Antyrefleks i Polaryzacja... z nakładką przyciemniającą - które jest które?

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
jaan

Antyrefleks i Polaryzacja... z nakładką przyciemniającą - które jest które?

Postautor: jaan » 21 lis 2016, 12:35

Witam. Mam otóż takie proste pytanie a nie mogę jednoznacznej odpowiedzi uzyskać. Mam okulary minusy (-0,5) z nakładką przeciwsłoneczną ciemną doczepianą na malutkim magnesie w środku(?). To było w komplecie, nie jakieś dokupione. Okulary głównie używam do jazdy samochodem.

Jak jadę w słoneczny dzień czy nawet niesłoneczny a nałożę sobie tę przyciemnianą nakładkę na okulary to widzę wtedy nie światło, jakieś odbicia na szybie tylko np kierowcę w środku. Szczególnie przy szybach w samochodach z bardzo pochyloną szybą (na przodzie, czy tyle). Bez okularów czy z okularami bez nakładki nie widzę różnicy. Czy ta nakładka ma Polaryzacje, Antyrefleks czy to i to?

Pozdrawiam.

Mniej więcej moje okulary wyglądają tak:
Obrazek
optom2lk
Specjalista
Specjalista
Kontaktowanie:

Re: Antyrefleks i Polaryzacja... z nakładką przyciemniającą - które jest które?

Postautor: optom2lk » 22 lis 2016, 12:42

Witam. "Mniej więcej" nikt Panu na tak postawione pytanie nie odpowie- trzeba podejść do salonu optycznego, gdzie każdy fachowiec określi ,czy Pańskie okulary posiadają powłokę antyrefleksyjną i czy nakładki (clip) na filtr polaryzacyjny. Pozdrawiam.
marmez

Re: Antyrefleks i Polaryzacja... z nakładką przyciemniającą - które jest które?

Postautor: marmez » 21 cze 2017, 15:00

jaan pisze:Jak jadę w słoneczny dzień czy nawet niesłoneczny a nałożę sobie tę przyciemnianą nakładkę na okulary to widzę wtedy nie światło, jakieś odbicia na szybie tylko np kierowcę w środku. Szczególnie przy szybach w samochodach z bardzo pochyloną szybą (na przodzie, czy tyle).
Cześć. Tak właśnie działa filtr polaryzacyjny. Są to nakładki z takim filtrem. Można to jeszcze prosto sprawdzić przykładając przed wyświetlaczem LCD np. elektronicznym zegarkiem, płaskim monitorem komputerowym, niektórymi telefonami i kręcić takimi nakładkami/okularami tak jak wskazówki zegara, co pół obrotu obraz powinien być czarny - niewidoczny. Do sprawdzenia istnienia filtra polaryzacyjnego nie potrzeba chodzić do optyka. Gorzej z filtrem UV, na jego sprawdzenie nie znam domowej metody.

A czemu nie widać światła odbitego od szyby, tylko kierowcę? Bo światło słoneczne (niespolaryzowane) odbijając się od gładkich powierzchni NIEMETALICZNYCH polaryzuje się i takie spolaryzowane światło da się zatrzymać filtrem polaryzacyjnym o prostopadłej płaszczyźnie polaryzacji.

Jak kręcić testując filtr i gdzie znajdziemy światło spolaryzowane można poczytać na wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_polaryzacyjny

Pozdrawiam.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”