Czy nie popsuje sobie wzroku okularami?

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
jaa150

Czy nie popsuje sobie wzroku okularami?

Postautor: jaa150 » 02 mar 2018, 12:24

Poszłam do okulisty, chciałam kupić okulary zerówki do komputera.
Jednak po badaniu z kroplami, dostałam receptę na okulary
Do bliży
O.P sfera -0.25, cylinder -0,25, oś 70
O.L sfera -0.25, cylinder -0,25, oś 150

Kupiłam takie jak na recepcie w Vision express z powłoką blue cut.

Tylko, że ja z bliska widzę dobrze bez. Filtr światła niebieskiego jest ok. Pracuję przy komputerze i spędzam czas przy komputerze po pracy.

Zastanawia mnie co znaczy, że okulary są do bliży. Z bliska praktycznie nie ma żadnej różnicy. Natomiast jak patrzę dalej świat jest wyraźniejszy.
Noszę je tylko do komputera (czyli prawie cały dzień). Pytałam okulisty i nie muszę ich nosić cały czas.
Czy coś się stanie jak zechcę pooglądać wyraźniejszy świat i nałożę je normalnie, a nie tylko do komputera?

Czy nie popsuję sobie wzroku? Czy taka mała wada się będzie pogłębiać z wiekiem? Mam 25 lat.
Marek_K

Re: Czy nie popsuje sobie wzroku okularami?

Postautor: Marek_K » 03 lip 2018, 18:22

Dzień dobry,
Nic się oczywiście nie stanie, jeśli Pani okulary będzie zakładać także poza pracą przed komputerem. O ile badanie zostało przeprowadzone prawidłowo (domniemujemy, że tak jest) to nawet wskazanym byłoby by oczy były skorygowane do dali. Oko bowiem powinno być umiarowione w pełnym zakresie jego pracy. Przy nieskorygowanej krótkowzroczności istnieje bowiem obawa, że nieskorygowana wada krótkowzroczności może stanowić bodziec do jej pogłębiania się.
Zatem według mnie okulary można nosić cały czas, jeśli tak jest lepiej (z wypowiedzi wynika, że chciałaby Pani widzieć wyraźniej do dali).

Jeszcze jedno: bardzo proszę co godzinę pracy przed komputerem robić sobie przynajmniej 10 minutowe przerwy na rozluźnienie akomodacji, polegające na obserwacji przedmiotów oddalonych powyżej 4 metrów. Na przykład popatrzeć sobie przez okno. Higiena wzrokowej pracy do bliży przez wiele godzin jest niezmiernie ważna; nie chciałbym za dużo rozpisywać się w tej chwili o tym.

Pozdrawiam

Marek Kapczyński , SPO Poznań

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”