Pomoc z oprawkami

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
tqu3

Pomoc z oprawkami

Postautor: tqu3 » 14 lip 2017, 19:55

Witam serdecznie! Na samym wstępie zaznaczę, że jestem zielony jeśli chodzi o sprawy z okularami.

Ostatnio bardzo spodobały mi się okrągłe, złote/srebrne (chodzi o kolor oczywiście) oprawki. Wyczaiłem takie: https://pl.aliexpress.com/item/New-bran ... 3.6.MWKfil
Moje pytanie jest następujące: czy jeśli zakupiłbym takie oprawki lub jakiekolwiek inne, to czy możliwe jest aby optyk dobrał mi do nich szkiełka tak, abym mógł je nosić na co dzień? Dodam tylko, że moja wada wzroku to -6.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
rafter
Aktywny
Aktywny

Re: Pomoc z oprawkami

Postautor: rafter » 15 lip 2017, 10:22

tqu3 pisze:Witam serdecznie! Na samym wstępie zaznaczę, że jestem zielony jeśli chodzi o sprawy z okularami.

Ostatnio bardzo spodobały mi się okrągłe, złote/srebrne (chodzi o kolor oczywiście) oprawki. Wyczaiłem takie: https://pl.aliexpress.com/item/New-bran ... 3.6.MWKfil
Moje pytanie jest następujące: czy jeśli zakupiłbym takie oprawki lub jakiekolwiek inne, to czy możliwe jest aby optyk dobrał mi do nich szkiełka tak, abym mógł je nosić na co dzień? Dodam tylko, że moja wada wzroku to -6.
Pozdrawiam!

Oprawek korekcyjnych nie wyczaja się na alieexpress tylko kupuje w salonach optycznych , ponieważ najtańsze chińskie produkty mogą nie spełniać odpowiednich norm jakościowych i zdrowotnych . Nawet jeżeli nie boi się pan ewentualnego wystąpienia objawów alergicznych i kupi taką oprawę , finalnie i tak optyk może odmówić montażu do niej soczewek .
MZ
Aktywny
Aktywny
Kontaktowanie:

Postautor: MZ » 15 lip 2017, 10:43

W dodatku chodzi nie tylko o jakość oprawki ale o techniczną możliwość zamontowania do niej konkretnych soczewek. Pisze Pan, ze wada refrakcji to -6,00 D. Patrząc na fotografię tych oprawek mam wątpliwości, czy takie soczewki da się w nich zamontować.
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 15 lip 2017, 15:26

Widzę to trochę inaczej. Zebrało tu się kilka spraw.
rafter pisze:
najtańsze chińskie produkty mogą nie spełniać odpowiednich norm jakościowych i zdrowotnych

Oprawy okularowe jako wyposażenie wyrobu medycznego musza spełniać określone ,wymagania jak dla wyrobów medycznych. Oprawy wprowadzane do obrotu i używania na obszar UE musza mieć znak CE, potwierdzający spełnianie tych wymagań, w tym rejestracji producenta. Nie wiem jak to jest w przypadku importu indywidualnego, ale być może również i w tym przypadku takie wymagania muszą być spełnione. Jeżeli są i oprawy maja znak CE, to nie powinny się różnić pod względem zdrowotnym od innych opraw.
I dalej:
finalnie i tak optyk może odmówić montażu do niej soczewek .

W moim przekonaniu to byłby duży błąd ze strony optyka. Tak powstały szlifiernie- optyk nie chciał ryzykować uszkodzenia drogich soczewek, nie chciało mu się robić, uznał, że taniej będzie zlecić niż kupić maszynę, więc robił to za niego kto inny w szlifierni. Szlifiernie się rozbudowały , co spowodowało, że do branży weszli ludzie, którzy są bardziej handlarzami niż optykami. Nie muszą umieć robić okularów bo wyślą do szlifierni i za podanie gotowych okularów zbierają niezłą kasę. To zadziałało przeciw optykom. Jak się oddaje jakieś czynności innemu, to automatycznie oddaje się część kasy i kompetencji. Towar podać i skasować potrafi każdy, ale to wiedza i umiejętności kosztują. A te akurat optycy oddali za darmo. Moim zdaniem trzeba robić wszystko - od refrakcji po dopasowanie gotowych okularów i ich naprawy.
Wracając do okularów, to oprawka ma wymiary 46-25 150 i chyba rozkręcana jest pod mostkiem. Jeżeli tak to na pewno da się zrobić okulary. Pytanie tylko jak to będzie wyglądało. Zakładając rozstaw źrenic 64 mm można oczekiwać grubości krawędzi ok. 8 mm dla indeksu 1,5 i ok. 6 mm dla indeksu 1,6. Gdyby rozstaw był większy to te grubości mogłyby się zmniejszyć o ok. 1-1,5 mm. Rewelacji więc nie ma. Na pewno lepiej byłoby to w grubszej, pełnej oprawie z tworzywa sztucznego, ale…. klient nasz pan. Zrobić się da. trochę niepokojący jest tylko wymiar zausznika. 150 mm może być za dużo, a skrócenie zagięcia przy takiej konstrukcji jak to widać na fotce , może być problematyczne. Moim zdaniem nie warto ryzykować, a poza tym rafter ma rację - kupuje się po dopasowaniu w zakładzie optycznym. Jak trafi się na fachowca, na pewno będzie lepiej, chociaż na pewno sporo drożej.
Abrakadabra

Postautor: Abrakadabra » 17 lip 2017, 10:06

pentox pisze:Widzę to trochę inaczej. Zebrało tu się kilka spraw.
rafter pisze:
najtańsze chińskie produkty mogą nie spełniać odpowiednich norm jakościowych i zdrowotnych

Oprawy okularowe jako wyposażenie wyrobu medycznego musza spełniać określone ,wymagania jak dla wyrobów medycznych. Oprawy wprowadzane do obrotu i używania na obszar UE musza mieć znak CE, potwierdzający spełnianie tych wymagań, w tym rejestracji producenta. Nie wiem jak to jest w przypadku importu indywidualnego, ale być może również i w tym przypadku takie wymagania muszą być spełnione. Jeżeli są i oprawy maja znak CE, to nie powinny się różnić pod względem zdrowotnym od innych opraw.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znak na oprawach z linku to nie CE dotyczące Conformité Européenne, a CE oznaczające China Export - używane przez Chińczyków, bardzo podobne do CE europejskiego (różnicą środkowa kreska w E) i nie mające nic wspólnego z tym pierwszym ;)
Wystarczy poszukać w necie - np. CE a China Export.
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 17 lip 2017, 11:47

To prawdopodobieństwo, w tym przypadku, to niemal pewność. Na powiększeniach można zobaczyć, że znak CE nie trzyma określonych proporcji. Wymiary oprawy podane są jako 46-25, a na powiększeniach, na końcówkach zausznika 62-17. Nakleili co mieli, aby było ? Na pewno kupno takich opraw wydaje się ryzykowne, tzn. nie daje gwarancji jakości. Ale… jak to jest na naszych spełniających wymagania? Weźmy np. taką oprawę:
– szerokość zausznika 3 mm,
nadruk – wysokość liter ok. 1,5 mm.
Litery CE, zgodnie z rozporządzeniem powinny mieć wysokość minimum 5 mm, ale możliwe jest ich zmniejszenie przy zachowaniu proporcji. Powinno więc być tak:
Wysokość liter CE - 1,5 mm
Szerokość jednej litery – 0,825 mm
Grubość liter – 0,225 mm
Odstęp pomiędzy literami – 0,45 mm
Środkowa kreska w literze E powinna być krótsza od szerokości litery o 0,15 mm
Konia z rzędem należałoby dać temu, który potrafi na oko ocenić te wymiary. Jeżeli są inne, to znak jest nieprawidłowy, co oznacza, że oprawa nie spełnia wymagań, a dystrybutor/importer/producent może podlegać karze za wprowadzanie w błąd przez zastosowanie znaku podobnego do obowiązującego. Proszę sobie popatrzeć na swoje, oferowane do sprzedaży oprawy. Często pozostaje przyjąć na wiarę, że są dobre, a więc najlepiej poprosić sprzedawcę o pisemny certyfikat zgodności. Każdy optyk, jako dystrybutor wyrobów medycznych, ma ustawowy obowiązek posiadania takiego certyfikatu i z pewnością posiada taki certyfikat do każdej oprawy jaką oferuje klientom. To przemawia za tym, aby oprawy kupować wyłącznie w salonach optycznych i zawsze prosić o certyfikat zgodności, w którym będzie również podany producent/importer opraw. Będzie wówczas wiadomo skąd pochodzą oprawy i czy na pewno spełniają określone wymagania jakościowe. Zachowanie torebek po soczewkach już się pomału przyjęło, więc może i czas na oprawy?

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”