Nowe okulary pozornie słabsze od poprzednich

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
artfro

Nowe okulary pozornie słabsze od poprzednich

Postautor: artfro » 16 sie 2017, 14:33

Witam wszystkich serdecznie
Mam dużą wadę wzroku
Trzy tygodnie temu odebrałem zamówione okulary. Poprzednie okulary miały szkła lentikularne. Po konsultacjach z optometrystą i lekturze tego forum zdecydowałem się na wersję podwójnie asferyczną firmy HOYA indeks 1,5 z powłoką fotochromową.
Parametry nowych szkieł są w zasadzie skopiowane ze szkieł poprzednich
oko lewe - +10 dioptrii
oko prawe - +8,5 dioptrii, cylinder -1,5; oś 61
Cały czas odnoszę wrażenie, że nowe okulary są słabsze od poprzednich.
Czym może być spowodowana ta różnica w widzeniu, czy może to wynikać z innej konstrukcji szkieł ?
Po pierwszym dopasowaniu nowych okularów przez górną część szkła widziałem obraz nieostry, przez dolną obraz się zakrzywiał. Po korekcie wysokości okularów względem oka cały czas odnoszę wrażenie, że nowe szkła są pozornie słabsze od poprzednich.
pentox
Aktywny
Aktywny

Re: Nowe okulary pozornie słabsze od poprzednich

Postautor: pentox » 17 sie 2017, 19:37

Czy wrażenie, że okulary są słabsze jest przy patrzeniu na wprost, czy na boki?
Różnica widzeniu może wynikać z różnic konstrukcji soczewek, ale czy tak jest w tym przypadku nikt panu nie odpowie, bo raczej nikt, poza producentem, nie zna tych konstrukcji. Jaka jest dokładnie nazwa soczewek? Może ma pan torebki po soczewkach? Nie mam przed oczami katalogu, ale HOYA chyba nie ma w ofercie fotochromów podwójnie asferycznych o takiej mocy w indeksie 1,5.
Jednak bardziej prawdopodobnym jest, że te różnice mogą wynikać z różnic odległości soczewek od oczu. To są dość duże mocy i odległość soczewek od oczu ma tu bardzo duże znaczenie.
Po pierwszym dopasowaniu nowych okularów przez górną część szkła widziałem obraz nieostry, przez dolną obraz się zakrzywiał. Po korekcie wysokości okularów względem oka

Jak zakrzywiał się obraz w dolnej części ? Na czym polegała korekta wysokości - w górę, czy w dół? Myślę, że dla niektórych zaglądających na to forum może być ciekawe sprecyzowanie tych efektów.

Jeszcze drobiazg. proszę oddalić okulary od oczu o około 5 mm. Czy po odsunięciu jest lepiej czy gorzej?
artfro

Postautor: artfro » 18 sie 2017, 10:18

Dziękuję za odpowiedź. Obraz w obecnych okularach jest mniejszy przy patrzeniu na wprost
Odnośnie indeksu z tego co pamiętam z rozmowy w salonie to nie było możliwości zrobienia szkieł fotochromowych w indeksie 1,6. Mi zależało na 1,5 ze względu na wyższą liczbę Abbego. Nazwa szkieł widoczna na opakowaniu ( mam nadzieję że to jest to :) ) NLIDV1,50 HARD-HVL 00 1,50 BS4. Pierwsze na co zwróciłem uwagę to wartości Ordered i Reference. W Reference wartość dioptrii jest niższa i dodany jest cylinder. Z informacji jakie znalazłem na forum wynika, że te różnice wynikają z wyliczeń konstrukcyjnych producenta i teoretycznie otrzymujemy szkło o zadanych parametrach, a w praktyce pewnie przy takiej ilości dioptrii odczuwa się różnicę w widzeniu.

Odległość soczewki od oka optyk ustawił podobnie jak w starych okularach

Przy pierwszym dopasowaniu tak jak pisałem wcześniej obraz na górze szkła był mało czytelny, za mało powiększony. Im bardziej patrzyłem w dół szkła tym bardziej się wyostrzał porównywalnie do starych okularów, ale też niestety zniekształcał. Położenie okularów zostało skorygowane w górę. Teraz w zasadzie przez większą część szkła widzę równomiernie, ale cały czas niedostatecznie ostro.

Po odsunięciu okularów od oczu chyba jest lepiej, ale za to drastycznie spada powierzchnia przez którą się patrzy ( im dalej szkło od oka, tym wydaje się mniejsze) co przy jednym z elementów mojej wady wzroku - bardzo duży oczopląs -
dyskwalifikuje takie rozwiązanie.
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 18 sie 2017, 14:56

Zgadza się. To soczewka asferyczna NULUX iDENTITY 1,50 projektowana indywidualnie. W związku z tym przy zamawianiu konieczne jest podanie parametrów indywidualnych, położenia źrenic, odległości soczewek, kąta pochylenia opraw i krzywizny oprawy. Te wyliczanki są na podstawie tych danych robione tak, aby w efekcie końcowym korekcja dla układu wzrokowego była taka jak została przepisana. I tu na pewno wszystko jest dobrze. Wg producenta te soczewki to niemal doskonałość, ale ….. wszystko zależy od pomiarów tych indywidualnych parametrów. Jeżeli będzie błąd w pomiarach, to soczewka będzie policzona dla innych warunków, a tym samym nie będzie już tak doskonale korygowały wady.
Konieczność poprawienia położenia pionowego sugeruje, że taki błąd w pomiarze pionowego położenia źrenic mógł być popełniony. Czy dla innych parametrów też? Nie wiem. Kolejna sprawa to powiększenie obrazu. Wielkość obrazów siatkówkowych zależy od konstrukcji soczewek i ich odległości od oczu. Jeżeli nowa soczewka jest bardziej płaska od starej (co jest prawdopodobne przy jej asferycznej konstrukcji), to wielkość obrazów siatkówkowych będzie mniejsza (przy tej samej odległości soczewek od oczu). Oddalenie okularów od oczu nie jest oczywiście rozwiązaniem, choćby ze względu na wielkość pola widzenia, ale poprawa obrazu wskazuje, że dla pierwotnego położenia okularów moc soczewek i/lub powiększenie obrazów siatkówkowych są za małe. Co można zrobić.? Może nie mam racji i ktoś poradzi coś na forum, ale moim zdaniem chyba nic, tzn. rada jest stała – trzeba się przyzwyczaić.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”