Korekcja w sporcie

Okulary sportowe - wstęp

str 6

W naszym społeczeństwie coraz więcej osób uprawia czynnie sport czy rozmaite okołosportowe aktywności na świeżym powietrzu, chętnie sięgając po specjalistyczne akcesoria, przeznaczone do konkretnej dyscypliny, w tym również i po okulary sportowe. 

Badania udowodniły, że dobre okulary sportowe, poprawiając jakość i komfort widzenia, zwiększając kontrast i zabezpieczając przed czynnikami mechanicznymi, mają wpływ na wyniki w sporcie i na bezpieczeństwo sportowca. Każdego roku w USA przydarza się ponad 42 tys. uszkodzeń wzroku podczas uprawiania sportu, wymagających natychmiastowej reakcji lekarza. 72% tych przypadków dotyczy sportowców młodszych niż 25 lat, zaś 43% – dzieci poniżej 15. roku życia.

Oprawy okularów sportowych

str 18

Materiały opraw sportowych
Materiały używane do produkcji opraw sportowych są różne u różnych producentów. Np. Rudy Project opatentował materiał Kynetium, czyli stop aluminium z magnezem, tytanem i krzemem. Magnez zapewnia lekkość, tytan – wytrzymałość, krzem – elastyczność. 

Soczewki w okularach sportowych

str 11

Soczewki

W okularach sportowych celem soczewek zarówno korekcyjnych, jak i plano, jest nie tylko zapewnienie doskonałego widzenia, ale i ochrona: przed kurzem, wiatrem, uszkodzeniami mechanicznymi, jak uderzenie piłką czy łokciem rywala, przed rażącym światłem, odblaskami i promieniowaniem UV. Zatem materiały, które są wykorzystywane do tych celów, muszą mieć wszystkie te właściwości. Przed odblaskami, przyczepianiem się kropli wody i kurzu czy zaparowywaniem chronią odpowiednie powłoki, ale materiał soczewki sam w sobie musi być wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i zadrapania.

Kolory soczewek okularowych

str 23

Barwienia 
Soczewki barwione przepuszczają pewne długości światła i odcinają inne, aby tylko uzyskać pożądany efekt, jak choćby lepszy kontrast w postrzeganiu piłeczki tenisowej na tle kortu czy nieba. Konkretne kolory polecane są dla konkretnych rodzajów sportu, jak żółty dla tenisa, miedziany dla golfa, bursztynowy dla baseballu, bursztynowy lub różowy dla narciarstwa, itp. – więcej w tabeli 1. Dobór koloru zależy jednak nie tylko od uprawianego sportu, ale i od warunków atmosferycznych, dlatego wiele firm dostarcza wraz ze swoimi okularami soczewki wymienne, w kilku kolorach.

Jakie okulary wybrać?

str 8

Co dla biegacza, a co dla wspinacza

Sporty kontaktowe i dynamiczne, jak paintball, squash, hokej, piłka ręczna, wymagają okularów ochronnych – wszyscy pamiętamy przypadek szczypiornisty, reprezentanta Polski Karola Bieleckiego, który podczas meczu stracił oko… Okulary ochronne powinny mieć osłonę wykonaną z poliwęglanu, a ich oprawa powinna być wytrzymała i dopasowana, miękka, antyalergiczna, pozbawiona części metalowych, z dobrą wentylacją, antypoślizgowa na zausznikach, najlepiej z elastyczną opaską na głowę. W tych dynamicznych sportach sprawdzają się też okulary sportowe wyposażone po prostu w doczepianą opaskę wokół głowy.

Soczewki kontaktowe w sporcie

bonaldo DSC8631

Obecnie wada wzroku nie oznacza, że trzeba zrezygnować ze sportu i aktywności ruchowych – soczewki kontaktowe oznaczają, że możesz robić to, co lubisz, bez żadnych ograniczeń. 

Soczewki kontaktowe są wygodną i całkowicie bezpieczną opcją dla osób potrzebujących korekcji wzroku – nie ma znaczenia, czy jesteś profesjonalnym, regularnie trenującym sportowcem, czy też amatorem, który lubi co jakiś czas pobiegać lub pojeździć na rowerze.

Soczewki kontaktowe a sporty wodne

Szopa Ocean Folder highEnd 1

Amatorzy sportów wodnych nie powinni nosić soczewek kontaktowych podczas pływania czy uprawiania np. surfingu. Jeśli nosimy soczewki jednodniowe, powinny być one wyrzucone, jeśli wejdą w kontakt z wodą podczas pływania w basenie, jeziorze, morzu czy choćby podczas korzystania z jacuzzi. Powodem tego jest możliwość zakażenia bakteriami lub grzybami, a także narażenie soczewek na kontakt z chlorem i innymi substancjami chemicznymi bądź zanieczyszczeniami, które pozostaną na oku i mogą wywołać powikłania.