Badanie fanów gier

Ogłoszenia redakcyjne. Pytania do redakcji i dyskusje o artykułach Optyka. Dostęp mają wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum. Wymagana jest REJESTRACJA.
zezik
Aktywny
Aktywny
Posty: 84
Rejestracja: 08 cze 2008, 20:03

Badanie fanów gier

Postautor: zezik » 15 paź 2009, 19:57

W ostatnim numerze Świata Okularów (nr 5 z 2009 r.) na str.54 jest artykuł: Badania wzroku fanów gier. Opisano w nim wyniki badania grupy 23 osób, w której 3 osoby, to osoby nadwzroczne(tab.1). Przeczytałem tam, napisany pogrubioną czcionką (a więc ważne), taki tekst:
17 spośród 23 badanych wskazało, że widzi czarne znaki wyraźniej na zielonym tle. U tych osób narząd wzroku w trakcie patrzenia w dal nie powraca do stanu spoczynku, lecz trwa w napięciu. Stan ten, określany jako skurcz akomodacji, prowadzi do nasilającego się bólu głowy lub oczu - podstawowego objawu Syndromu Widzenia Komputerowego CVS

Nie kumam. Kto pomoże?
i_know
Specjalista
Specjalista
Posty: 246
Rejestracja: 30 cze 2005, 20:30
Lokalizacja: "Polska, głupcze!"

Re: Badanie fanów gier

Postautor: i_know » 15 paź 2009, 21:13

Wogóle jakoś dziwny ten temat.
1 - co to za próbka 23 osoby ;-)
2 - co oznacza wykonane testem forii, jeżeli podano w tabeli wyniki: prawidłowo: 10os, exo - 11os, eso - 2 osoby to jakie przyjęto kryterium oceny?
3 - u 2 osób stwierdzono problemy z widzeniem przestrzennym - jaką wrażliwość miał test? 1000', 400', 100'? Był wykonywany do dali czy bliży?
4 - w tekscie na początku napisano "Wśród badanych tylko 3 osoby nosiły okulary, nikt soczewek kontaktowych..." a visus przyjęto za 0,8 to również osoby lekko nadzroczne i krótkowzroczne zostały zakwalifikowane jako "w normie" co nie oznacza, że ta norma to prawidłowość, stad już to co opisał zezik z widzeniem testu zielono/czerwonego.
5 - tekst sponsorowany przez firmy wymienione a autor jest / był jej pracownikiem ;)

Ktoś ma inne spostrzeżenia?
Krystian N. - gdzie emmetropowe oczy poniosą...
walczę z głupotą
zezik
Aktywny
Aktywny
Posty: 84
Rejestracja: 08 cze 2008, 20:03

Re: Badanie fanów gier

Postautor: zezik » 15 paź 2009, 21:38

Nieco wcześniej jest jeszcze inna, zaskakująca dla mnie informacja: jak przeliczać cylinder dodatni na ujemny. Ładne rysunki, opis, ale dla kogo?
Na okładce czytam ŚWIAT OKULARÓW Magazyn dla optyków. Czy możliwe, aby optyk nie wiedział jak przelicza się moc soczewek torycznych?
i_know
Specjalista
Specjalista
Posty: 246
Rejestracja: 30 cze 2005, 20:30
Lokalizacja: "Polska, głupcze!"

Re: Badanie fanów gier

Postautor: i_know » 15 paź 2009, 22:21

Świat Okularów jest magazynem dla optyków to niczego nie zmienia, jednak sam fakt, że w branży coraz mniej optyków a więcej sprzedawców, więc zapewne stąd ten artykuł. Jednak nie wiem czy zauważyłeś ale w innym "periodyku" wydawanym przez rodzimego producenta znad rzeki Bóbr pojawił się ostatnio artykuł o temacie "Cylinder ujemny a dodatni/ komentarz do wątpliwości optyka" (artykuł dostępny na ich stronie).
Również pytanie czy aby napewno wątpliwości są optyka czy sprzedawcy?
Za zniedługo zaczniemy czytać artykuły wyczerpujące temat:
- jak dokonać pomiaru soczewki sferycznej - co może okazać się trudne, bo jak ją umieścić ;)
- jak dokonać decentracji soczewki - to już dla bardziej zaawansowanych, więc pewnie szybko się nie doczekamy,
- dla naprawdę zaawansowanych ciekawostka i trzy środki optyczne soczewki dwuogniskowej.

pozdrawiam ubawiony po pachy

ps. tutaj znalazłem pdf odnośnie tematu
http://okularydokomputera.pl/pdf/esl_wa ... rzec09.pdf
Krystian N. - gdzie emmetropowe oczy poniosą...
walczę z głupotą
Awatar użytkownika
Tomasz Kaczyński
Redakcja Optyki
Redakcja Optyki
Posty: 33
Rejestracja: 21 paź 2004, 14:19
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Badanie fanów gier

