Dość dziwny problem z szkłami

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
Cichy768

Dość dziwny problem z szkłami

Postautor: Cichy768 » 31 lip 2017, 12:05

Witam i pozdrawiam :) z tej strony dość świeżo upieczony posiadacz okularów.
Mój problem jest dość dziwny z tego powodu że po wizycie u optyka który mi owe szkła sprawił nie dostałem w sumie żadnej sensownej odpowiedzi. A problemem jest dokładnie to iż na moich szkłach pojawia coś coś w rodzaju cienkiej powłoki tłuszczu (prawdopodobnie) która staje się bardzo widoczna przy chociażby świetle monitora czy latarki z telefonu, ta warstwa jest jedynie pod tymi światłami mocno widoczna i by nie była bardzo problematyczna gdyby nie fakt iż przesiaduje większą część dnia przed monitorem i w przypadku godzin nocnych które są tu największym problemem po prostu moje całe pole widzenia ma zmienioną trochę barwę przez właśnie tą dziwna warstwę. Dopowiem iż w wieczorem jedynym źródłem światła jest ów monitor z powodu tego że nie potrafię przesiadywać przy całym pomieszczeniu oświetlonym.
I tu pojawia się moje pytanie na którego nawet u optyka który sprawił mi te szkła odpowiedzi nie dostałem czyli czy to po prostu mój dziwny pedantyzm i to norma że przy braku światła dziennego i dużej ilości światła z chociażby monitora/latarki z telefonu takie zabrudzenia stają się bardzo widoczne czy jest to może jakieś nietypowe zabrudzenie które trzeba specyficzniej wyczyścić ?

Za wszystkie odpowiedzi dziękuję :)
Mrówka
Aktywny
Aktywny

Re: Dość dziwny problem z szkłami

Postautor: Mrówka » 03 sie 2017, 22:01

A jak czyścisz okulary? Takie smugi to niestety norma - wystarczy dotknąć okulary przypadkiem rękami i już są brudne, jednym to bardziej przeszkadza innym mniej. Ściereczką tych smug do końca nie wytrzesz, najlepiej po prostu umyć co jakiś czas okulary płynem do mycia naczyń albo specjalnym płynem do czyszczenia szkieł, ale tu różnie bywa - niektóre dobrze czyszczą, inne zostawiają smugi. Sporo zależy też od powłoki antyrefleksyjnej - na tych lepszych bardziej zauważa się zanieczyszczenia i zarysowania, z tego co mi wiadomo wynika to z faktu, że takie soczewki są bardziej przejrzyste, więc każda "skaza" na nich bardziej rzuca się w oczy. Mam też wrażenie, że zabrudzenia na soczewkach z lepszymi powłokami łatwiej się rozmazują niż na gorszych powłokach. Ogólnie te soczewki są takie jakby bardziej śliskie w dotyku. Z jednej strony to dobrze, bo zanieczyszczenia słabiej przylegają do powierzchni, z drugiej źle bo jak już się pobrudzą to tłuszcz od razu rozmazuje się po całej soczewce.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”