Uciążliwe odblaski w soczewkach

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
milijon

Uciążliwe odblaski w soczewkach

Postautor: milijon » 25 cze 2017, 22:03

Witam. Zostały mi wprawione nowe szkła 1,56 SHMC (z powłoką hydro, oleofobową) ale źle mi się przez nie patrzy, są uciążliwe odblaski i falowanie obrazu przy zewnętrznych krawędziach soczewek. Przedtem miałem zwykłe CR AR (bez powłoki) i diament (z powłoką) i nie było falowania a odblaski były prawie niezauważalne. Podejrzewam że to przez kształt soczewek; poprzednie były bardziej wypukłe, te są bardziej płaskie. Mam pytanie, czy coś z tym można zrobić tzn zareklamować by wstawili inne soczewki na koszt optyka, czy np. możliwość uwypuklenia soczewek czy coś podobnego by zniwelować te wady, czy jestem skazany na przyzwyczajenie się do nich lub wymianę na inne na mój koszt? Podejrzewam bardziej płaski kształt soczewek, bo przy lekkim odchyleniu szkła na bok względem oka odblaski chowają się za jego krawędź. Dodam że moc nowych soczewek wzrosła z 0 do -0,5 w OP i z -0,25 do 0,75 OL, cylindry po -1, oś OP 170st, OL 10st.
dorvip32
Aktywny
Aktywny

Re: Uciążliwe odblaski w soczewkach

Postautor: dorvip32 » 29 cze 2017, 15:19

Te soczewki 1,56 niestety maja niższą liczbę Abbego i stąd aberracje chromatyczne dające efekt odblaskow. Przy takich mocach soczewek w zupelności wystarczyly by soczewki w indeksie 1,5 . Dodatkowo zainwestowac w dobry antyrefleks a powloka antytłuszczową. Co do reklamowania soczewek moze byc roznie bo efekt odblaskow nie jest uzależniony od wady produktu ale jego specyfiki optycznej, natomiast optyk mogl poinformowac o tym ze tego typu wrażenia mogą wystąpić. Pozdrawiam.
milijon

Postautor: milijon » 29 cze 2017, 21:15

Dziękuję za odpowiedź. Optyk powiedział tylko, że soczewki będą cieńsze i bardziej płaskie ale nie wspomniał o większym odbiciu szczątkowym. Jakie więc soczewki mogłyby mieć możliwie najmniejsze te odblaski, bo komfort widzenia jest fatalny, choć we wcześniejszych soczewkach też były ale nie takie "lustrzane" odblaski tylko blade cienie. Właściwie od czego to zależy jaki typ soczewek wstawia optyk, skoro nie ma tego na recepcie, czym się kieruje. Plusem soczewek jest, to że barwy są żywe, i obraz przejrzysty, czy to zależy od indeksu?
milijon

Postautor: milijon » 05 lip 2017, 16:33

Byłem u optyka i przedstawiłem problem. Powiedział że nowe soczewki, które mi wstawili to z racji tylko estetycznych, ale wymienili mi bezpłatnie w ramach gwarancji na standardowe o indeksie 1,5, a stare zwrócili.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”