pierwsze okulary z cylindrami

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
poziomkowa

pierwsze okulary z cylindrami

Postautor: poziomkowa » 19 kwie 2017, 20:44

Witam,

Przeszukałam różne fora i nadal jestem w kropce a Wasze wydało mi się bardzo profesjonalne...

Temat okularów dla astygmatyków był zapewne wielokrotnie poruszany ale nadal mam dylematy - będzie odrobinę rozwlekle ale chciałabym możliwie dokładnie opisać problem.

Otóż do tej pory nosiłam okulary o mocy sferycznej -2,75 i -3,00 i soczewki kontaktowe o tych samych mocach. Wcześniej na badaniach wspominano mi, że mam lekki astygmatyzm ale nie wymaga korekty (opinia i okulisty i optometrysty). Spędzam przed komputerem kilkanaście godzin dziennie i zauważyłam, że czasem kiedy pracuję z tekstem to niektóre litery w tekście mają inny kolor - granatowy). Była ostatnio okazja, miałam badanie u okulisty (dno oka, oglądanie tych kolorowych kulek w których pojawiają się cyfry, jakieś trójwymiarowe obrazki) i wszystko jest ok ale i tak chciałam nowe okulary a że badanie wzroku jest w cenie okularów to oddałam się w ręce optometrysty. Jedno z badań polegało no ocenie takich promieni (jak połówka słońca) miałam ocenić czy te promienie są takie same czy różne, zapytałam czy chodzi o te czerwone czy czarne... dwa pierwsze wydawały mi się wręcz krwistoczerwone a pozostałe czarne i ogólnie nieostre. Po dobraniu odpowiedniej korekty wszystko jest w normie (kolory też).

Z badania komputerowego wartości cylindrów podobno były dużo większe ale moje oczy nie chcą "się zgodzić" na wyższe wartości

wyniki kompromisowe przestawiają się następująco:
sf -2,5 cyl -0,5 oś 15
sf -2,5 cyl -0,5 oś 180
i takie okulary zamówiłam

i teraz kilka pytań:
czy to normalne, że sfera jest teraz -2,5 jeśli była bardziej -3 (czy ta różnica około 0,5 dioptrii ujęta jest w wartości cylindra) - chodzi mi o to czy to jest ta sama moc tylko w różnych płaszczyznach?
obiecałam sobie nosić nowe okulary do pracy z komputerem jednak nie przepadam za tym, lubię nosić soczewki kontaktowe, czy waszym zdaniem muszę nosić soczewki toryczne czy jednak mogę nosić jak do tej pory tylko korygujące sferę - jaką moc dobrać (nie ukrywam, że odrobinę chodzi mi o cenę)
czy przy w/w wartościach mogę np. kupić soczewki sferyczne, obie o mocy -2,75 lub -3,00. Głównie chodzi o popołudnia, weekendy czy też wakacje czy basen - w tych sytuacjach wzrok "żyleta" nie jest potrzeby a bez korekty... cóż nie wiele widzę :D

z góry dziękuję za Waszą pomoc, chciałabym zaznaczyć, że nie chciałam wykazać się ignorancją szukam jedynie pomocy i alternatywy.

Pozdrawiam.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”