Minusy do bliży?

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
marker

Minusy do bliży?

Postautor: marker » 24 lip 2017, 09:59

Mam 30 lat. Od 2,5 roku noszę okulary do dali. Aktualne moce soczewek to:

OP: -1,75, cyl. -1,75
OL: -1,25, cyl. -2,25

Astygmatyzm mam nawet większy niż powyższe moce, ale w związku z późno wykrytą (i jak się również okazało - postępującą) wadą wzroku, do docelowych okularów mam dochodzić stopniowo.

Okulary mam do noszenia na stałe, czyli zakładam je rano i zdejmuję przed snem. Jednak naszła mnie refleksja, że skoro pół dnia spędzam przed monitorem komputera, to może przydałaby mi się dodatkowa para do bliży.

No więc właśnie - czy minusy do bliży przy mojej wadzie mają sens?

EDIT:

Na marginesie dodam, że soczewki mam bezbarwne, z antyrefleksem, asferyczne, indeks 1.6.
Dodam jeszcze, że aktualne okulary noszę od soboty. Poprzednie miały moce:

OP: -1,25, cyl. -0,75
OL: -0,75, cyl. -1,00
Kąty bez zmian.
Zmienił się za to rozstaw źrenic. W starych miałem 33-37, a w nowych 35-35.

W poprzednich było mi równie wygodnie prowadzić samochód, jak i pracować przy komputerze lub czytając książkę. Czasem książki czytałem bez okularów, ale tylko z powodu wygody, gdy miałem głowę na poduszce i nie chciałem wygiąć oprawek. Zarówno w okularach jak i bez nich z bliska widziałem całkiem dobrze.

W nowych okularach zauważyłem, że przy komputerze muszę robić częstsze przerwy.
Czytanie książek mocno mnie męczy. W okularach w ciągu kilku minut zaczynam tracić ostrość, a oczy szczypią i lekko łzawią. Po zdjęciu okularów muszę z kolei czekać kilka minut aż oczy się przyzwyczają...

Kolejna sprawa -> w starych okularach aberracje chromatyczne były tak delikatne, na tak małej powierzchni szkieł, że musiałem się mocno skupić, żeby je wychwycić. W nowych okularach z oklei są wyraźnie większe, zwłaszcza przy opuszczaniu oczu w dół.

I ostatnia rzecz -> w nowych okularach obraz jest jakby lekko zażółcony, zwłaszcza widać to gdy patrzę na białe przedmioty.

Czy powyższe problemy są normalne przy zmianie okularów?
Ponawiam też pytanie, czy powinienem pomyśleć o drugiej parze do czytania?
marker

Re: Minusy do bliży?

Postautor: marker » 27 lip 2017, 08:47

Dziękuję za uwagę i proszę administratora o usunięcie wątku.

Dałem się nabrać na gęsto publikowane posty na tym forum o tym, jaką to optycy z dziada pradziada mają bogatą wiedzę i przewagę nad sieciowymi sprzedawcami. Guzik prawda. Byłem u takiego po radę, a ten obrażony, że przeszkodziłem mu rozwiązywać krzyżówki zaczął najeżdżać na konkurencję i naiwnych klientów, z pełnym przekonaniem przedstawił błędną diagnozę problemu i na dodatek zarysował mi soczewkę. W starych okularach miałem ten sam model i nie potrafiłem zarysować ich przez ponad 2 lata normalnego użytkowania.

Sorry, ale to miejsce nie dla mnie.
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 27 lip 2017, 10:11

Dałem się nabrać na gęsto publikowane posty na tym forum o tym, jaką to optycy z dziada pradziada mają bogatą wiedzę i przewagę nad sieciowymi sprzedawcami. Guzik prawda

Moim zdaniem, nic dodać, nic ująć. Może tylko to, że wśród nielicznych przypadków, w których to stwierdzenie jednak jest prawdziwe, są jeszcze nieliczni, którzy chcą się pochylić nad problemem klienta.
Gdyby ktoś chciał odpowiedzieć, to byłyby jednak potrzebne położenia kątowe osi cylindrów i wyjaśnienie co oznacza rozstaw źrenic np. 33-37. Czy to wartości do bliży 33 i do dali 37, czy rozstaw do dali w zakresie. od 33 do 37.
Kozakraf

Postautor: Kozakraf » 04 sie 2017, 09:26

pentox pisze:
i wyjaśnienie co oznacza rozstaw źrenic np. 33-37.

Jak dla mnie to raczej oczywiste, że rozstaw prawego oka 33 mm, rozstaw lewego 37...

Co do pytania, to problemy z czytaniem wiążą się ze wzrostem mocy soczewek. Czy sprawdza się okulary do czytania - ciężko powiedzieć, najlepiej udać się do specjalisty, który sprawdzi czy będzie poprawa z odpowiednimi soczewkami, wg mnie z takim astygmatyzmem okulary do czytania się przydadzą.
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 06 sie 2017, 15:10

Jak dla mnie to raczej oczywiste, że rozstaw prawego oka 33 mm, rozstaw lewego 37...

Oczywiście. To nie jest 67/63 tylko pomiar jednooczny. Pewnie te 4 mm różnicy mnie "zablokowało" . Nie pamiętam co wówczas jadłem, ale wyraźnie mi zaszkodziło.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”