Postautor: Tomasz Kaczyński » 16 paź 2009, 09:50

Redakcja odpowiada:
Czy mamy przez to rozumiec, ze, zgodnie z podtytulem "Magazyn dla optyków", ze Swiata Okularów powinny zniknac teksty poswiecone kontaktologii, optometrii oraz, o zgrozo, refrakcji? Wtedy pozostana jedynie teksty o prostowaniu zauszników, szlifowaniu soczewek, dokrecaniu srubek oraz modzie okularowej, bo wylacznie te zagadnienia powinny interesowac OPTYKÓW.
A powaznie, Swiat Okularów juz dawno udowodnil, ze jest czasopismem dla calej branzy zwiazanej z OPTYKA. Staramy sie pisac jak najszerzej o tematach podsuwanych nam przez ludzi z branzy, nie wnikajac, czy ich zakres przekracza granice zawodu optyka, jak tez jego wiedzy czy wyksztalcenia, co niemozliwe jest do zdefiniowania w polskich warunkach. Jakos nie przypominamy sobie glosów oburzenia na teksty o wyposazeniu gabinetów okulistycznych czy o optotypach. Wiemy tez, ze Swiat Okularów czytaja tez okulisci, z którymi wspólpracuja optycy, co w efekcie przeklada sie na dobro klienta, co dla wszystkich powinno byc najwazniejsze.
Tekst o przeliczaniu cylindrów powstal, poniewaz dotarly do nas liczne glosy o problemach (zwlaszcza przy uwzglednianiu reklamacji), jakie powstaja miedzy optykiem a okulista. Moze dla wiekszosci optyków jest to temat prosty i banalny, ale dwa glosy na forum to troche mniej niz kilkutysieczna, niejednorodna rzesza osób pracujacych w branzy.
Co do tekstu o badaniach, to autor wyraznie zastrzegl kilka razy, ze grupa badanych byla mala i na pewno wyniki nie sa reprezentatywne. Jednak nawet tak wyrywkowe wyniki daly pewien obraz stanu wzroku u ludzi namietnie oddajacych sie gra komputerowym, co moze byc dla innych zacheta do przeprowadzenia badan na szeroka skale. Nic nie stoi na przeszkodzie, by oprócz krytykowania zrobic cos pozytecznego.
Tomasz Kaczyński
Branżowy dwumiesięcznik Optyka
sekretarz redakcji
Awatar użytkownika
LEMUR
Administrator
Administrator
Posty: 1299
Rejestracja: 29 sie 2003, 00:08
Lokalizacja: \-0^0-/
Kontaktowanie:

Re: Badanie fanów gier

Postautor: LEMUR » 16 paź 2009, 12:56

Niestety ale tak sie zdarza co napisal Tomek

Dzisiejszy przyklad: recepta na dwie pary
Dal
OP 0,oo -1,50 x 65
OL 0,oo -1,50 x 130
Bliz
OP +1,oo +1,50 x 130
OL +1,oo +1,50 x 65

pieczec okulisty
No comments!
zezik
Aktywny
Aktywny
Posty: 84
Rejestracja: 08 cze 2008, 20:03

Re: Badanie fanów gier

Postautor: zezik » 18 paź 2009, 19:22

Czy mamy przez to rozumiec, ze, zgodnie z podtytulem "Magazyn dla optyków", ze Swiata Okularów powinny zniknac teksty poswiecone kontaktologii, optometrii oraz, o zgrozo, refrakcji?

Nie, nie mają zniknąć. Przeciwnie, mają być. Tylko nie powinny to być teksty sugerujące, że optycy nie mają absolutnie podstawowej wiedzy. Moim zdaniem, pismo, które chce być pismem dla optyków powinno również dbać o wizerunek optyka, albo niech to będzie „Magazyn branży optycznej”, a nie „Magazyn dla optyków”. Można również np. wydzielić strony dla uczniów. Wówczas można sobie w tej części pisać takie i podobne teksty. Nie ma wątpliwości. Jeżeli ktoś nie potrafi rzeczy tak podstawowej jak przeliczenie mocy soczewek torycznych, to nie jest optykiem i podobnie jak lekarz, o którym pisze Lemur, powinien być natychmiast odsunięty od wykonywania czynności z zakresu korekcji wzroku i skierowany na szkolenie uzupełniające, kończące się odpowiednim egzaminem.

dwa glosy na forum to troche mniej niz kilkutysieczna, niejednorodna rzesza osób pracujacych w branzy.

