Problem z doborem cylindrów

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
zbigniewz

Problem z doborem cylindrów

Postautor: zbigniewz » 22 sty 2016, 15:19

Dzień dobry, mam taką wadę:

-1.25
-2.25 cyl. -1.25 140 st.

to znaczy tak wykazują badania u różnych optyków komputerem, od lat, a potem przez dobór szkieł. Problem w tym, że ta druga faza badania dzieje się w dość jasnym pomieszczeniu. Dobierają mi okulary i widzę dobrze, ale gdy wieczorem patrzę na monitor mam problem ze skupieniem wzroku w każdym oku: patrzenie się dalej zwiększa jeden typ zniekształceń "ujemnych", patrzenie się bliżej inny "dodatni" typ zniekształceń że tak to ujmę, pośrodku widać oba zniekształcenia. Myślę że to typowy cylinder którego okulary wcale dobrze nie korygują. W pomieszczeniu nie jest całkiem ciemno, monitor jest od tyłu podświetlony dość mocną lampą.

Niedawno po kilku eksperymentach doszedłem do wniosku, że gdy przekręcę soczewkę z cylindrem o jakieś 10 stopni, nagle widzę wyraźnie. Nie chodzi o to że zmieniam przez przypadek położenie czy kąt osi optycznej, bo to próbowałem robić specjalnie i nie ma to praktycznie znaczenia, pomijając zniekształcenia beczkowate itp. ale to całkiem inna sprawa.

Pytania miałbym takie:

1. Czy jest możliwe, że po powiększeniu się źrenicy cylinder mi się "obraca" w jednym oku w drugim pojawia, czego żadne badanie nie stwierdza.
2. Albo na brzegach soczewki oka cylinder jest np. 120, w środku 140 i jak źrenica się otwiera to suma wynosi np. 130?
2. Czy może chodzi też o to, że w jasnym pomieszczeniu np. 130 i 140 to dla mnie praktycznie to samo więc trudno w ogóle znaleźć dobry kąt w ten sposób, a komputer pokazuje źle.
3. Czy oko niby bez cylindra według badań, w którym w choć trochę ciemniejszym pomieszczeniu ewidentnie pojawia się cylinder, należy korygować soczewką z cylindrem?
4. Czy ma sens zrobienie specjalnej pary okularów do bardziej otwartych źrenic?

Fajnie byłoby mieć okulary w których jednak widzę wieczorem dużo lepiej, a jestem prawie pewny że to byłoby możliwe. Innym rozwiązaniem jest włączanie jasnego światła w całym pomieszczeniu, ale to w późniejszych godzinach może być męczące, powodować odblaski i spadek kontrastu na monitorze itp. Poza tym wieczorem na zewnątrz też mam problem ze skupieniem wzroku w okularach.
VE
Aktywny
Aktywny

Re: Problem z doborem cylindrów

Postautor: VE » 22 sty 2016, 21:05

A czy w gabinecie podczas badania sprawdzane bylo widzenie do blizy w tych mocach?Czy jezeli zaswieci Pan swiatlo w domu przy komputerze znieksztalcenia znikaja?
Hmmm nie wiem o co za bardzo chodzi .Na poczatku zdania Pan napisal,ze po zmianie ,przekreceniu soczewki o 10 stopni widzi Pan ostro,po czym zaraz w nastepnym calkiem Pan zaprzecza,ze przekrecenie cos poprawia.A jak jest w dal,czy przekrecenie soczewki pomaga?I w jakim jest Pan wielu?Kolejna sprawa.Komputer nie jest podstawa zrobienia okularow i uwazam,ze nawet nie powinno sie go pokazywac ani wydawac badanemu.To jest dla specjalisty.Czy widzial Pan wydruk z autorefraktometru czy keratometru?Bo tutaje tez moga byc roznice.Specjalista od razu moze zauwazyc o co chodzi,a Panu namiesza w glowie:)
zbigniewz

Postautor: zbigniewz » 22 sty 2016, 21:39

Niezbyt rozumiem, pyta się Pan o rzeczy wyraźnie napisane, że coś zaprzeczam chodź nie zaprzeczam, potem pyta się Pan o światło choć pisałem o tym dokładnie itp. Na koniec żadnej pomocy. Wygląda na to że sugerując się nazwą pomyliłem forum.
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 23 sty 2016, 18:17

Prosze bardzp,tak Pan napisal:"Niedawno po kilku eksperymentach doszedłem do wniosku, że gdy przekręcę soczewkę z cylindrem o jakieś 10 stopni, nagle widzę wyraźnie."
A zaraz potem:" Nie chodzi o to że zmieniam przez przypadek położenie czy kąt osi optycznej, bo to próbowałem robić specjalnie i nie ma to praktycznie znaczenia, pomijając zniekształcenia beczkowate itp. ale to całkiem inna sprawa."
A co Pan zmienial kręcac soczewka o 10 stopni?Napisal Pan,ze zmiana o 10stopni wyostrza,a nastepnie ,ze probowal Pan to robc specjalnie i nie ma znaczenia.....Chyba dobrze przytoczylem Pana slowa?
Co do swiatla.........Napisal Pan:
"Problem w tym, że ta druga faza badania dzieje się w dość jasnym pomieszczeniu. Dobierają mi okulary i widzę dobrze, ale gdy wieczorem patrzę na monitor mam problem ze skupieniem wzroku w każdym oku."
DLatego zapytałem czy podczas badania przy jasnym swietle sprawdzane bylo widzenie z bliska,ewentualnie monitor.Czy takze sa znieksztalcenia?Tego Pan nie sprecyzowal.
Szanowny panie,jezeli tak nisko Pan ocena pomoc i poziom tego forum...coz prosze szukac dalej.Moze na forum Avonu mniej beda zadawac pytan.....Hmm ale wtedy Pan sie zorientuje,ze poprostu nic nie maja do powiedzenia bo sie nie znaja.Jezeli Pan oczekuje pomocy tylko po tym co Pan anpisal i nie akceptuje Pan innych pytan to rzeczywiscie powinien Pan trafic na forum np.jasnowidzow.
Coz z natury nie jestem uszczypliwy,ale skoro Pa wchodzi na forum specjalistow to prosze uszanowac co chca wiedziec.Skoro Pan wszystko wie to po co Pan tutaj zapytal.
Na koniec powiem Panu,ze np.cylinder z daleka pomaga z bliska pogarsza ostrosc widzenia.Nie ma czegos takiego jak cylinder do wiekszej zrenicy....Kiedy zrenica jest wieksza?Kiedy jest mniej swiatla.Co sie takze dzieje jak sie rozszerzy?W przypadku braku korekcji albo jej niedoboru (np.braku korekcji cylindrycznej) moze byc zauwazanle pogorszenie widzenia.Gdy mamy dobre swiatlo zrenica sie zweza i male braki w korekcji,tez brak cylindra moze byc mniej zauwazalny,zwlaszcza przy patrzeniu obuocznym.Jak Pan widzi trafil Pan na dobre forum i nie ma sie co fochwac tylko sluchac i czytac co inni ,bardziej obeznani w temacie maja do powiedzenia.
pozdrawiam,przy kro mi,ze malo pomogle.Prosze poczekac,moze ktos wiecej Panu pomoze....
zbigniewz

Postautor: zbigniewz » 23 sty 2016, 23:37

Tak, zgadza się, osi optycznej. Wyobraźmy sobie np. karuzelę która obraca się wokół stałej osi. Pan być może myślał o osi cylindra.

> cylinder z daleka pomaga z bliska pogarsza ostrosc widzenia

To nie jest prawdą w ogólności. Do wyraźnego widzenia potrzebuję cylindra zarówno przy patrzeniu do dali, jak i do bliży.

Nie oceniam nisko pomocy na tym forum, moja negatywna wypowiedź o nim wynikała jedynie z braku odpowiedzi na pytania i była nieusadadniona, gdyż jestem tu po raz pierwszy i nie wiem co tu się dzieje.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”