Nowe okulary, problem ostrym widzeniem na bokach

Porady, opinie i komentarze dla użytkowników okularów, soczewek kontaktowych, itp. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
Samoth

Nowe okulary, problem ostrym widzeniem na bokach

Postautor: Samoth » 09 mar 2018, 08:29

Witam serdecznie
Mam mały problem z nowymi okularami.
Gdy patrzę na wprost jest idealnie, natomiast gdy patrzę w prawo,lewo i w górę obraz jest niewyraźny/rozmazany. Co dziwne przy patrzeniu w dół problem nie występuje.
Zrobiłem w tym miesiącu 2 badania wzroku i trochę się od siebie różnią i zastanawiam się czy tu może leżeć problem, czy też może jest to wina źle wykonanych szkieł.
W badaniu u optyka u którego nie robiłem okularów wada wygląda następująco i jest to wynik identyczny do tego który posiadam w starych okularach :
sfera cylinder oś
Oko prawe -4,25
Oko lewe -3,50 -1,00 75

Natomiast u optyka u którego zrobiłem okulary wada wyglądać następująco :
sfera cylinder oś
Oko prawe -4,00 -0,25 100
Oko lewe -3,50 -1,25 70

Zastanawia mnie np ta oś w oku prawym, jedno badanie nic nie pokazało a drugie wykryło wartość 100??
Czy takie różnice mogą aż tak wpłynąć na komfort widzenia przez boczne części okularów? Nowe okulary noszę od 2 dni, wzrok się może dostosuje , ale czy takie coś powinno mieć miejsce ?
Szkła wstawione do nowych okularów to HOYA NULUX 1.60 HVL BLUE CONTROL
Z góry dziękuję za pomoc
MZ
Aktywny
Aktywny
Kontaktowanie:

Re: Nowe okulary, problem ostrym widzeniem na bokach

Postautor: MZ » 09 mar 2018, 10:14

Różnica jest znikoma, mieści się w granicach dopuszczalnej niepewności pomiarowej. Może wynikać z chwilowych fluktuacji / zmian refrakcji na przykład związanych ze zmęczeniem czy stanem psychicznym w chwili pomiaru.
Różnica ostrości na brzegach pola widzenia związana jest zapewne z rodzajem (konstrukcją) soczewek lub ich montażem.
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 09 mar 2018, 18:52

Wstawione soczewki mają konstrukcję asferyczną i wykonane są z materiału o wsp. załamania światła 1,6. Pod względem optycznym, to materiał raczej z dolnej półki i właśnie takie efekty:
gdy patrzę w prawo,lewo i w górę obraz jest niewyraźny/rozmazany. Co dziwne przy patrzeniu w dół problem nie występuje.

można powiedzieć, że mogą być oczekiwane dla mocy pana soczewek korekcyjnych. Niekorzystne efekty można zmniejszyć zastępując ruchem głowy część ruchu oczu przy obserwacji bocznych obszarów. Z czasem ten ruch głowy jest tak automatyczny, że nie absorbuje już uwagi. Proszę starać się nie analizować tego co pan widzi po bokach. Być może po kilku dniach problem zniknie, tzn. przestanie być zauważany.
Samoth

Postautor: Samoth » 12 mar 2018, 15:47

pentox pisze:Wstawione soczewki mają konstrukcję asferyczną i wykonane są z materiału o wsp. załamania światła 1,6. Pod względem optycznym, to materiał raczej z dolnej półki i właśnie takie efekty:
gdy patrzę w prawo,lewo i w górę obraz jest niewyraźny/rozmazany. Co dziwne przy patrzeniu w dół problem nie występuje.

można powiedzieć, że mogą być oczekiwane dla mocy pana soczewek korekcyjnych. Niekorzystne efekty można zmniejszyć zastępując ruchem głowy część ruchu oczu przy obserwacji bocznych obszarów. Z czasem ten ruch głowy jest tak automatyczny, że nie absorbuje już uwagi. Proszę starać się nie analizować tego co pan widzi po bokach. Być może po kilku dniach problem zniknie, tzn. przestanie być zauważany.

To powiedz ile powinny kosztować soczewki nie z dolnej półki aby tego efektu nie było bo te też jakoś tanie nie były.
Faktycznie problem z dnia na dzień staje się mniej zauważalny, ale cały czas o nim pamiętam i to trochę denerwuje , bo niestety nikt mnie nie uprzedził że takie niedogodności mogą występować.
pentox
Aktywny
Aktywny

Postautor: pentox » 12 mar 2018, 16:12

Po pierwsze - tego efektu nie da się uniknąć. Będzie zawsze, tylko może występować przy większych odchyleniach oka. na tyle dużych, ze już następuje naturalny ruch głowy i nie jest w związku z tym zauważalny.
Ile takie soczewki kosztują? Różnie, ale generalnie są tańsze od tych, które teraz są zamontowane. To soczewki w podstawowym indeksie 1,5. Niestety będą grubsze. I w tym sęk. Dla dużych mocy, a więc sporych grubości, zaleca się (i wtedy ma to sens) wyższe indeksy, aby soczewka była cieńsza- ładniejsza. Niestety z tym związane jest pogorszenie właściwości optycznych i to tym bardziej zauważalne dla układu wzrokowego im większa jest moc soczewek. Coś trzeba wybrać i czasem jest to trudniejsze niż z kobietami. Te, wiadomo - jak ładne, to głównie dla facetów pozbawionych wyobraźni. Ja bym jeszcze poczekał, starając się nie zwracać uwagi na te zaburzenia w obszarach bocznych. Trochę może pomóc również ułożenie okularów tak blisko oczu, jak to tylko możliwe.
niestety nikt mnie nie uprzedził że takie niedogodności mogą występować

To rzeczywiście błąd. Mam nadzieję wynikający z roztargnienia, a nie celowego nieporuszania spraw, które mogłyby klienta zniechęcić do zakupu, co byłoby wysoce nieetycznym postępowaniem. Oczywiście odrzucam możliwość błędu wynikającego z niewiedzy.

Wróć do „PORADY SPECJALISTÓW”