:22

Dziękuję bardzo za wgłębienie się w moją sprawę. Oprawki nie leżą prosto na stole, bo moje uszy nie są symetryczne. Okulary zostały dogięte pode mnie i przed wymianą sz
Mariquita31467

Postautor: Mariquita31467 » 31 sie 2017, 09:33

Myślałam, że przełożą mi soczewki i wszystko będzie jak wcześniej, a nawet lepiej, bo w starych był popękany antyrefleks. A okazało się, że coś się jednak zmieniło. Oprawki leżą prosto na nosie, oglądałam je sto razy. Tylko moje subiektywne odczucia są takie, że widzę źle i czuję dyskomfort.
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 31 sie 2017, 11:49

Oprawki nie leżą prosto na stole, bo moje uszy nie są symetryczne. Okulary zostały dogięte pode mnie i przed wymianą sz

W takim razie trzeba sprawdzić pozostałe elementy montażu, bo raczej nie jest to sprawa soczewek.
Mariquita31467

Postautor: Mariquita31467 » 31 sie 2017, 13:25

Czyli te środki optyczne mogę być niedokładne?

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”