Slabsze jedno oko , stereoskopia

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
bert1121

Slabsze jedno oko , stereoskopia

Postautor: bert1121 » 20 sie 2016, 00:35

Witam , od małego mam wade wzroku na jedno oko , astygmatyzm + krótkowzroczność ( lewe oko ) , W wieku 5-6 lat nosiłem okulary , miałem zasłaniane jedno oko ( to w pełni widzące ) żeby wyrównać wadę , chodziłem tak z pól roku , później lekarz kazał zaprzestać zasłaniać to oko , zostałem wysłany na tomografie czy wszystko jest ok - i było wszystko ok , w okularach chodziłem gdzieś do 2-3 klasy podstawówki później przestałem je nosić ... - wada była ale okularów nie lubiłem... .
Teraz mam 24 lata , na jedno oko widze idealnie - na drugie oczywiście słabiej , Mam zamiar przejść laserową korekcje wzroku - na co prawdopodobnie się kwalifikuje , lecz mam pytanie, ponieważ podobno jeżeli w dzieciństwie nie wykształci się zdolności widzenia obuocznego do ok 8 roku życia to później nie ma możliwości tego wyleczyć. Na wizycie u okulisty miałem robione badanie , dostałem książkę na której były same kropki , na niej w okularach 3d miałem zobaczyć jakieś kwadraty , koła itp , i je zobaczyłem mimo tego sporo słabszego oka... Teraz mam pytanie , bo od tego natłoku informacji troche się pogubiłem , czy jeżeli zobaczyłem te figury w okularach 3d , zdolność do widzenia obuocznego mam zachowaną ? Dodam iż nie mam też problemów z oszacowaniem odległości , oglądaniem filmów 3d itp itd.

Jeszcze jedno pytanie , czy w tej książce na badaniu te figury powinny być kolorowe itp ? Bo ja je widziałem hm jak by były przeźroczyste.

Troche poszukałem w sieci i znalazłem tą książkę , badany byłem na Stereoteście TNO
bert1121

Re: Slabsze jedno oko , stereoskopia

Postautor: bert1121 » 22 sie 2016, 12:16

Na prawdę nikt nic nie wie na ten temat?
matuk
Aktywny
Aktywny

Postautor: matuk » 22 sie 2016, 15:36

Jeżeli chodzi o rozwój stereopsji to zdania są podzielone, jednak dotychczasowa optometryczna wiedza i doświadczenie wskazuje na to, że stereopsja może rozwinąć się również w dorosłym życiu, kiedy pacjent poddaje się terapii widzenia.
Ciężko określić na podstawie samego opisu czy u Pana ona występuje, czy też nie, ponieważ oszacowanie odległości może wynikać ze wskazówek jednoocznych, filmy 3D działają na podstawie ogromnych bodźców, a oryginalny test jest skonstruowany w taki sposób, żeby widoczna była np. jedna z trzech figur, kiedy pacjent nie ma stereopsji.
Najlepiej byłoby odwiedzić optometrystę, który wszystko sprawdzi i wytłumaczy możliwości w odniesieniu do uzyskanych wyników.
bert1121

Postautor: bert1121 » 22 sie 2016, 17:18

Dziękuje za wyczerpującą wypowiedź , w końcu dowiedziałem się jakiś konkretnych informacji których lekarz nie udzielił mi jednoznacznie...

Zastanawia mnie jeszcze kwestia tego Testu TNO , wygląda mniej więcej tak że jedna strona jest podzielona na 4 częsci i w każdej z nich była jakaś figura... i w sumie w każdej części widziałem inna figurę czyli wydawało mi się że dobrze widze... a od lekarza usłyszałem '' wiec chyba jest dobrze'' ehh ... w sumie on też patrzył przez te okulary na testy i gdy by widział inaczej niż mówiłem chyba by mi o tym powiedział...
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Postautor: Tomczakos » 22 sie 2016, 17:30

Za mało danych. Jeśli było zasłaniane oko to z powodu niedowidzenia (różnej ostrości w obu oczach) a nie z z podowu wyrównania wady, na to są inne metody i stosuje się je u bardzo małych dzieci....

Po pierwsze należy sprawdzić czy występuje stereopsja obwodowa, jeśli jest zez to sprawdzamy w kącie zeza, można to wykonać na tranaglifach lub wektogramach i specjalnej podświetlarce. Testy TNO sprawdzają stereopsję centralną, która jest najwyższym poziomem stereopsji, jest ona ważna przy precyzyjnych pracach wzrokowych (chirurg, zegarmistrz) a nie centralną, dzięki któej lokalizujemy przedmioty (budynki, widzimy prawą i lewą szybę w aucie patrząc przed siebie). Lekarz który badał chyba nie wiedział za bardzo co bada i jak działa układ wzrokowy.

Odnośnie laserowej korekcji - poczytaj dokładnie publikacje zanim się poddasz zabiegowi
bert1121

Postautor: bert1121 » 22 sie 2016, 17:46

Zeza nigdy nie miałem więc to raczej odpada , czyli rozumiem że jeżeli widziałem te figury w teście TNO powinno być wszystko ok ? patrząc przed siebie w aucie widzę obie szyby.. czyli chyba jest jakaś szansa... Zadaje może troche głupie pytania ale po prostu sam osobiście znam się tyle co wynajdę w sieci a od lekarza.. jak widać nic się nie dowiedziałem , muszę iść jeszcze raz do innego bo tutaj tylko wyrzuciłem pieniądze w błoto...

Co do laserowej korekcji nadal nie jestem zdecydowany , czytałem sporo , są i negatywne i pozytywne opinie , publikacje ..
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Postautor: Tomczakos » 22 sie 2016, 17:52

Jeśli widziałeś na TNO figury to znaczy że występuje stereopsja centralna, może być niepełna ale jest.

Ja jestem przeciwnikiem korekcji laserowych, ponieważ zajmuję się specjalistycznymi soczewkami kontaktowymi i trafia do mnie sporo osób z nawrotami wady, złym widzeniem po zabiegu i często soczewka sztywna, indywidualizowana jest jedyną formą korekcji dającą dobre widzenie. Uważam że jeśli nie ma dużej wady wzroku i założenie okularów bądź soczewek daje dobre widzenie nie powinno się ingerować struktury rogówki.
bert1121

Postautor: bert1121 » 22 sie 2016, 18:03

O to dobrze , w końcu trochę optymistyczne wieści :)

Właśnie w moim przypadku wygląda to tak że korekcja okularami nie daje dobrego widzenia .. Widzę co prawda trochę lepiej ale nie dużo ... dla tego właśnie zainteresowałem się laserową korekcją w innym przypadku wolałbym nosić okulary/ soczewki..
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Postautor: Tomczakos » 23 sie 2016, 11:50

Laserowa korekcja to jest alternatywna metoda korekcji, czyli poniekąd zamiana okularów czy soczewek. Widzenie po zabiegu będzie bardzo podobne do widzenia w soczewkach kontaktowych... Możesz się nieco rozczarować. Nie wiem jaka jest wada, nie przeprowadzałem badania... Dobry i doświadczony optometrysta dobierze moce i zaproponuje odpowiednią metodę korekcji. Spróbuj dopasować soczewki RGP widzenie po zabiegu będzie praktycznie identyczne
Awatar użytkownika
@ndrew
Specjalista
Specjalista

Postautor: @ndrew » 23 sie 2016, 21:12

Mam zamiar przejść laserową korekcje wzroku - na co prawdopodobnie się kwalifikuje

Czy był Pan kwalifikowany do zabiegu w ośrodku przeprowadzającym zabiegi laserowe ?

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”