I czego to dowodzi? Jeżeli jakieś zdarzenie jest pewne, to prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest równe 1, ale gdy prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś zdarzenia jest równe 1, to nie znaczy, że zdarzenie jest pewne. Tu jest podobnie. Może ta kilkutysięczna rzesza np. w ogóle nie czyta tego pisma, a jedynie je przegląda? Natomiast na pewno czytają to (lub przeglądają) pacjenci oczekujący przed gabinetem na badanie, dyskutując promocyjne ceny soczewek i innych produktów zamieszczane na łamach pisma dla optyków. Mam wątpliwości czy to również jest dla optyków, ale to inna bajka.
oprócz krytykowania zrobic cos pozytecznego.

Właśnie robię coś pożytecznego. Pisząc krytyczne uwagi, bo krytyka zawsze jest pożyteczna. Czasem chroni przed samouwielbieniem, a bywa też, że jest motorem pozytywnych zmian.

Co do tekstu o badaniach /…./ nawet tak wyrywkowe wyniki daly pewien obraz stanu wzroku u ludzi namietnie oddajacych sie gra komputerowym,

Moim zdaniem ten obraz jest mocno zamazany. Dlatego prosiłem o pomoc, ale jak widać bezskutecznie. W tab.1 podano, że nadwzrocznych jest 3,a z testu czerwono-zielonego wynikałoby, że 17. Aż 13 osób uzyskało nieprawidłowy wynik testu forii. Nieprawidłowy, tzn. jaki? Tylko 3 osoby zgłaszały dolegliwości. Czy to znaczy, że nieprawidłowa foria w większości przypadków nie powoduje dolegliwości? Tylko 3 osoby nosiły okulary. Jaką wadę korygowały? Czy to były te osoby nadwzroczne podane w tab.1? Czy te 3 osoby, które zgłaszały dolegliwości, to może te, które noszą korekcję? Jeżeli tak, to może wykonana korekcja jest powodem tych dolegliwości? Pytania można mnożyć. Stwierdzenie, że zaburzenia akomodacji i konwergencji mogą powodować problemy z widzeniem przestrzennym jest oczywiste i nie wymaga badań. Oczywistości tej wydają się przeczyć jednak wyniki badań:
„U ponad połowy uczestników badania można z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać zaburzenia akomodacji i konwergencji /…./ Osoby takie mogą mieć problemy z widzeniem przestrzennym /……/ U 2 badanych osób stwierdzono problem z fuzją obrazów, czyli kłopoty z prawidłowym widzeniem przestrzennym.”

U ponad połowy, a więc co najmniej 12 osób można mówić (z dużym prawdopodobieństwem) o zaburzeniach akomodacji i konwergencji, ale tylko u 2 badanych osób stwierdzono te problemy. Czy uprawnionym jest wobec tego stwierdzenie, że zaburzenia akomodacji i konwergencji (z dużym prawdopodobieństwem) w większości przypadków nie mają istotnego znaczenia dla widzenia przestrzennego? W moim przekonaniu, albo program badań i badania były byle jakie, albo opis tych badań jest byle jaki.
Poziom przygotowania zawodowego optyków, optometrystów i w ogóle osób pracujących w branży można ocenić m.in. na podstawie poziomu artykułów do nich kierowanych. Nie powinno być tak, że błędy w artykule są omawiane i prostowane na wykładach dla studentów, jak to miało już miejsce w przypadku artykułu o pryzmatach, gdzie nawet po zwróceniu uwagi przez panią docent, autor nie poprawił błędu (który zawsze może się zdarzyć), tylko brnął dalej wydając się nie rozumieć jej wątpliwości. To co uchodziło na początku działalności pisma, dziś nie powinno już mieć miejsca. Po prostu ktoś powinien zacząć czytać i weryfikować artykuły do druku, co w efekcie przełoży się:

na dobro klienta, co dla wszystkich powinno byc najwazniejsze.

I to by było na tyle. Ale się napisałem. Co najmniej na kwartał do przodu.
i_know
Specjalista
Specjalista
Posty: 246
Rejestracja: 30 cze 2005, 20:30
Lokalizacja: "Polska, głupcze!"

Re: Badanie fanów gier

Postautor: i_know » 30 paź 2009, 13:07

Czy jest możliwość, aby firmy nie reklamowały swoich produktów wraz z cenami zakupów w Państwa dwumiesięczniku? Jak pokazuje życie nie tylko mają do niego dostęp tylko osoby z branży, wystarczy że widać Świat Okularów u niektórych optyków w "poczekalni"
Krystian N. - gdzie emmetropowe oczy poniosą...
walczę z głupotą
Jael
Posty: 2
Rejestracja: 08 lis 2012, 14:00

Re: Badanie fanów gier

Postautor: Jael » 08 lis 2012, 14:08

Jak już się robi badania to powinny być dobrze przeprowadzone. Inaczej nie są wiarygodne...

Wróć do „GAZETA OPTYKA”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika