Soczewki relaksacyjne a wiek.

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
KondzioRRE

Soczewki relaksacyjne a wiek.

Postautor: KondzioRRE » 16 lis 2015, 17:54

Dzień dobry!

Proszę o krótką poradę.

Mam 23 lata i cierpię na krótkowzroczność. Wymieniam całe okulary i obecnie stoję przed dylematem wyboru soczewek. Otóż w związku z moją pracą wymagającą nieraz 8 godzin pracy przy komputerze oraz w związku z nadmiernie otaczającym mnie sztucznym światłem opto-metrysta polecił mi soczewki relaksacyjne Essilor Eyezen.

Zgodnie z zaleceniami udałem się do optyka gdzie z kolei podano mi, iż przy moim wieku takie soczewki są kompletnie zbędne, a wręcz szkodliwe...

I teraz moje pytanie dotyczy rozjaśnienia tych obu skrajnych stanowisk...

Jeśli to ma znaczenie podaję:
- wada wzroku OP -2,75, OL -2, cylinder 0,25 oś 90 stopni;
- oprawki okularowe: wysokość oprawki 36 mm, przy szerokości 54 mm;
- wiek 23 lata, dużo pracuję przy komputerze w gabinecie przy sztucznym świetle lub mając okno za sobą, z którego światło pada wprost na monitor a potem z odbicia na mnie.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
VE
Aktywny
Aktywny

Re: Soczewki relaksacyjne a wiek.

Postautor: VE » 16 lis 2015, 18:54

Tez jestem przeciwnikiem takich soczewek,zadne blockery i relaksy.Zwykla soczewka z AR z dobrymi powlokami i wsytarczy.Lepiej odwracac sie ,maksymalnie co godzine do okna i prze pare mimut popatrzec na niebo.Lepiej to oczom zrobi niz te "rozleniwiajace" soczewki.
Tomczakos
Specjalista
Specjalista

Postautor: Tomczakos » 17 lis 2015, 11:37

To na pewno był optometrysta czy "optometrysta" po kursie weekendowym? Miał dyplom uczelni wyższej? nadany numer optometrysty? Była sprawdzana akomodacja? U tak młodych osób nie powinno się stosować tego typu soczewek, no chyba że są co do tego przesłanki wynikające z badania....
KondzioRRE

Postautor: KondzioRRE » 17 lis 2015, 13:00

Badań typowych na akomodację (o ile nie wchodzą w zakres standardowego badania) chyba nie było, a przynajmniej wprost mnie o tym nie poinformowano. Pracuję w zamkniętym pomieszczeniu na komputerze, przy dokumentach i dużo piszę w związku z czym potrzebuję soczewki, które w pełni zniwelują wszystkie ujemne skutki takiego naświetlenia.

Chociaż faktycznie oczy najbardziej mnie bolą jeśli patrzę w dal. Przykładowo jeśli cały dzień piszę na komputerze, a potem jadę autem to naprawdę strasznie bolą mnie oczy.
VE
Aktywny
Aktywny

Postautor: VE » 17 lis 2015, 19:00

Jest Pan troche za mlody na takie objawy,ale z drugiej strony....jakby Pan nosil caly dzien plecak 20kg to tez by Pan wieczorem narzekal na plecy.
Mozna sprawdzic zakres akomodacji,sprawdzic konwergencje....ale stawialbym na normalne zmeczenie oczu.8 godzin ciaglego patrzenia w pracy w bliz albo w komputer.Potem do domu jeszcze sie chce poczytac,w aucie takze musza pracowac na wysokich obrotach...chociaz juz ustawienie oczu daje miesniom troche wytchnienia.
Moim zdaniem idzie Pan abrdzo zla droga,za ktora kiedys zaplaci.Zastosowanie takich soczewek przykryje problem pod dywan,ale on bedzie.A problemem jest ciagla praca w blizy bez zadnego odpoczynku.W dodatku podczas pracy w blizy mneij mrugamy oczami co powoduje gorsze nawilzenie...klima w pomieszczeniach jeszcze swoje robi.Musi Pan przemyslec czy zalezy Panu na oczach czy nie.Hmm ciekawe jak za pare lat "ulgi" np. w blockerach znowu Pan bedzie anarzekal ,ale jeszcze bardziej....czego wtedy bedzie Pan szukal.Moze te rozwiazania Panu nie pasuja,ale nic Panu na dluzsza mete nie pomoze....
Awatar użytkownika
@ndrew
Specjalista
Specjalista

Postautor: @ndrew » 20 gru 2015, 21:30

Raczej ćwiczenia wzroku i ergonomia stanowiska pracy. Ale też trudno powiedzieć czy są inne przesłanki dot. takiej interwencji.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”